Regulamin praktyk zawodowych obowiązujący studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2019/2020
Regulamin praktyk zawodowych uchwalony na Radzie Wydziału Filologicznego w dniu 25 czerwca 2019 r. Wydział Filologiczny od 1 października 2019 roku funkcjonuje pod nazwą: Wydział Humanistyczny
Studenci Wydziału Humanistycznego, których program studiów przewiduje praktyki, odbywają je w instytucjach umożliwiających osiągnięcie efektów uczenia się określonych dla praktyk w programach studiów uchwalonych przez Radę Wydziału.
Wymiar godzinowy praktyk, termin rozliczenia się z nich przez studenta oraz przypisaną im liczbę punktów ECTS określają plany studiów zatwierdzone na poszczególnych kierunkach i specjalnościach.
Studenci kierunku lingwistyka praktyczna i copywriting są dodatkowo zobowiązani do odbycia jeden raz w ciągu studiów indywidualnej konsultacji z doradcą zawodowym z Biura Karier UMK. Zalecane jest, aby konsultacja miała miejsce przed rozpoczęciem praktyk. Fakt odbycia konsultacji jest odnotowywany w systemie USOS przez pracownika Biura Karier UMK.
Cele praktyk realizowanych przez studentów Wydziału Humanistycznego:
a) zapoznanie się z funkcjonowaniem instytucji, które mogą być w przyszłości pracodawcami absolwentów Wydziału;
b) praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej podczas studiów.
Ramowy program praktyk realizowanych przez studentów Wydziału Humanistycznego:
W ramach praktyk student powinien:
a) poznać przedmiot działania instytucji, w której odbywa praktykę;
b) poznać strukturę organizacyjną instytucji, w której odbywa praktykę oraz przepisy regulujące działanie instytucji;
c) poznać zakres działania poszczególnych komórek organizacyjnych i stanowisk komórki, gdzie odbywana jest praktyka;
d) uczestniczyć w czynnościach organizacyjnych instytucji, gdzie odbywana jest praktyka;
e) wykonywać inne zadania, uznane przez osoby bezpośrednio nadzorujące przebieg praktyki za istotne, z punktu widzenia specyfiki działalności instytucji, w której student odbywa praktykę oraz kierunku studiów.
Dokumentacja i zaliczenie praktyk:
a) Studenci wybierając praktyki spoza oferty Uniwersytetu są zobowiązani do uzasadnienia na piśmie zasadności wyboru instytucji, w której mają je odbywać, oraz przedstawienia zgody pracodawcy na przyjęcie praktykanta. Takie propozycje studentów wymagają akceptacji opiekuna praktyk wyznaczonego przez dziekana;
b) Studenci są zobowiązani do wypełniania kart praktyk zawodowych, w których będą wyszczególnione zadania realizowane na powierzonym im przez pracodawców stanowisku oraz liczba przepracowanych godzin. Każda z kart praktyk powinna być opatrzona pieczęcią pracodawcy oraz jego podpisem lub podpisem osoby przez niego upoważnionej, która potwierdzi wykonanie wymienionych w karcie czynności we wskazanym godzinowym wymiarze. Na karcie praktyk zawodowych osoba reprezentująca pracodawcę ocenia stopień zrealizowania przez studenta efektów uczenia się założonych do osiągnięcia dla praktyk zawodowych w programach studiów na poszczególnych kierunkach prowadzonych na Wydziale Humanistycznym. Na podstawie kart opiekun praktyk dokonuje odpowiedniego wpisu do protokołu i systemu USOS;
c) Na wniosek studenta opiekun praktyk może wyrazić zgodę na zaliczenie studentowi jako praktyki wykonywanej przez niego pracy lub innej działalności, w kraju lub za granicą, o charakterze spełniającym wymagania programu praktyki. Taki wniosek student składa najpóźniej przed rozpoczęciem semestru, w którym przewidziano zaliczenie praktyk. Do wniosku student załącza kopie dokumentów potwierdzających wykonywanie pracy lub innej działalności, dzięki której zrealizował założone dla praktyk efekty uczenia się.
Uczelnia nie pokrywa kosztów związanych z organizacją praktyk.
Ani student, ani pracodawca za praktykę (lub za zatrudnienie praktykanta) nie otrzymuje wynagrodzenia od Uniwersytetu.
Studenci odbywający praktykę zobowiązani są do opłacenia składek z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej.
Wzory kart praktyk zawodowych stanowią załączniki do niniejszego regulaminu.
a) filologia angielska I stopnia – załącznik nr 1,
b) filologia bałkańska I stopnia – załącznik nr 2,
c) filologia germańska I stopnia – załącznik nr 3,
d) filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie I stopnia – załącznik nr 4,
e) filologia polska I stopnia – załącznik nr 5,
f) filologia polska II stopnia (specjalizacja copywriterska – twórczego pisania i komunikacji kreatywnej, edytorstwo mediów elektronicznych) – załącznik nr 6,
g) filologia romańska I stopnia – załącznik nr 7,
h) filologia rosyjska I stopnia – załącznik nr 8,
i) filologia włoska I stopnia – załącznik nr 9,
j) japonistyka I stopnia – załącznik nr 10,
k) komparatystyka literacko-kulturowa I stopnia – załącznik nr 11,
l) kulturoznawstwo I stopnia – załącznik nr 12,
ł) kulturoznawstwo II stopnia – załącznik nr 13,
m) lingwistyka praktyczna i copywriting I stopnia – załącznik nr 14,
n) lingwistyka stosowana I stopnia – załącznik nr 15,
o) etnologia – antropologia kulturowa I stopnia – załącznik nr 16.
Na studiach I stopnia na kierunkach: filologia angielska, filologia bałkańska, filologia germańska, filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie, filologia polska, filologia romańska, filologia rosyjska, filologia włoska, japonistyka, komparatystyka literacko-kulturowa, lingwistyka stosowana, uzupełnienie efektów uczenia się przypisanych do praktyk stanowią efekty uczenia się uzyskane podczas zajęć z ekonomii i przedsiębiorczości oraz prawa i etyki w działalności zawodowej. Na kierunku lingwistyka praktyczna i copywriting – podczas zajęć z ekonomicznych podstaw działalności gospodarczej i kulturalnej, finansowania działalności gospodarczej i kulturalnej, prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej, prawnego otoczenia biznesu.