Trwa współpraca z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Andalas w Padangu

Prof. dr Harwandi, Dziekan Wydziału Humanistycznego UNAND wręcza pamiątkowy medal prof. Marcinowi Lisieckiemu

Nasza Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Andalas w Padangu na Sumatrze Zachodniej. W tej chwili, w maju 2024 r. prof. Marcin Lisiecki w ramach programu Erasmus+ pełnił funkcję profesora wizytującego w tej jednostce. W trakcie pobytu wygłosił wykłady, dotyczące polskich mitów politycznych (m.in. „Capitals of Poland. National identity and political myths”, „Polish myths from the earliest times to the present day” i „The idea of the king in Polish popular culture”), przeprowadził także warsztaty metodologiczne dla doktorantów oraz pracowników wydziału. W lutym 2023 dr Rafał Beszterda przebywał również na Sumatrze w ramach wymiany wykładowców Erasmus+, odbył rozmowy na szczeblu dziekańskim i rektorskim z władzami UNAND, wygłosił także wykłady, dotyczące korzeni polskiej tożsamości narodowej i przemian struktury społecznej (m.in. „Polish Culture Within Europe. In Search of Idenity”). Natomiast w czasie pandemii, w październiku 2021 r. dr Joanna Książek w formule on-line wygłosiła wykład "Traditional Polish Folk Culture", który stanowił wprowadzenie w zagadnienie polskiej tradycyjnej kultury ludowej i ukazywał jej inspiracje we współczesnej sztuce, rzemiośle, turystyce i marketingu.

Tego rodzaju wydarzenia są adresowane do zaprzyjaźnionych studentów i wykładowców Wydziału Humanistycznego Andalas University w Padangu, Sumatra Zachodnia, z którymi nasza Katedra współpracuje od wielu lat, a udział w nich bierze kilkadziesiąt lub sto kilkadziesiąt osób.