Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na seminarium pt. „Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa”, które odbędzie się dnia 25 stycznia 2022 r., godz. 17:00. Spotkanie odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Gościem specjalnym seminarium będzie Galeria Rusz, czyli damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski). Artyści opowiedzą o historii Galerii Rusz, o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu własnych prac w to, co dzieje się dookoła nas. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnością sztuki w przestrzeni publicznej oraz związkami sztuki i antropologii kulturowej, jako możliwymi wspólnymi obszarami działań i badań. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Seminarium poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak.
W ramach spotkania artyści przedstawią historię Galerii Rusz, opowiedzą o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu własnych prac w to, co dzieje się dookoła nas. Opowiedzą również o odbiorze swojej sztuki i o tym, że ta sztuka „działa”. Będzie parę słów o funkcjonowaniu poza systemem sztuki, o cenzurze oraz oporze wobec sztuki. Będzie też o trudzie, niesprzyjających warunkach, wytrwałości i entuzjazmie. Oraz o kryzysie sztuki i o tym jak znaleźć antidotum na ten kryzys. Opowiedzą również o przestrzeni miejskiej i tworzeniu sztuki publicznej w czasie pandemii.
Galeria Rusz to damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski) najbardziej znany z tworzenia artystycznych bilbordów, których mają na koncie ponad 600. Artyści tworzą również murale (od których zaczynali swoją drogę twórczą), plakaty, instalacje i akcje w przestrzeni miejskiej. Galeria Rusz to jednak nie tylko artyści, ale też miejsce pokazywania prac, czyli dwa stałe bilbordy w Toruniu i trzy bilbordy w Warszawie. Ta bardzo nietypowa, bilbordowa galeria istnieje od 1999 roku. Jest najdłużej działającym projektem tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji, nieprzerwanie od ponad 20 lat prezentowane są prace artystyczne.
Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami takimi jak: stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Funduszu Promocji Twórczości, stypendium “Młoda Polska”, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank “Spojrzenia” dla najciekawszych młodych artystów.