Filologia bałkańska

Wydział Humanistyczny UMK
ul. Fosa Staromiejska 3
87-100 Toruń
tel. (56) 611-37-83
e-mail: joannano@umk.pl

facebook: Filologia bałkańska

 

obrazek nr 1

Filologia bałkańska

Czym jest filologia bałkańska?

Filologia bałkańska na UMK w Toruniu to powołana już 25 lat temu pierwsza bałkanistyka w Polsce. Jako jedyna od samego początku po dzień dzisiejszy oferuje nauczanie języka albańskiego na poziomie licencjackim i magisterskim. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało programem studiów, który łączy dużą liczbę godzin praktycznej nauki języków bałkańskich z przedmiotami z kilku dziedzin humanistycznych i elementami nauk społecznych. Dzięki temu nasze studia zyskały charakter interdyscyplinarny i lepiej przygotowują absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy niż klasyczne kierunki filologiczne.

 

 Studia I stopnia

Podobnie jak lingwistyka stosowana proponujemy kombinację dwóch języków, nauczanych w takim samym wymiarze godzin. W programie studiów łączymy naukę języków bałkańskich – albańskiego i serbskiego – z przedmiotami z kilku dziedzin humanistycznych i elementami nauk społecznych. Dzięki temu nasze studia zyskały charakter interdyscyplinarny i znacznie różnią się od kierunków filologicznych

 

Studia II stopnia

O przyjęcie na studia magisterskie w roku akademickim 2024/2025 mogą ubiegać się kandydaci z dyplomem licencjata z filologii bałkańskiej/słowiańskiej lub z innym dokumentem, który potwierdza znajomość języka albańskiego/bułgarskiego/serbskiego na poziomie B2. Oferujemy następujące ścieżki nauki języków:

  • kontynuacja dwóch języków od poziomu B2,
  • kontynuacja jednego języka od poziomu B2 i rozpoczęcie nauki drugiego języka od podstaw w formie lektoratu, który trwa 2 lata i skończy się na poziomie B1.

Nauka dwóch języków bałkańskich jest obligatoryjna. Po przyjęciu na studia należy wypełnić deklarację językową.

Deklaracja II stopień (12 KB)


* W roku akademickim 2024/2025 planowane jest uruchomienie nowych specjalności w ramach dwóch kierunków: lingwistyki stosowanej oraz kulturoznawstwa.

Ofertę dydaktyczną lingwistyki stosowanej wzbogaci język albański, którego naukę będzie można połączyć z językiem włoskim, francuskim lub rosyjskim.
Zapraszamy do zapoznania się z opisem kierunku:
Kierunek: lingwistyka stosowana (s1) (z językiem włoskim i z językiem albańskim)
Kierunek: lingwistyka stosowana (s1) (z językiem francuski i z językiem albańskim)
Kierunek: lingwistyka stosowana (s1) (z językiem rosyjski i z językiem albańskim)

Kultura Słowian to zupełnie nowa propozycja. Program tej specjalności łączy treści z zakresu kulturoznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem obszaru słowiańskiego oraz blok przedmiotów związanych z Serbią, w tym naukę języka serbskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z opisem kierunku:
Kierunek: kulturoznawstwo (s1) – sp. kultura Słowian (z językiem serbskim)


Nie tak daleko. Nie tak obco. Poznaj i zrozum Bałkany!