Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Prof. dr hab. Anna Branach-Kallas z grantem OPUS 27

prof. dr hab. Anna Branach-Kallas, zdjęcie portretowe
fot. Michał Łepecki, NCN

Z radością informujemy, że prof. dr hab. Anna Branach-Kallas została laureatką konkursu OPUS 27 Narodowego Centrum Nauki. Grant w wysokości 281 507 zł zostanie przeznaczony na realizację projektu „Hiszpańska wojna domowa, życie (nie)godne opłakiwania i solidarność mnemoniczna w powieści kanadyjskiej XXI wieku”.

Serdecznie gratulujemy!


Wyniki konkursu OPUS 27


Celem projektu jest zebranie materiałów, interpretacja i analiza powieści historycznych na temat wojny domowej w Hiszpanii opublikowanych w XXI wieku w Kanadzie anglo- i francuskojęzycznej. Wybrane utwory opisują losy kanadyjskich ochotników w Hiszpanii, bratobójczy charakter konfliktu i okrucieństwa dyktatury Generała Francisco Franco. Odwołują się jednocześnie do traumatycznych wydarzeń z historii Kanady i innych krajów. Sformułowano następujące hipotezy badawcze: autorzy wybranych utworów (1) odzyskują z zapomnienia losy postaci wymazanych przez wojnę, reżim Generała Franco oraz inne historie przemocy i opresji w Kanadzie i na świecie; (2) kreują wizję solidarności mnemonicznej, która wyłania się w dialogu z innymi wspólnotami pamięci; (3) u podstaw tych transferów pamięci tkwią różne oblicza wulnerabilności, rozumianej jako kondycja ogólnoludzka, ale i źródło oporu. Nasuwa się szereg pytań: W jaki sposób autorzy wybranych utworów zaznaczają swą postawę antywojenną, jednocześnie wyrażając poparcie dla zwolenników Republiki? W jaki sposób odnoszą się do napięć pomiędzy postawą tolerancji i międzynarodowej solidarności charakterystyczną dla republikanów i Brygad Międzynarodowych a czynnikami wykluczenia, takimi jak przynależność partyjna, płeć, seksualność, rasa czy religia? W jaki sposób ta perspektywa pozwala uwypuklić podobne problemy związane z różnorodnością w Kanadzie? Jak nawiązuje się dialog pomiędzy różnymi wspólnotami pamięci? Co dokładnie oznacza “solidarność pamięci”?

Punktem wyjścia do realizacji planowanych zadań są badania historii Kanady, kanadyjskich ochotników w Hiszpanii, hiszpańskiej wojny domowej i jej skutków. Wybrana metodologia opiera się filozofii polityki, badaniach nad pamięcią oraz badaniach postkolonialnych. Taki interdyscyplinarny aparat teoretyczny pozwoli ująć wojnę cywilną w Hiszpanii jako początek „krucjaty antyfaszystowskiej”, lecz również jako punkt odniesienia do zrozumienia innych historii przemocy (militarnej, politycznej, społecznej, kolonialnej, patriarchalnej) w Europie, Ameryce Północnej, Afryce, Azji czy Ameryce Łacińskiej. Projekt ma zatem na celu uwypuklić mechanizmy wykluczenia charakterystyczne dla dyktatury Generała Franco, jak i innych systemów opresji i dyskryminacji, zarówno w Kanadzie jak i innych miejscach na świecie. Badania wykażą również, w jaki sposób narracje pamięciowe przekraczają granice i doprowadzają do nieoczekiwanych sojuszów pomiędzy sprawcami i ofiarami przemocy, wydobywając ukryte paralele pomiędzy podmiotami historii, które wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Projekt stanowi pierwszą próbę analizy utworów na temat wojny domowej w Hiszpanii opublikowanych w Kanadzie w języku angielskim i francuskim w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat. Wyniki badań, przedstawione w postaci referatów konferencyjnych oraz serii artykułów, powinny zainteresować naukowców i studentów zajmujących się kulturą Kanady, wojną domową w Hiszpanii, badaniami nad pamięcią, a także historyków oraz kulturoznawców.

pozostałe wiadomości