Fantastyczny "Copernicon"

Wśród uczestników "Coperniconu" nie brakuje miłośników cosplay, czyli przebierania się za ulubionych fikcyjnych bohaterów fot. nadesłane

Od 15 do 17 września 2023 r. potrwa w Toruniu Festiwal Gier i Fantastyki “Copernicon", jedna z największych imprez tego typu w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Wyrzuciło nas w kosmos". Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest partnerem wydarzenia.

"Copernicon" co roku przyciąga do Torunia rzesze miłośników literatury fantasy, science-fiction, komiksu oraz gier planszowych, karcianych i komputerowych.

Na uczestników tegorocznej edycji czekają panele dyskusyjne i prelekcje prowadzone przez gości specjalnych i innych konwentowiczów w ramach kilku bloków tematycznych, m.in. literackiego, azjatyckiego, popkulturowego, azjatyckiego czy poświęconego RPG.

Wśród gości nie zabraknie reprezentujących różne dyscypliny naukowców z UMK. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie mieć swoich przedstawicieli również w bloku konferencyjnym "CoperniConf", skupiającym studentów, doktorantów i doświadczonych naukowców, których praca badawcza bądź zainteresowania zahaczają o popkulturowe i fantastycznonaukowe zagadnienia.

Szczególnej uwadze polecamy prelekcje i warsztaty pracowników naszego wydziału:

• Jak to jest być sobą? Problem, w którym fantastyka spotyka się z filozofią
    dr hab. Krzysztof Abriszewski, prof. UMK
    piątek, 21:00-21:40, Sala Popularnonaukowa 1 (s. I, parter Collegium Minus UMK)
  • Gdy nie wiadomo, czy fantastyka jest fantastyczna. 5 przykładów z perspektywy filozofii
    dr hab. Krzysztof Abriszewski, prof. UMK
    sobota, 10:00-10:40, Sala Popularnonaukowa 1 (s. I, parter Collegium Minus UMK)
  • Nauka i etyka: Wyzwania postępu technologicznego (panel dyskusyjny)
    Krzysztof Abriszewski, Piotr Rutkowski, Węglowy Szowinista, Magdalena Salik
    sobota, 14:00-15:40, Sala Popularnonaukowa 1 (s. I, parter Collegium Minus UMK)
  • Tłumaczenie nazw własnych (panel dyskusyjny)
    Dorota Guttfeld, Paweł Dybała, Radosław Kot
    sobota, 11:00-12:40, Sala Panelowa (Aula, parter WMiI UMK)
  • Literatura: to widać, słychać i czuć
    dr Dorota Guttfeld
    niedziela, 10:00-10:40, Sala Literacka 2 (s. 207, Collegium Minus UMK)
  • Narratologia: i kto to mówi?
    dr Dorota Guttfeld
    niedziela, 11:00-11:40, Sala Literacka 2 (s. 207, Collegium Minus UMK)
  • W świecie własnych dystopii. Warsztaty pisania opowiadania dystopijnego
    dr hab. Marzenna Cyzman-Eid, prof. UMK
    niedziela, 12:00-15:40, Sala warsztatowa (s. 319, Collegium Minus UMK)
  • Homo communicans
    Maciej Wróblewski
    niedziela, 14:00-14:40, Sala Literacka 2 (s. 207, Collegium Minus UMK)
  • Powieść neosarmacka: aksjologia, ideologia, polityka
    dr hab. Paweł Bohuszewicz
    niedziela, 15:00 - 15:40, Sala Panelowa (Aula, parter WMiI UMK)

W strefach gier planszowych i elektronicznych udostępnione będą znane oraz mniej popularne tytuły, a Strefa Wystawców obfitować będzie w stoiska z książkami, komiksami, grami i innymi unikalnymi artykułami, o których marzą miłośnicy fantastyki.

Program "Coperniconu"

Większość konwentowych wydarzeń odbywać się będzie w Collegium Minus UMK ("Harmonijka", ul. Fosa Staromiejska 1a), Collegium Maius UMK (ul. Fosa Staromiejska 3) oraz w siedzibie Wydziału Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18).

Organizatorem "Coperniconu" jest Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki “Thorn".