Filologia Romańska i Lingwistyka z językiem francuskim

Adres:
Collegium Humanisticum, ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń

SEKRETARIAT:
Ewa Konopa, CH, pok. C.3.05, tel. +48 56 611 35 55, e-mail: ekonopa@umk.pl

Coll Hum [fot. GO] Coll Hum [fot. GO]

Ogłoszenia

Warsztaty w Rumunii pt. „Du multilinguisme à l’excellence”

Dwie studentki i jeden student romanistyki pierwszego i drugiego stopnia – Alina Zhylina, Dagmara Szpila i Maciej Nowak – w towarzystwie opiekuna merytorycznego, dr Natalii Nielipowicz, wzięło udział w językowych warsztatach zorganizowanych na uniwersytecie Babeș-Bolyai w Kluż-Napoce w Rumunii w dniach od 9-14 września br. stacjonarnie a następnie od 20-24 września br. zdalnie. Warsztaty połaczone z zajęciami seminaryjnymi zorganizowane w ramach Erasmus+ Blended Intensive Programme były wynikiem współpracy trzech ośrodków uniwersyteckich: uniwersytetu Babeș-Bolyai w Kluż-Napoce, Uniwersytetu Cypryjskiego w Nikozji oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oprócz reprezentantów tych trzech uczelni na warsztatach gościły też osoby z innych krajów (jak np. z Macedonii, Maroka, Niemiec) studiujące na uniwersytecie w Strasbourgu, oraz doktorantki z Bułgarii i Czech.

Program warsztatów okazał się niezwykle interesujący i inspirujący zarówno dla studentów jak i ich nauczycieli. Zajęcia, w jakich wzięli udział poświęcone były głównie wielojęzyczności, wielokulturowości, różnicom kulturowym, publicznym wystąpieniom, tłumaczeniom konferencyjnym i pisemnym, wielo lub dwujęzycznym pisarzom (Julien Green, Emil Cioran, Amélie Nothomb, J.M.G. Le Clézio) oraz Frankofonii. Organizatorzy projektu przewidzieli również zajęcia integracyjne takie jak wspólna tradycyjna kolacja czy zwiedzanie miasta, ogrodu botanicznego oraz pobliskiej kopalni soli.

 

INFORMACJE DZIEKANATU DLA STUDENTÓW PIERWSZYCH ROCZNIKÓW dostępne są zawsze na stronie wydziału: 

UWAGA!  Aktualne godziny dyżurów każdego pracownika dostępne są na jego profilu w USOS.

Już jest drugi numer czasopisma studenckiego!

Le P’tit Nicolas2 (89,53 MB)

W dniach 9-10 maja 2024 r. odbyło się wydarzenie podsumowujące tegoroczną edycję „FLEvolution” organizowaną przez Uniwersytet Gdański. Ten europejski projekt, realizowany w ramach programu Erasmus+, jest wynikiem współpracy miłośników współczesnej literatury francuskiej na skalę międzynarodową, m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu w Innsbrucku oraz Maison des Écrivains et de la Littérature w Paryżu. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele 10 polskich uniwersytetów stowarzyszonych w projekcie. Zadaniem studentów było przygotowanie ćwiczeń językowych na poziomie B1-C2, w tym ćwiczenia leksykalne i gramatyczne na podstawie jednego z trzech dzieł Philippe’a Claudela.

            Podsumowaniem projektu było spotkanie z Philippe’m Claudelem, projekcja filmu zrealizowanego przez tego samego autora, zwiedzanie stoczni gdańskiej i panele dyskusyjne, w których brali udział zaproszeni studenci z partnerskich uniwersytetów.

            UMK reprezentowały dwie studentki II roku filologii romańskiej: Kornelia Ewertowska i Milena Działoszyńska, które przygotowały również plakat promujący projekt. W przedsięwzięciu z UMK wzięły udział: Monika Kotlarek, Oliwia Fabiańczyk i Ewa Berdychowska. Koordynatorem była Sylwia Mołoń. W ramach wydarzenia odbył się także konkurs fotograficzny “Patrzeć z bliska”, w którym wyróżnienie zdobyła Zuzanna Urbańska, studentka pierwszego roku filologii romańskiej z UMK.

Zachęcamy do lektury pierwszego numeru czasopisma studenckiego “Le P’tit Nicolas”. Kolejny numer już wkrótce!

Le P’tit Nicolas – czasopismo studenckie (18,66 MB)

 

Nasze studentki na podium w konkursie na ciekawostkę o Francji!
Gratulacje dla Julii Szmukały i Zuzanny Gołębiewskiej!
https://drive.google.com/file/d/16zN_bqdasT7B_RatE2wxNQ1MH2jUnp-W/view
Praktyki Pedagogiczne dla Studentów III Roku Studiów Pierwszego Stopnia
1. Praktyki pedagogiczne (Moduł II w programie studiów) realizowane są w wymiarze 30 godzin w placówkach edukacyjnych funkcjonujących w ramach Polskiego Systemu Oświaty.
2. Praktyki stanowią integralną część bloku pedagogiczno-psychologicznego i koordynowane są przez specjalistę w zakresie pedagogiki.
3. Na praktyki należy zapisać się w systemie USOS.
4. Kod USOS Praktyk pedagogicznych to 2500-s1NA-PP.
5. Zapisanie się na zajęcia w wyznaczonym terminie umożliwi skontaktowanie się ze studentami przez Koordynator i przekazanie
wytycznych i zasad realizowania praktyk pedagogicznych.
6. Niezapisanie się na zajęcia w wyżej wymienionym terminie skutkuje
brakiem możliwości uzyskania zaliczenia praktyk pedagogicznych.
7. W wyjątkowych sytuacjach, na pisemny wniosek osoby zainteresowanej i po otrzymaniu pozytywnej opinii od Koordynator praktyk pedagogicznych w sprawie dołączenia do grupy, student może zostać dopisany do listy studentów realizujących praktyki przez pracownika Dziekanatu wyłącznie po otrzymaniu dyspozycji od Prodziekan ds. Studenckich, Pani dr hab. Marzenny Cyzman-Eid, prof. UMK. Kopia decyzji przekazywana jest
Koordynator praktyk.
8. Sylabus praktyk dostępny jest w systemie USOS na stronie
https://usosweb.umk.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/poka
zPrzedmiot&prz_kod=2500-s1NA-PP&callback=g_61c8e5ae
9. W przypadku wątpliwości, prosimy o kontakt z Wydziałowym Koordynatorem ds. Studiów Nauczycielskich, dr. Grzegorzem
Koneczniakiem (gregorex@umk.pl).

 


INNE WAŻNE INFORMACJE DLA STUDENTÓW FILOLOGII ROMAŃSKIEJ i Lingwistyki stosowanej z wiodącym językiem francuskim

  • Informacje o podstawowej i specjalistycznej opiece zdrowotnej znajdą Państwo w zakładce:

Strona główna > Studenci > Opieka zdrowotna i ubezpieczenia > POZ+

  • przypominamy o zapisach (na platformie MOODLE) na szkolenie ogólne BHP; zwolnienia ze „Szkolenia ogólnego” studentów drugiego stopnia, którzy odbyli już je odbyli – na zgłoszony w Dziekanacie wniosek studenta – dokonuje Dziekan (wpis do USOS w Dziekancie.) Więcej informacji o szkoleniach BHP znajdą Państwo w zakładce:

Strona główna > Studenci > Szkolenia BHP