Kontakt Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_Human@umk.pl
obrazek nr 1

Studia podyplomowe w zakresie logopedii

KADRA 

Studium zatrudnia osoby, które mają przygotowanie i doświadczenie logopedyczne, systematycznie podnoszą swoje umiejętności i kwalifikacje poprzez podejmowanie studiów podyplomowych, szkoleń i kursów specjalistycznych. Należą do nich:


dr Lidia Wiśniewska: psycholog, mediator. Zajmuje się poradnictwem psychologicznym i mediacjami, a także prowadzi grupy wsparcia i zajęcia z zakresu psychoedukacji. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Psychologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadzi zajęcia z psychologii ogólnej, rozwojowej oraz teorii osobowości.


dr n. med. Malwina Wamka: absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalistka z zakresu otorynolaryngologii, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami, które nabyła podczas pracy w Klinice Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej oraz w Poradni Foniatryczno-Audiologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. Szczególne zainteresowania to: onkologia, fonochirurgia oraz zaburzenia głosu.


lek. med. Dominika Rakowiecka: stomatolog ze specjalizacją ortodontyczną.


dr Małgorzata Rakowiecka: fizjoterapeutka stomatologiczna. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. W 2015 roku uzyskała tytuł doktora nauk o zdrowiu za pracę pod tytułem: Wpływ terapii manualnej na parametry funkcjonalne żuchwy u pacjentek z dysfunkcją układu ruchowego narządu żucia. Członkini Sekcji Bólu Jamy Ustnej i Twarzy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Uczestniczka wielu kursów i szkoleń międzynarodowych. Specjalizuje się w terapii czaszkowo-żuchwowej oraz fizjoterapii stomatologicznej.


mgr Anna Pawluczuk: pedagog wczesnoszkolny. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu logopedii i neurologopedii (UMK w Toruniu), surdologopedii (UMCS w Lublinie) oraz pedagogiki tańca, oligofrenopedagogiki, edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest protetykiem słuchu (ma ukończone wszystkie stopnie SJM) oraz jest certyfikowanym providerem metody Neuroflow ATS w zakresie centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego CAPD oraz metody werbo-tonalnej i metody krakowskiej. Dodatkowo zrobiła kurs zawodowy z zoopsychologii i lagoterapii — terapia i edukacja z udziałem królika. Pracuje w KPSOSW w Toruniu zarówno w oddziałach przedszkolnych, w zespołach do WWRD z dziećmi z autyzmem, zaburzeniami mowy i słuchu oraz z uczniami starszymi niepełnosprawnymi intelektualnie. Prowadzi szkolenia „Profilaktyka logopedyczna”, „Porozmawiamy w SJM – komunikacja z osobami z zaburzeniami słuchu” oraz kółko pozalekcyjne taneczno-teatralne „Taniec w teatrze” dla uczniów oraz warsztaty dla rodziców dzieci z WWRD. Prowadzi wykłady na studiach podyplomowych na UMK i WSB w Toruniu oraz w AKP w Bydgoszczy. Pełni role promotora prac dyplomowych na studiach podyplomowych z logopedii na WSB oraz na UMK w Toruniu. Opracowała wiele publikacji z zakresu surdologopedii „Rola słuchu fonematycznego”, „Zaburzenia słuchu a trudności szkolne”, „Praca z dzieckiem z zaburzeniami mowy”, „Wskazówki dla logopedów, nauczycieli i rodziców do pracy z dzieckiem z uszkodzonym narządem słuchu”, „Trudności komunikacyjne osób z zaburzeniami słuchu problemem funkcjonowania w społeczeństwie – zadania i cele terapii surdologopedycznej”. Od 2004 roku aktywnie uczestniczy w społecznej akcji Europejski Dzień Logopedy, w której prowadzi wiele działań z profilaktyki logopedycznej. Jej wielkie zainteresowanie i oddanie pracy wobec dzieci i osób z zaburzeniami słuchu, głuchymi poprowadziło do podjęcia studiów podyplomowych w zakresie surdopedagogiki.


mgr log. Włodzimierz Mendelewski: logopeda, pedagog. Specjalizuje się w rewalidacji osób upośledzonych umysłowo, w emisji głosu, w tym impostacji głosu, w rehabilitacji w zakresie wczesnej interwencji.


mgr log. Anita Giersz: pedagog, logopeda, neurologopeda i surdologopeda. Założyła i prowadzi Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy „Tęcza” Dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Toruniu oraz Specjalne Przedszkole „Tęcza” Dla Dzieci z Autyzmem w Toruniu.


dr Ewa Małachowska: neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta SI i terapii pedagogicznej, socjoterapeuta, terapeuta środowiskowy, glottodydaktyk, kierownikiem Poradni Autystycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. W latach 2009-2022 była Przewodniczącą Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Związku Logopedów oraz Przewodniczącą Zarządu Głównego Polskiego Związku Logopedów w latach 2012-2022. Jest klinicystą z wieloletnią praktyką zarówno w zakresie diagnozy, jak i terapii zaburzeń mowy i komunikacji. Zorganizowała kilkadziesiąt konferencji, sympozjów naukowych oraz kilkanaście międzynarodowych wyjazdów studyjnych. Odbyła staże naukowe w Polsce i Ukrainie. Uczestniczy w projektach naukowych organizowanych min przez WHO. Jest autorką wielu publikacji z zakresu logopedii. Od kilkunastu lat prowadzi konwersatoria i praktyki na Podyplomowym Studium Logopedii UMK, Uczelni Społeczno-Medycznej w Warszawie, Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Warszawie. Posiada tytuł doktora psychologii nadany przez MAUP w Kijowie dnia 9.06.2014. Od 24.10.2023 jest doktorantką Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.


mgr Zbigniew Rytlewski: filolog, logopeda, terapeuta w zakresie emisji i higieny głosu, neurologopeda, oligofrenopedagog, pedagog w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.


dr Karina Szafrańska: aktorka, logopeda, pedagog, adiunkt Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie, kierownik Zakładu Logopedii, prezes Zarządu Centrum Terapii Mowy i Dysleksji „Ad Verbum”.


mgr Justyna Pacura-Syrocka: logopeda, neurologopeda, oligofrenopedagog, autorka programów logopedyczno-profilaktycznych, sekretarz Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PZL, wykładowca w zakresie neuropsychologii oraz dyslalii obwodowej na KPSW w Bydgoszczy i Pile.


dr Dorota Ackermann-Szulgit: doświadczenie neuropsychologiczne zdobywała w X Wojskowym Szpitalu z Polikliniką w Bydgoszczy na oddziale Neurochirurgii i Chirurgii Głowy oraz na Oddziale Psychiatrycznym. Obecnie, jako adiunkt, prowadzi zajęcia ze studentami na kierunkach psychologia, pedagogika oraz psychologia w biznesie. Obszar Jej zainteresowań naukowych i badawczych to: neuropsychologia, neurodydaktyka, neurodietetyka aromaterapia, neurobiologia emocji i empatii, neuroanatomia funkcjonalna płci, neurochirurgia i psychochirurgia, neuroanatomia komunikacji, a także psychologia społeczna. Psycholog praktyk ze znaczącym i bogatym doświadczeniem zawodowym, zdobywanym przy realizacji badań neuropsychologicznych w licznych ośrodkach i szpitalach. Prowadzi szkolenia z zakresu neurodydaktyki, neurodietetyki (jak jedzenie wpływa na myślenie), wpływu olejków eterycznych na funkcje mózgu, badań neuromarketingowych i kompetencji miękkich. Jej największym marzeniem jest praca w we własnym „neuro-labie”.


dr Agnieszka Niedbalska-Kusz: laryngolog. W 2010 roku ukończyła Uniwersytet Medyczny w Gdańsku. Staż specjalizacyjny odbywała na Oddziale Otolaryngologii w Szpitalu im. św. Wojciecha w Gdańsku, a także na Oddziale Otolaryngologii dla Dzieci i Dorosłych w toruńskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Tytuł specjalisty otolaryngologii uzyskała w 2018 roku. W swojej pracy zajmuje się diagnostyką i leczeniem ostrych i przewlekłych chorób w zakresie nosa oraz ucha (nieżyt nosa, zapalenie ucha, zapalenie zatok, szum w uszach czy polipy nosa), gardła, krtani u dzieci i dorosłych. Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności, uczestnicząc w kursach, szkoleniach i konferencjach, a także czytając piśmiennictwo medyczne. Należy do Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej w Toruniu.


mgr Emilia Gierach: absolwentka studiów doktoranckich Uniwersytetu Łódzkiego, studiów podyplomowych z zakresu logopedii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, studiów podyplomowych z zakresu oligofrenopedagogiki i przygotowania pedagogicznego. W chwili obecnej w trakcie studiów podyplomowych z zakresu neurologopedii klinicznej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uczestniczka licznych szkoleń i konferencji związanym z wykorzystaniem osiągnięć z obszaru neurorehabilitacji oraz neuromodulacji w terapii pacjentów z zaburzeniami komunikacji o podłożu neurologicznym, w tym w szczególności pacjentów z afatycznymi zaburzeniami mowy, porażeniami oraz zaburzeniami mowy pochodzenia psychogennego. W chwili obecnej współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych w Skierniewicach, jak również z lokalnymi szkołami i poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.


mgr Natalia Sarnowska: pedagożka specjalna, psychoterapeutka indywidualna i rodzinna, od lat towarzyszy rodzinom dzieci z wyzwaniami rozwojowymi. Od 12 lat prowadzi Szkołę Podstawową dla Dzieci z Autyzmem PROMETHEUS. Do szkoły uczęszczają dzieci posiadające diagnozę spektrum autyzmu, z różnym poziomem funkcjonowania społecznego, poznawczego i emocjonalnego. Wszyscy uczniowie posiadają trudności w sferze komunikacyjnej, z tego względu są objęci zajęciami logopedycznymi. Rozwijanie sfery komunikacyjnej w szkole PROMOETHEUS odbywa się na każdej płaszczyźnie, w ramach wszystkich zajęć, z uwagi na to, iż zaburzenia komunikacyjne są jednym z osiowych objawów spektrum autyzmu. Mgr Sarnowska pracuje zarówno z dziećmi, jak i z rodzicami, pomagając im lepiej zrozumieć siebie i swoje dziecko, oraz wspiera w budowaniu dobrych i bliskich relacji. Głęboko wierzy w pracę opartą na relacji i szacunku do rozwoju i kompetencji zarówno małych, jak i dorosłych klientów.


Zajęcia na studiach podyplomowych w zakresie logopedii prowadzą również językoznawcy – poloniści, w tym wybitni fonetycy i fonolodzy, w osobach: dr Krystyny Bojałkowskiej, dr hab. Izabeli Duraj-Nowosielskiej, prof. UMK, dr hab. Joanny Kamper-Warejko, prof. UMK, dr hab. Iwony Kaproń-Charzyńskiej, prof. UMK, dr Emilii Kubickiej, dr. Sebastiana Żurowskiego. Prowadzą oni zajęcia z: fonetyki języka polskiego, podstaw komunikacji językowej, podstaw morfoskładni języka polskiego, kultury języka i dialektów języka polskiego, a także wstępu do logopedii i rozwoju mowy. Natomiast za konwersatoria z wprowadzenia do pedagogiki specjalnej i komunikacji alternatywnej odpowiadają wybitni specjaliści z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych: dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK oraz prof. dr hab. Józef Binnebesel.