
Komisja konkursowa Wydziału Humanistycznego wyróżniła najlepsze prace dyplomowe napisane przez studentki i studentów zagranicznych w roku akademickim 2021/2022:
w dyscyplinie literaturoznawstwo
Pierwsze miejsce:
praca licencjacka Różne oblicze traumy we „Włoskich Szpilkach” Magdaleny Tulli
Zhu Xiyue / Zuzia
filologia polska jako obca
opiekun pracy dyplomowej – dr hab. Marzenna Cyzman-Eid, prof. UMK
O Zhu Xiyue:
Ukończyła filologię polską jako obcą. Obecnie studiuje na trzecim roku komunikacji i psychologii w biznesie. Zhu Xiyue od wielu lat interesuje się nie tylko językiem polskim, ale też literaturą i historią.
W roku 2021/2022 napisała pod kierunkiem dr hab. Marzenna Cyzman-Eid, prof. UMK i obroniła pracę licencjacką pt. Różne oblicza traumy we „Włoskich szpilkach” Magdaleny Tulli.
w dyscyplinie językoznawstwo
Pierwsze miejsce:
praca licencjacka Odzwierzęce określenia osób w języku polskim i chińskim
Chengxiang Ma / Michał
filologia polska jako obca
opiekun pracy dyplomowej – dr hab. Magdalena Żabowska, prof. UMK
Chengxiang Ma o czasie pisania pracy dyplomowej:
Czas spędzony z Panią Profesor Żabowską nad moją pracą licencjacką był naprawdę wyjątkowo przyjemny, co sprawiło, że nie myślałem o pisaniu pracy dyplomowej jako o zadaniu. Proces ten był postrzegany przeze mnie jako podróż pomiędzy dwoma różnymi kulturami. W tej podróży rozwinąłem swoje umiejętności, poszerzyłem swoją wiedzę w dziedzinie językoznawstwo i kulturoznawstwo, zdobyłem wiele doświadczeń. To będzie jeden z najbardziej zapamiętanych okresów w moim życiu.
Drugie miejsce:
praca licencjacka Jak słowa działają na zmysły - nazwy potraw w menu wybranych polskich restauracji jako komunikaty reklamowe
Hanting Zhou
filologia polska jako obca
opiekun pracy dyplomowej – dr hab. Iwona Kaproń-Charzyńska, prof. UMK
Hanting Zhou o swojej przygodzie z językiem polskim:
Jestem studentką filologii polskiej na studiach drugiego stopnia. Pochodzę z Zhejiang w Chinach. Moja historia z językiem polskim zaczęła się cztery lata temu. Na początku uczyłam się języka polskiego na Uniwersytecie Czangczuńskim, a następnie wraz z 25 innymi koleżankami i kolegami z roku przyjechałam do Torunia, aby pogłębić swoją wiedzę o polszczyźnie. Nauczyciele z UMK są dla mnie jak rodzina. Mam wielkie szczęście, że z pomocą mojej Pani Promotor udało mi się napisać na kierunku filologia polska jako obca pracę dyplomową z zakresu lingwistyki na temat, który mnie bardzo interesuje. Moje zainteresowania nie ograniczają się jednak tylko do kulinariów. W wolnym czasie lubię studiować chińską kaligrafię i chiński konfucjanizm. Jestem bardzo wdzięczna za to, czego nauczyłam się na Wydziale Humanistycznym UMK. Przygoda z językiem polskim jest dla mnie ważnym doświadczeniem życiowym. Cieszę się, że trwa nadal.
Trzecie miejsce:
praca licencjacka Constructed languages for artistic purposes and global communication Analysis of selected constructed languages and their design in order to investigate their teaching potential / Języki sztuczne używane do celów artystycznych i komunikacji globalnej Analiza wybranych sztucznych języków ich konstrukcji w celu zbadania ich potencjału dydaktycznego
Darya Namednikava
filologia angielska
opiekun pracy dyplomowej – prof. dr. hab. Przemysław Żywiczyński
Darya Namednikava o sobie:
Jestem Darya, mam 20 lat. Pochodzę z Białorusi, a w Toruniu jestem od 4 lat i studiuję na studiach II stopnia kierunek filologia angielska. Znam około ośmiem języków, ale biegła jestem tylko w trzech. Lingwistyka i języki to moje główne zainteresowania, podobnie jak psychologia i zdrowie psychiczne. Pomimo moich szerokich zainteresowań, które sięgają również literatury i kultury, to lingwistyka skradła moje serce. Nie mogę się doczekać prowadzenia kolejnych fascynujących badań w Language Lab UMK.
Gratulujemy wyróżnionym i ich promotorom!