Płyniemy. Fundacja Wolna Wisła
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z Jakubem Gołębiewskim z Fundacji Wolna Wisła pt. “Płyniemy. Fundacja Wolna Wisła”, które odbędzie się dnia 12 marca 2024 r., godz. 11:30 w Collegium Humanisticum, sala AB.1.07 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas seminarium prelegent przedstawi perspektywę własnej Fundacji i podejmowane przez nią projekty, służące rekonstrukcji tradycyjnej żeglugi i wykorzystania drewnianych łodzi w działaniach turystycznych i ekologicznych. Porozmawiamy także o tym czym jest i jak wygląda praca wiślanych flisaków obecnie. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane.
W trakcie spotkania zostanie podjęta tematyka rozwoju lokalnego w kontekście endogenicznych zasobów przyrodniczych. Porozmawiamy o tym na ile czynnik osobistego doświadczenia jest istotny w kontekście edukacji globalnej i klimatycznej Przyjrzymy się bliżej temu, na ile odpowiednio skrojone usługi turystyczne mogą mieć wpływ na profilaktykę zdrowia psychicznego. Prelekcja będzie także sama w sobie zachęceniem do zaangażowania studentów i studentek do wspierania lokalnych przedsięwzięć realizowanych przez Fundację Wolna Wisła w województwie kujawsko-pomorskim.
Fundacja Wolna Wisła – powołana została, by integrować pasjonatów Rzeki Wisły i tradycyjnej żeglugi i drewnianych łodzi. Poprzez nasze działania, w tym usługę turystyczną „Toruńscy Flisacy”, stwarzamy szerokiemu gronu odbiorców możliwość bezpośredniego doświadczania wiślanej przyrody, uwrażliwienia na nią, zapoznania się z wyzwaniami ekologicznymi i klimatycznymi. W swoich działaniach opieramy się na wartościach wspólnotowych, poszanowania dla przyrody i tradycji. Promujemy dobrostan psychiczny i rozwój osobisty w oparciu o świadome i uważne przebywanie na łonie natury i harmonijne funkcjonowanie w grupie.
Zobacz więcej na stronie Fundacji Wolna Wisła.
Jakub Gołębiewski – spiritus movens powrotu do Torunia tradycyjnych łodzi rzecznych. Prezes Fundacji Wolna Wisła. Od dziecka związany z żeglarstwem, głównie morskim, ponieważ pochodzi z Gdyni. Po przeprowadzce do Torunia, żeglarstwo morskie zamienił na rzeczne, a jacht z kilem na płaskodennego bata.