Dr Joanna Książek na spotkaniu inaugurującym nowy projekt YUFE

spotkanie inaugurujące Sieć Zaangażowania Społeczności YUFE, trzech rozmówców na fotelach
Wydarzenie inaugurujące Sieć, wykłady i dyskusja online wokół tematu “Wartime refugees: legal aspects of protection and cultural background of integration"

Dr Joanna Książek wystąpiła na spotkaniu inaugurującym Sieć Zaangażowania Społeczności YUFE (Young Universities for the Future of Europe), która ma ułatwić podejmowanie wspólnych działań na rzecz społeczności lokalnych, transfer wiedzy i dobrych praktyk między społeczeństwem a środowiskiem akademickim. Pilotażowa edycja projektu realizowanego przez UMK i inne uczelnie partnerskie YUFE jest skupiona na zagadnieniach związanych z wymuszoną migracją. W ramach inauguracyjnego wydarzenia w dniu 23 maja 2024 r. odbyły się dwa wystąpienia oraz dyskusje online wokół tematu „Wartime refugees: legal aspects of protection and cultural background of integration”. Dr Piotr Sadowski z Wydziału Prawa i Administracji odniósł się do prawnych aspektów ochrony i integracji ukraińskich uchodźców w Polsce, a dr Joanna Książek opowiadała o kulturowych aspektach kształtujących społeczne relacje między społeczeństwem przyjmującym a uchodźcami z Ukrainy w wystąpieniu pt. “Cultural background of relationships and attitudes towards wartime Ukrainian refugees in Poland". Spotkanie zostało zarejestrowane w studio TV UMK i zostanie niebawem udostępnione na platformie YT na kanale UMK.

Na 13 czerwca 2024 r. zaplanowano warsztat pt. „Face to face with Otherness”, który poprowadzi antropolożka i edukatorka, absolwentka i była pracowniczka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, Renata Lesner-Szwarc, poruszając między innymi tematy: wpływu różnic kulturowych na proces adaptacji, pierwszej pomocy psychologicznej i psychospołecznej oraz zjawiska zmęczenia empatią. Osoby zainteresowane udziałem w warsztacie mogą kontaktować się pod adresem kasiafus@umk.pl.