Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na cykl seminariów pod wspólnym tytułem “Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania“. W sytuacji trwającego ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę i pogłębiającego się kryzysu wojennego oraz towarzyszących nam wszystkim niezrozumienia, gniewu i poczucia bezradności, chcielibyśmy spotkać się wspólnie i porozmawiać. Celem naszych spotkań jest w głównej mierze próba zrozumienia tego, co i dlaczego dzieje się w sąsiadującym z nami państwie i jakie to rodzi zobowiązania wobec nas. Chcielibyśmy także zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z zaistniałym kryzysem wojennym i jego konsekwencjami. Jednocześnie pragniemy, aby nasze rozmowy toczyły się z uwzględnieniem nie tylko procesów geopolitycznych, ale potrzeb i działań realnych ludzi rozpatrywanych przede wszystkim w antropologicznej perspektywie.
Nasze przedsięwzięcie wyrasta z konieczności wspólnego przemyślenia zaistniałej sytuacji, także w przestrzeni akademickiej, przez pracowników i studentów oraz przedstawicieli środowisk zaangażowanych w pomoc dla potrzebujących Ukraińców. Wierzymy, że w obecnej sytuacji milczenie i pozostawanie samemu wobec narastających wyzwań nie jest właściwie. Dlatego chcemy, choćby w takim zakresie, stworzyć forum dyskusji, które umożliwi nam naukowy namysł nad aktualną problematyką Ukrainy i Ukraińców, ich kulturą, złożonymi kwestiami pamięci i tożsamości, specyfiką wojennego konfliktu, istotą informacyjnych manipulacji czy kwestią problematyki uchodźczej, ale przede wszystkim pozwoli poprzez nawiązanie do tej tematyki przygotować nas do długotrwałego, cierpliwego i skutecznego zaangażowania w pomoc poszkodowanym i atakowanym dziś, a może i w przyszłości.
Jako antropolodzy, pracownicy i studenci UMK w Toruniu, postrzegamy stworzenie takiego forum dyskusji i zaangażowania jako obowiązek wynikający bezpośrednio i z głębi dyscypliny, którą wspólnie studiujemy i w której przekaz wierzymy, zwłaszcza w tak trudnej chwili.
Zapraszamy studentów, pracowników i wszystkich zainteresowanych. Bądźmy solidarni z Ukrainą, bądźmy razem. Pozostajemy otwarci na propozycje studentów i innych osób, zachęcamy do kontaktu.
Spotkania będą się odbywać w formie tradycyjnej, głównie we wtorki w godz. 9:45-11:15 w Collegium Humanisticum, (Toruń, ul. Bojarskiego 1) lub w formie on-line w innych wyznaczonych terminach. Szczegółowe informacje o spotkaniach, ich tematyce i czasie będą umieszczane na stronach poszczególnych wydarzeń i aktualizowane na liście.
Lista spotkań:
- Jak rozpoznawać medialną propagandę, dr Maja Dobiasz-Krysiak, 15.03.2022, godz. 9:45, Toruń, ul. Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (więcej informacji)
- Jak skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie? Perspektywa organizacji pozarządowej, dr Sylwia Antonowicz i Katarzyna Margalska-Sędziak, Emic, 29.03.2022, godz. 9:45, Toruń, ul. Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (więcej informacji)
- Społeczna integracja uchodźców – pomoc w dłuższej perspektywie, dr Joanna Książek, 12.04.2022, godz. 9:45, Toruń, ul. Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (więcej informacji)
- Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym, Renata Lesner-Szwarc, 24.05.2022, godz. 9:45, Toruń, ul. Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (więcej informacji)