Liga Starożytnicza
Szanowni Państwo,
ogłaszamy nabór do kolejnej „Ligi starożytniczej”. Jest to osiemnasta edycja programu opracowanego przez nas w formie konkursu, którego celem jest popularyzacja wiedzy o kulturze antycznej, rozbudzanie i pogłębianie zainteresowań antykiem oraz kształtowanie wśród młodzieży świadomości wspólnej tradycji europejskiej.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Do każdej z dotychczasowych edycji zgłaszało się ponad 100 uczniów z regionu.
W naszym programie mogą wziąć udział uczniowie, którzy do 05. 10. 2024 r. prześlą na e-mailowy adres organizatora (ligastarozytnicza@interia.eu) swoje indywidualne zgłoszenia. Każde zgłoszenie musi zawierać: imię i nazwisko, nazwę Szkoły (i email Szkoły) i klasę, datę urodzenia, nazwisko wychowawcy lub nauczyciela kierującego, kontaktowy numer telefonu oraz adres e-mail ucznia. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są dostarczyć zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych (w innym wypadku nie mogą brać udziału w konkursie).
Spotkania w ramach „Ligi starożytniczej” odbywać się będę w jedną sobotę każdego miesiąca od października do maja (z wyjątkiem grudnia) zdalnie na platformie: MicrosoftTeams, o godz. 11.00.
Każde z 7 kolejnych spotkań będzie się składać z dwóch części: a) specjalnie przygotowanego dla młodzieży atrakcyjnego wykładu prowadzonego przez specjalistów z dziedziny kultury antycznej, pracowników naukowych i doktorantów; b) części testowej, w której uczniowie będą odpowiadać na pytania sformułowane na podstawie wysłuchanego przez nich wykładu lub zajęć, w których wzięli udział, a także podanej z wyprzedzeniem lektury.
Podczas każdego spotkania uczeń będzie mógł uzyskać 10 pkt. za odpowiedzi na pytania testowe dotyczące zajęć, w których właśnie wziął udział oraz, od drugiego spotkania począwszy, 5 pkt. za odpowiedzi na pytania dotyczące poprzedzających zajęć oraz podanej lektury. Łączna suma punktów, jakie może zdobyć uczeń, który weźmie udział we wszystkich zajęciach i odpowie bezbłędnie na wszystkie pytania w kolejnych testach wynosi 100 (1 spotkanie – 10 pkt. 6 spotkań po 15 pkt.). Każdy z uczestników programu będzie gromadził punkty na swym indywidualnym koncie. Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymują nagrody (wysyłane pocztą, po uprzednim podaniu adresu wysyłki). O sukcesach laureatów Organizatorzy powiadamiają również Dyrekcje Szkół, do których uczęszczają wyróżnieni uczniowie.
Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Katedra Filologii Klasycznej UMK, Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz Fundacja „Traditio Europae”. Od drugiej edycji konkurs wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a od trzeciej objęty jest on również honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Lidze patronuje także Dziekan Wydziału Humanistycznego UMK.
Zachęcamy do zapisów!
Terminarz tegorocznej, 18. edycji Ligi:
19.10.2024 Prawo rzymskie w antycznych tekstach humorystycznych, prof. dr hab. Anna Tarwacka, UKSW
23.11.2024 Monastycyzm starożytny, prof. dr hab. Przemysław Nehring, UMK
18.01.2025 Pierwsi męczennicy, dr hab. Stanisław Adamiak, prof. UMK
15.02.2025 Muzyka starożytnej Grecji czyli najstarsza muzyka świata, Łukasz Szypkowski
29.03.2025 Agamemnon i jego lwia rodzina (u Seneki i w tradycji greckiej), prof. dr hab. Elzbieta Wesołowska, UAM
12.04.2025 Antyk i polityka – casus/przypadek rewolucyjnej Francji, dr Agnieszka Fulinska
10.05.2025 Stranger Things, puszka Pandory i „Mitologia” Parandowskiego. Jak dziś czytać mity greckie?, dr hab. Tomasz Mojsik, prof. UwB
31.05.2025 Zakończenie
Regulamin 18. edycji ligi starożytniczej (rok szkolny 2024/2025) do pobrania
Zgody RODO dla osób powyżej 16. roku życia i poniżej 16. roku życia.
Standardy ochrony małoletnich w Fundacji „Traditio Europae” do pobrania.