Wiadomości

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencjach:
- Adaptation and Innovation: Linguistic, Cultural and Literary Responses to a Changing World, 22 maja 2025 r. online, Doktorancko-Studenckie Koło Naukowe Filologii Angielskiej przy Katedrze Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej
- Wielość paradygmatów, nurtów i podejść w badaniach języków słowiańskich, 3-4 października 2025 r. w Toruniu, Katedra Języka Polskiego Wydziału Humanistycznego UMK
- Książka dla młodego odbiorcy: rewizje – wyzwania – kontrowersje, 16-17 października 2025 r. w Toruniu, Pracownia Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej Wydziału Humanistycznego UMK, Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UMK, Wydawnictwo Naukowe UMK oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku
- Alfred Szklarski w krainie popkultury, 23-24 październik 2025 r. w Gorzowie Wielkopolskim, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Humanistycznego UMK, Wydział Humanistyczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Odział w Toruniu i Jazz Club Pod Filarami

Pamiętamy: 16 kwietnia 2005 r. zmarł Profesor Artur Hutnikiewicz
Nazywaliśmy Go Mistrzem, niekiedy poufale Arturem, potocznie zaś i na co dzień Hutnikiem. Profesor Hutnikiewicz był wśród nas – kolejnych pokoleń studentów i pracowników toruńskiej polonistyki – od samych jej początków. Do Torunia, na Uniwersytet i do Collegium Maius przy Fosie Staromiejskiej 3, przybył (z kilkoma przystankami po drodze) ze Lwowa, gdzie się urodził przed wiekiem, 12 stycznia 1916 roku, w kamienicy przy ulicy Ormiańskiej, w czasie, gdy feniks wojny najpierw grzebał w swych popiołach Europę, a potem z pożogi odradzał się w rozlicznych kształtach przemienionego świata i Niepodległej Rzeczypospolitej.

Godziny rektorskie 17 kwietnia od godz. 13.00

18 kwietnia Dziekanat WH czynny do godz. 12.00
W piątek, 18 kwietnia 2025 r., Dziekanat Wydziału Humanistycznego będzie czynny do godz. 12.00

Aurelia Wojtalewicz z I Nagrodą za Najlepszą Pracę Magisterską o Toruniu w zakresie kulturoznawstwa
Mgr Aurelia Wojtalewicz, absolwenta kulturoznawstwa, otrzymała I Nagrodę w konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe o Toruniu za pracę magisterską „Dźwięki niespodziewane. Praktyki twórcze Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej (2019-2024)”, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Dariusza Brzostka.

Zaproszenie na studencko-doktorancką interdyscyplinarną konferencję: Adaptation and Innovation: Linguistic, Cultural and Literary Responses to a Changing World
Doktorancko-Studenckie Koło Naukowe Filologii Angielskiej przy Katedrze Literatury, Kultury i Komparatystyki Anglojęzycznej UMK zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji online
Adaptation and Innovation: Linguistic, Cultural and Literary Responses to a Changing World.
Konferencja odbędzie się 22 maja 2025 roku, na platformie MS Teams, obrady będą prowadzone w języku angielskim.

Zaproszenie na konferencję studencko-doktorancką: (Prze)cięcia i stowarzyszenia: teatr jako miejsce spotkania ciał, idei i narracji
Studenckie Koło Teatrologiczne UMK
zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej
“(Prze)cięcia i stowarzyszenia: teatr jako miejsce spotkania ciał, idei i narracji”,
która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym UMK w dniach 22-23 maja 2025 r.

Nowy cykl spotkań o Kondylisie
15 kwietnia na platformie YouTube opublikowano pierwsze spotkanie z udziałem Rektora WSG Marka Chamota i Kierownika Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Myślą Panajotisa Kondylisa, Lecha Zielińskiego poświęcone Panajotisowi Kondylisowi. Cykl spotkań o Kondylisie odbywa się w ramach popularyzacji nauki, a kolejny odcinek będzie dotyczył recepcji jego myśli w Polsce.
Link znajduje się na stronie kondylis.umk.pl

MOST do innego miasta
Od 15 kwietnia do 15 maja 2025 roku potrwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr zimowy i cały rok akademicki 2025/2026. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej uczelni polskiej przez jeden lub dwa semestry.

Harmonia współpracy polsko-japońskiej
Polsko-japońskie działania w zakresie dziedzictwa kulturowego, badań i kształcenia będą tematem sympozjum "Harmonia Współpracy", które w dniach 23-25 kwietnia zagości na Uniwersytecie w Kobe. Wydarzenie jest częścią projektu, który Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu realizuje we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu i odbywa się związku z obecnością Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.

Zapisy i wejściówki na Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Ruszyły elektroniczne zapisy na wydarzenia tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Na dwie festiwalowe imprezy – operetkę "Księżniczka czardasza" oraz seans filmu "Chłopi" – dodatkowo obowiązują wejściówki. Można je odbierać od piątku 11 kwietnia.

„Listy emigracyjne do rodziców” Mochnackich w opracowaniu prof. Mirosława Strzyżewskiego i dr Agnieszki Markuszewskiej
Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się publikacja Maurycego i Kamila Mochnackich Listy emigracyjne do rodziców (z dołączeniem listów Michała Podczaszyńskiego). 1832–1834 ze wstępem, komentarzem rzeczowym i biogramami prof. dr. hab. Mirosława Strzyżewskiego oraz opracowaniem edytorskim dr Agnieszki Markuszewskiej.
Książka dostępna jest na stronie WN UMK: wydawnictwo.umk.pl.
Życzymy wciągającej lektury!

Godziny otwarcia Biblioteki WH w okresie wielkanocnym
Szanowni Czytelnicy! Oto godziny otwarcia Biblioteki Wydziału Humanistycznego w okresie wielkanocnym:
- 17 kwietnia (Wielki Czwartek): 9.00 – 14.00
- 18 kwietnia (Wielki Piątek): Nieczynne
- 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny): Nieczynne
- 22 kwietnia (wtorek): 9.00 – 14.00

Weź udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim | Majowy Buum Poetycki 2025
Ogłaszamy Ogólnopolski Konkurs Poetycki w ramach Majowego Buumu Poetyckiego w Toruniu.
Zadaniem konkursowym jest przesłanie do 5 wierszy napisanych w języku polskim. Tematyka i forma utworu są dowolne.
4 kopie maszynopisu – ułożone w 4 komplety – należy przesłać na adres: Wydział Humanistyczny UMK, ul. Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń, z dopiskiem „Konkurs poetycki”.

Zaproszenie na konferencję naukową: Wielość paradygmatów, nurtów i podejść w badaniach języków słowiańskich
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konferencji pt.
Wielość paradygmatów, nurtów i podejść w badaniach języków słowiańskich
która odbędzie się 3 i 4 października 2025 roku w Toruniu.
Jest to dziesiąte spotkanie z cyklu:
Synchronia i diachronia – zbliżenia i dialogi

Zaproszenie na ogólnopolską konferencję naukową „Książka dla młodego odbiorcy: rewizje – wyzwania – kontrowersje”
Pracownia Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej Wydziału Humanistycznego UMK,
Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UMK,
Wydawnictwo Naukowe UMK
oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku
zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej
Książka dla młodego odbiorcy: rewizje – wyzwania – kontrowersje
która odbędzie się w Toruniu, na Wydziale Humanistycznym UMK
16–17 października 2025 roku.

Zaproszenie na konferencję naukową: Alfred Szklarski w krainie popkultury
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK oraz Wydział Humanistyczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Odział w Toruniu i Jazz Club Pod Filarami zapraszają na siódmą odsłonę konferencji poświęconych analizom polskiej kultury popularnej w cyklu: „Wokół fenomenu kulturowego”. Bohaterem spotkania będzie Alfred Szklarski (1912-1992) i jego twórczość, która zapisała się w świadomości czytelników takimi niezapomnianymi cyklami powieściowymi przygodowo-podróżniczymi, jak przygody Tomka Wilmowskiego czy trylogia indiańska Złoto Gór Czarnych. Konferencja pt. „Alfred Szklarski w krainie popkultury. Wokół fenomenu kulturowego” i imprezy towarzyszące odbędą się w Jazz Club Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim w terminie 23-24 października 2025 r.

Poradnia Krasomówcza gotowa do pomocy
Zrzeszająca miłośniczki i miłośników literatury i recytacji Studencka Poradnia Krasomówcza już działa! To pierwsza od blisko 3 lat nowa poradnia YUFE uruchomiona na UMK.

O tutoringu

Open YUFE – kształcenie bez granic
Trwa nabór do program Open YUFE. Dla osób studiujących to szansa na bezpłatne uczestnictwo w kursach i zajęciach akademickich w całej Europie. Wykłady, lektoraty, warsztaty, zajęcia prospołeczne i wiele innych aktywności dostępnych jest w Wirtualnym Kampusie YUFE.

O wartościowaniu natury
Jednym z głównych powodów dzisiejszego kryzysu różnorodności biologicznej i klimatu jest niedowartościowanie przyrody, faworyzowanie jej wartości rynkowej i stawianie na krótkoterminowy zysk materialny – dowodzą naukowcy na łamach "Nature".

Co ma oko do języka
Biel twardówki wpływa na ocenę atrakcyjności, stanu zdrowia i wieku człowieka. Czy świadczy też o poziomie agresji, zaufania, kooperacji i miała wpływ na powstanie języka? O badaniach nad okiem opowiada dr hab. Sławomir Wacewicz, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.

Teksty do słuchania
– Sądzę, że dziś koniecznością staje się podkreślenie potrzeby interpretacji tekstów piosenek. Jak największa liczba rozpraw o takim charakterze to niemalże imperatyw kategoryczny wszystkich, którym na sercu leży refleksja nad tym terytorium kultury, jakim jest muzyka rockowa – mówi dr hab. Paweł Tański, prof. UMK z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Wydziału Humanistycznego.

U progu językowej rewolucji
- Wydaje się niemal pewne, że w języku nastąpią trwałe zmiany uwzględniające potrzeby osób niebinarnych - prognozują dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK i dr Aleksandra Walkiewicz, językoznawczynie z Wydziału Humanistycznego UMK, autorki serii artykułów poświęconych zagadnieniu językowych wykładników niebinarności płci w polszczyźnie.

Słowa opowiedziane gestem

Oświadczenie władz rektorskich UMK

Solidarni z Ukrainą
Szanowni Państwo,
minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy za naszą wschodnią granicą giną ludzie, cierpią z powodu straty bliskich, z powodu zniszczonych domów, szpitali i szkół, ekstremalnie trudnych warunków życia i ciągłego strachu.

Wiadomość dla studentów z Ukrainy
Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!
Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.
Piszcie na adres: mcyzman@umk.pl.
We wtorek (1.03.2022) od 9 do 11. Prodziekan Marzenna Cyzman będzie także pełnić specjalnie dla Was dyżur.
Możecie połączyć się na Teamsie lub zadzwonić.
Teams: link
Telefon: + 48 885 101 104
Jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach!
Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK
Dr hab. Andrzej Moroz, prof. UMK
Dr hab. Piotr Sadkowski, prof. UMK

UMK solidarnie z Ukrainą
Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.

Nie znikaj | Kampania dla zdrowia psychicznego

Bezpłatne porady psychiatryczne dla pracowników i studentów UMK
Niedawno informowaliśmy o tym, że można skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych. Studenci i pracownicy UMK będą mogli skorzystać także z porady lekarza psychiatry, bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.
Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485.

List od Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK
Drodzy Studenci, Drogie Studentki!
Czas pandemii jest dla wielu z Was trudny pod względem emocjonalnym. Nasz Uniwersytet oferuje Wam możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Proszę, skorzystajcie, warto czasem po prostu porozmawiać o tym, co jest dla nas trudne.

MONITORING LOSÓW ABSOLWENTÓW W 6 MIESIĘCY PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW
