Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Czas na Copernicon

W centrum grafiki widnieje charakterystyczne C z logo Coperniconu, do którego sięgają różne rodzaje dłoni postaci fantastycznych
fot. Copernicon

W najbliższy weekend 16.09-18.09.2022 r. Toruń wypełni się miłośnikami gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Tegoroczna, jedenasta edycja Coperniconu odbędzie się pod hasłem "Wszyscy jesteśmy fantastyczni". Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest współorganizatorem wydarzenia.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w Toruniu w 2010 r. Początkowo niewielka, choć już od początku licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, gościła na toruńskiej starówce ponad 4 tys. osób, potwierdzając swoją pozycję jednego z największych festiwali fantastyki w kraju. W ubiegłym roku Copernicon odbył się w cyberprzestrzeni, w aplikacji Gather Town. Tegoroczna edycja będzie odbywała się już stacjonarnie w czterech lokalizacjach: na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK, w Collegium Minus UMK, w Centrum Kultury Dwór Artusa i I Liceum Ogólnokształcącym. Rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli (16-18 września).

Programowi bogatemu w konkursy, gry i panele dyskusyjne towarzyszą również liczne prelekcje. Wśród występujących nie zabrakło wykładowczyń z naszego Wydziału:

  • [16 września, godz. 17:00] dr hab. Marzenna Cyzman-Eid, prof. UMK wygłosi wykład pt. "Upadek ludzkiego hegemona? Świat nowych bytów i humanistyka nie-antropocentryczna"
    "Czyńcie sobie ziemię poddaną" - ten powszechnie znany biblijny cytat wyznacza i ugruntowuje myślenie antropocentryczne. Jeśli świat, to tylko człowiekowi podporządkowany. Jeżeli rzecz, to funkcjonująca i znacząca przez związek z człowiekiem. Jeśli zwierzę, to przecież – jak pisał z kolei Martin Heidegger – ubogie w świat, bo to człowiek jest kształtującym świat. Czy ten sposób myślenia da się jeszcze utrzymać? I czy czynnik ludzki jest jeszcze wyłącznie ludzki wobec wkraczania do świata nowych bytów, hybrydycznych, niejasnych ontologicznie, tożsamościowo zmieszanych? Czy świat materialny po prostu milczy i mówi jedynie poprzez człowieka? Bruno Latour wprowadził na scenę aktorów nie-ludzkich, przypisując im równorzędne role w relacjach, jakie tworzą rzeczywistość. Człowiek jako byt relacyjny analogicznie do innych bytów, wobec których nie jest już hegemonem? Co dzieje się w zmiennym i wiecznie pulsującym istnieniu świata tu i teraz? Czyńcie sobie ziemię poddaną czy może poddajcie się ziemi? Prelegentka zaprasza do podróży przez świat innych bytów w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania. I w poszukiwaniu właściwego sposobu mówienia o nich i o świecie.

  • [16 września, godz. 16:00] dr Dorota Guttfeld wygłosi prelekcję pt. "Orki, enty, elfy – Śródziemie w służbie ideologii
    Prelekcja zilustruje, jak z różnych pozycji ideologicznych odczytywany był i jest świat Tolkiena, od ochrony przyrody do wojen kulturowych.
  • [16 września, godz. 21:00] dr Dorota Guttfeld wygłosi prelekcję pt. "Przybornik czytacza".
    Czym się może zajmować literaturoznawstwo, jak można czytać tekst literacki, jakimi kluczami próbować go otwierać - przegląd mądrze brzmiących terminów, od hermeneutyki do ekokrytyki, a wszystko na przykładach z klasycznych utworów fantastyki (jeśli słuchacze zniosą, to z przechyłem tolkienowskim).

Pełny program wydarzenia można znaleźć na stronie organizatorów: https://copernicon.pl/.

pozostałe wiadomości