Narodziny turkologii we Wschodniej Europie i jej znaczenie dla mniejszości turkijskich. W 50. rocznicę śmierci prof. Ananiasza Zajączkowskiego i 80. rocznicę śmierci Leona Kryczyńskiego
Centrum Badań Kitabistycznych UMK zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pn. Narodziny turkologii we Wschodniej Europie i jej znaczenie dla mniejszości turkijskich. W 50. rocznicę śmierci prof. Ananiasza Zajączkowskiego i 80. rocznicę śmierci Leona Kryczyńskiego (The Beginnings of Turkology in Eastern Europe and its Importance for Turkic minorities. Commemorating the 50th anniversary of Prof. Ananiasz Zajączkowski’s and the 80th anniversary of Leon Kryczyński’s deaths).
Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 lutego 2021 r. na platformie TEAMS UAM w Poznaniu, w załączonym szczegółowym programie konferencji dołączone są aktywne linki do całej konferencji.
Jednym z głównych celów konferencji jest uczczenie pamięci i prezentacja dorobku naukowego znakomitych badaczy w dziedzinach: turkologii, iranistyki i arabistyki, w tym dziedzictwa kulturowego Tatarów i Karaimów oraz wskazanie najważniejszych osiągnięć naukowego środowiska turkologicznego z Polski i z zagranicy. Międzynarodowe spotkanie wiąże się zatem bezpośrednio z historią, literaturą i językami mniejszości turkijskich Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji.
Skupia badaczy, pochodzących z kilku państw Europy i Azji. Prelegenci reprezentują bowiem 9 ośrodków naukowych z Polski oraz 12 ośrodków naukowych z 6 krajów – Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Turcji oraz Czech.
Konferencji towarzyszyć będą wystawy: Księgozbiór zabytkowych kodeksów karaimskich Józefa Sulimowicza. Projekt konserwatorski i jego realizacja; Karaimi w Niepodległej. 1918-1939 i Tatarskie drogi do Niepodległej oraz koncert światowej sławy śpiewaczki Marii Krupovės, w repertuarze której znajdują się pieśni ludowe z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Informacje ogólne
Program konferencji