Karnawały i Juwenalia. Piąty numer zina "Nowe Okoliczności"

Nowe Okoliczności. Zin etnograficzny

Temat numeru - Juwenalia i karnawały, czyli świat na opak - zainspirował sporą grupę autorek i autorów. Obok stałych współpracowników i współpracowniczek, w tym numerze mamy też niemałą reprezentację nowych felietonistów i felietonistek. Spieszymy się więc, by jeszcze przed końcem letniej sesji egzaminacyjnej zdążyć z piątym numerem naszego zina etnograficznego "Nowe Okoliczności". Za nami Juwenalia, z nami egzaminacyjna gorączka, a przed nami wakacje - czyli całkiem sporo okazji do tego, by świat wywrócił się nieco na opak. Czas płynie inaczej - zarywamy noce w sesji, świętujemy tak, że potem przesypiamy całe dnie, pracujemy za dużo, albo prokrastynujemy bez umiaru. A przed nami wakacje, przynajmniej w teorii słodki czas nicnierobienia, włóczęgostwa, trwonienia czasu, przelewania go przez palce bez wyrzutów sumienia. W imieniu redakcji "Nowych Okoliczności" zapraszamy do lektury Nowe Okoliczności 05/2024

Teodora Walawska pisze o karnawałowym odwróceniu w kulturze polskiego metalu, a Piotr H. Malich przygląda się Marszom Równości. Radosław Anasz patrzy historycznym okiem na święta studentów, a Aleksandra Gliwińska pisze o Juwenaliach i … alkoholu. Na koniec tej sekcji Aleksandra Malich śledzi wątek karnawalizacji w “Monachomachii” Krasickiego. Etno-tematy podejmują Agata Zamorowska i Marta Krawczyk. Pierwsza autorka publikuje ciekawe zdjęcia z weselnych dziadów, druga zaś przybliża nam polskie zwyczaje karnawałowe. Adam Berliński pisze natomiast o przydrożnych kapliczkach i krzyżach w sawoim tradycyjnym już kąciku. Sztuką zajmują się tym razem Miłosz Kuchnicki (poezja) i Єгор Шкурат/Yehor Shkurat, który publikuje trzy fotografie - w tym dwie analogowe. Całość zamykają “Polecajki” Agaty Zamorowskiej. Szczególnej uwadze polecam pierwszą z nich - zaproszenie do dołączenia do redakcji Nowych Okoliczności z okazji nowego, jesiennego numeru poświęconego katastrofom.
Okładkę nawiązującą do juwenaliów wykonała Marta Libera, z której sylwetką można zapoznać się z tyłu okładki.

Zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest pisarstwo etnograficzne do przesyłania tekstów do “Nowych Okoliczności”, pisma prowadzonego przez Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przyjmujemy notki antropologiczne, fotoreportaże, artykuły i eseje. Zapraszamy początkujących korektorów, redaktorów i grafików. Nowy numer mamy już w planach!