Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencjach:

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na konferencję: Musical. Terytoria transgresji i semiotyki gatunku

Katedra Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
wraz z Zakładem Kultury Amerykańskiej Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową:

Musical. Terytoria transgresji i semiotyki gatunku,

która odbędzie się w dniach 12-13 marca 2025 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zapraszamy do współtworzenia czwartej Nocy kultury w Maiusie

Karnawalizacja świata – zapraszamy do współtworzenia czwartej Nocy kultury w Maiusie

16 stycznia 2025 roku chcemy zorganizować czwartą już Noc kultury w Maiusie, która jest wydarzeniem współtworzonym przez społeczność akademicką Wydziału Humanistycznego UMK w wyjątkowym budynku naszej uczelni, czyli Collegium Maius. W tym roku proponujemy na motyw przewodni Nocy kultury w Maiusie hasło Karnawalizacja świata. Zapraszamy dla wspólnego interpretowania go i zgłaszania propozycji wydarzeń: akcji, prelekcji, instalacji, wystaw, gier, działań artystycznych, warsztatów, stanowisk i wszelkich pomysłów, dzięki którym spotkamy się i razem stworzymy w przestrzeniach Collegium Maius wyjątkową atmosferę nawiązującą do żywiołu karnawału. Chcemy, aby program i klimat tego wydarzenia wynikał z pasji, talentów, zainteresowań i kreatywności całej naszej społeczności akademickiej. Zachęcamy do współpracy osoby indywidualne, grupy inicjatywne, koła naukowe działające na naszym wydziale, osoby studiujące i pracujące na naszym Wydziale. Noc kultury w Maiusie jest akcją inicjowaną i koordynowaną przez studentki i studentów drugiego stopnia kulturoznawstwa, specjalizacji animacja kultury.  Wydarzenie jest nieodpłatne i otwarte na całą społeczność akademicką i mieszkańców miasta.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

neosarmatyzm.umk.pl

Czy neosarmatyzm to nostalgiczna ucieczka przed współczesnymi problemami, krytyka nowoczesności, czy też próba dotarcia do źródeł aktualnej kondycji polskiej kultury i tożsamości? Co neosarmackie fascynacje mówią o współczesnych twórcach i odbiorcach i jak w obecnej kulturze postrzega się sarmatyzm?

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Godziny otwarcia Biblioteki WH w dniach 21 i 28 listopada

Drodzy Czytelnicy,

21 i 28 listopada 2024 r. (czwartki) Biblioteka Wydziału Humanistycznego będzie wyjątkowo czynna do godziny 15.00.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na wykład dr Marii Vittorii Lo Presti z Università Cattolica del Sacro Cuore

Zapraszamy studentki i studentów lingwistyki stosowanej, filologii włoskiej oraz wszystkich zainteresowanych nauczaniem języka włoskiego na wykład dr Marii Vittorii Lo Presti z Università Cattolica del Sacro Cuore, Milano:

La glottodidattica ludica per l’italiano LS: esempi di buone pratiche.

Spotkanie odbędzie się 27 listopada (środa) o godz. 9:45 w sali AB.0.08, Collegium Humanisticum.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolska konferencja naukowa "Zwierzęta i stwory: symbole, fantazje, opowieści"

Serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową "Zwierzęta i stwory: symbole, fantazje, opowieści", XXVI Spotkania Specjalistów Dawnych Literatur Romańskich - na cześć prof. Witolda Pietrzaka, która odbędzie się w dniach 28-29.11.2024 roku w Collegium Maius, sala Kolankowskiego. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Noc Anglistów po raz czwarty!

Podczas Nocy Anglistów badacze, reprezentujący ośrodki naukowe z całej Polski, prezentują swoje badania zarówno w swoich siedzibach, jak i zdalnie – umożliwiając uczniom i sympatykom zapoznanie się z wachlarzem zainteresowań, mieszczących się w ramach anglistyki. W tym roku, 29 listopada, odbędzie się czwarta edycja wydarzenia, do udziału w której serdecznie zachęcamy!

Prowadzący zajęcia na kierunku filologia angielska na Wydziale Humanistycznym UMK zapraszają w szczególności młodzież licealną i studentów do zapoznania się z organizowanymi przez nas wykładami i warsztatami oraz do obejrzenia nagrań wydarzeń na kanale YouTube. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą informację.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolska konferencja naukowa „Jak dziś wydawać klasyków literatury?”

Pracownia Edytorstwa Naukowego i Praktycznego UMK serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Jak dziś wydawać klasyków literatury?”, która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu 21–22 listopada 2024 roku (sala im. Ludwika Kolankowskiego).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dwie ważne publikacje pracowników Centrum Języka i Kultury Chińskiej

W prestiżowym wydawnictwie Brill ukazała się monografia pt. China under Xi Jinping. An Interdisciplinary Assessment pod redakcją dr. Macieja Szatkowskiego, dr Hanny Kupś i Michała Dahla. W publikacji znajdują się teksty redaktorów monografii oraz wielu wybitnych badaczy Chin z Polski i ze świata. W serii "Gra mocarstw na Bliskim Wschodzie" została wydana książka dr. Macieja Gacy, prof. UMK pt. Republika Chińska (Tajwan) wobec Bliskiego Wschodu nakładem Grupy Wydawniczej FNCE.

Autorom publikacji gratulujemy!
Czytelnikom życzymy wciągającej lektury!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Spotkajmy się na uroczystości ukończenia studiów!

Dziekan Wydziału Humanistycznego UMK zaprasza absolwentów roku akademickiego 2023/2024 na uroczystość ukończenia studiów. Dyplomatorium odbędzie się dnia 30 listopada 2024 r. (sobota) o godz. 10.00 w Auli UMK (ul. Gagarina 11).

W trakcie uroczystości zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najlepsze prace dyplomowe napisane w roku akademickim 2023/2024 oraz wyróżnione zostaną najlepsza studentka i najlepsza absolwentka Wydziału Humanistycznego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr Agnieszka Sowińska z grantem SONATA BIS 13

Z radością informujemy, że dr Agnieszka Sowińska otrzymała grant w ramach programu SONATA BIS 13 z Narodowego Centrum Nauki w kwocie 713 478 zł na realizację projektu „Mowa i zasoby multimodalne w interakcjach społecznych studentów z niewidoczną niepełnosprawnością psychiczną”.

Serdecznie gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UMK na Wystawie Światowej EXPO 2025

Miło nam poinformować, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się w wąskim gronie uczelni, które będą reprezentować Polskę na trwającej od wiosny do jesieni 2025 roku Wystawie Światowej EXPO w Osace, w Japonii. Po ponad rocznych uzgodnieniach z Polską Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), instytucją odpowiedzialną za przygotowanie obecności Polski na EXPO 2025, grupa studentek i studentów japonistyki weźmie udział w sześciomiesięcznej praktyce w Pawilonie Polskim. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zaproszenie na konferencję naukową: „Ewa wzywa 07...”, „07 zgłoś się” – wokół fenomenu kulturowego

Wydział Nauk Historycznych oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim

zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej 

„Ewa wzywa 07...” 
„07 zgłoś się”
– wokół fenomenu kulturowego

Konferencja odbędzie się w Gdańsku w dniach 13-14 lutego 2025 r. 

Zaproszenie
Formularz zgłoszeniowy

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MOST do innego miasta

Od 1 do 30 listopada potrwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr letni roku akademickiego 2024/2025.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Open YUFE – kształcenie bez granic

Trwa nabór do program Open YUFE. Dla osób studiujących to szansa na bezpłatne uczestnictwo w kursach i zajęciach akademickich w całej Europie. Wykłady, lektoraty, warsztaty, zajęcia prospołeczne i wiele innych aktywności dostępnych jest w Wirtualnym Kampusie YUFE.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Obowiązkowe szkolenie BHP dla I roku

SZKOLENIE ELEMENTY BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY ORAZ ERGONOMII

Informujemy, że w terminie od 14 października 2024 r. do 15 grudnia 2024 r. należy odbyć obowiązkowe szkolenie BHP. Szkolenie i test dostępne są na platformie Moodle (https://moodle.umk.pl/BHP/course/view.php?id=1089).

Uwaga! Po 15 grudnia br. nie będzie możliwości zaliczenia testu.
W razie problemów należy kontaktować się z Działem Szkoleń BHP: umk.pl/studenci/bhp/.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O wartościowaniu natury

Jednym z głównych powodów dzisiejszego kryzysu różnorodności biologicznej i klimatu jest niedowartościowanie przyrody, faworyzowanie jej wartości rynkowej i stawianie na krótkoterminowy zysk materialny – dowodzą naukowcy na łamach "Nature".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Co ma oko do języka

Biel twardówki wpływa na ocenę atrakcyjności, stanu zdrowia i wieku człowieka. Czy świadczy też o poziomie agresji, zaufania, kooperacji i miała wpływ na powstanie języka? O badaniach nad okiem opowiada dr hab. Sławomir Wacewicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Teksty do słuchania

– Sądzę, że dziś koniecznością staje się podkreślenie potrzeby interpretacji tekstów piosenek. Jak największa liczba rozpraw o takim charakterze to niemalże imperatyw kategoryczny wszystkich, którym na sercu leży refleksja nad tym terytorium kultury, jakim jest muzyka rockowa – mówi dr hab. Paweł Tański, prof. UMK z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Wydziału Humanistycznego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

U progu językowej rewolucji

- Wydaje się niemal pewne, że w języku nastąpią trwałe zmiany uwzględniające potrzeby osób niebinarnych - prognozują dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK i dr Aleksandra Walkiewicz, językoznawczynie z Wydziału Humanistycznego UMK, autorki serii artykułów poświęconych zagadnieniu językowych wykładników niebinarności płci w polszczyźnie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Słowa opowiedziane gestem

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Oświadczenie władz rektorskich UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Solidarni z Ukrainą

Szanowni Państwo,

minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wiadomość dla studentów z Ukrainy

Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!

Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.

Piszcie na adres: mcyzman@umk.pl.
We wtorek (1.03.2022) od 9 do 11. Prodziekan Marzenna Cyzman będzie także pełnić specjalnie dla Was dyżur.
Możecie połączyć się na Teamsie lub zadzwonić.

Teams: link
Telefon: + 48 885 101 104

Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach!

Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK
Dr hab. Andrzej Moroz, prof. UMK
Dr hab. Piotr Sadkowski, prof. UMK

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

UMK solidarnie z Ukrainą

Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Bezpłatne porady psychiatryczne dla pracowników i studentów UMK

Niedawno informowaliśmy o tym, że można skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych. Studenci i pracownicy UMK będą mogli skorzystać także z porady lekarza psychiatry, bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.

Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

List od Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK

Drodzy Studenci, Drogie Studentki!

Czas pandemii jest dla wielu z Was trudny pod względem emocjonalnym. Nasz Uniwersytet oferuje Wam możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Proszę, skorzystajcie, warto czasem po prostu porozmawiać o tym, co jest dla nas trudne.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

MONITORING LOSÓW ABSOLWENTÓW W 6 MIESIĘCY PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wewnątrzwydziałowe regulacje dotyczące programu Erasmus+ dla studentów wyjeżdżających na studia

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O tutoringu

więcej informacji

Archiwum