Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Zapraszamy na pokaz filmu "Przejścia"

prof. Krzysztof Abriszewski w Kinie Centrum
prof. Krzysztof Abriszewski w Kinie Centrum fot. CSW

Polecamy pokaz filmu "Przejścia" (reż. Ira Sachs, dramat, Francja, Niemcy, 2023, 91′) oraz dyskusję po nim, które odbędą się w dniu 25 października 2023 r., o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Organizatorami pokazu i dyskusji w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem są Kino Centrum oraz Gutek Film. W dyskusji weźmie udział prof. Krzysztof Abriszewski stały ekspert cyklu i kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

"Przejścia", czyli o współczesnych związkach w wersji tylko dla dorosłych. Multikulturowy Paryż, a w nim troje kochanków uwikłanych w ryzykowną grę w pożądanie. Gwiazda europejskiego kina Franz Rogowski, rozsławiony filmem Pachnidło Ben Whishaw oraz znana z Życia Adeli i Pięciu diabłów Adèle Exarchopoulos tworzą w głośnym dramacie Iry Sachsa erotyczny trójkąt, w którym seks i uczucia dają wybuchową mieszankę.

Jak na Paryż przystało, rewolucja zaczyna się w kawiarni. Świętujący zakończenie zdjęć filmowiec Tomas (Rogowski) poznaje Agathe (Exarchopoulos). Bez zastanowienia rzuca się w wir nowej namiętności, podczas gdy w mieszkaniu czeka na niego lojalny, wyrozumiały mąż Martin (Whishaw). Szukając osobistego spełnienia i emocjonalnych podniet, wszyscy troje eksplorują swoje ciała, uczucia i granice. Każde z nich będzie musiało zmierzyć się z pytaniami, na które nie są gotowi – i którym nie chcą stawiać czoła. Czy namiętność może iść w parze z pragnieniem założenia rodziny? Czy tworzymy relacje z miłości do kogoś, czy z miłości do siebie? Bezkompromisowy film o trójkącie i o nieokiełznanej miłości własnej, która potrafi zniszczyć każdego, kto znajdzie się w jej zasięgu. Przejścia to odważne, seksowne, ale jednocześnie zabawne i zmysłowe spojrzenie na współczesne relacje – dla widzów, którzy nie boją się spojrzeć w filmowe lustro.

Wydarzenie zostało objęte patronatem magazynu „Filozofuj”. Film dla widzów powyżej 18 roku życia!

Więcej na stronie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu

pozostałe wiadomości