Chłopiec i czapla, Miyazaki i prof. Marcin Lisiecki

Prof. Marcin Lisiecki w Kinie Studenckim
fot. Rafał Kleśta-Nawrocki

Pokaz filmu „Chłopiec i czapla" (reż. Hayao Miyazaki. Japonia, 2023)  w Kinie Studenckim "Niebieski Kocyk", który odbył się 11 marca 2024 r., o godz. 19:00, zakończyła prelekcja dr. hab. Marcina Lisieckiego, prof. UMK, która dotyczyła twórczości filmowej Hayao Miyazakiego oraz odniesień do kultury japońskiej zawartych w jego najnowszym dziele. Film i prelekcja wzbudziły dyskusję, która dotykała w głównej mierze merytorycznego i symbolicznego odczytania pełnego znaczeń i skomplikowanego dzieła japońskiego reżysera. Zachęcamy wszystkich studentów i pracowników do śledzenia repertuaru i oglądania filmów w naszym akademickim Kino Studenckie "Niebieski Kocyk"

Dr hab. Marcin Lisiecki, prof. UMK w 2012 r. (razem z dr Joanną Zarembą-Penk) wydał książkę pt. „Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze” oraz kilka artykułów na ten temat. Na kierunku etnologia – antropologia kulturowa prowadzi wykłady monograficzne poświęcone japońskiej animacji i Studiu Ghibli.

Chłopiec i czapla – opowiada historię Mahito, który po śmierci matki przeprowadza się z ojcem na wieś. Przeżywając stratę oraz borykając się z niezrozumieniem rówieśników chłopiec powoli odkrywa historię jego rodziny i okolice nowego domu. Momentem przełomowym jest uprowadzenie go w  tajemniczy świat, w którym zderza się z niezrozumiałymi i groźnymi sytuacjami oraz z własnymi traumami. Przygody Mahito to nie tylko wspaniała przygoda z japońskimi wątkami kulturowymi i piękną animacją, lecz obrazy, które na długo zapadaną w pamięć.