Wiadomości
Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania
Zapraszamy do uczestniczenia w konferencji Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania. Konferencja odbędzie się w dniach 26 – 27 października 2022 roku na Wydziale Humanistycznym w Collegium Maius.
Plenarne wystąpienia:
- Prof. dr hab. Hanna Gosk – Literackie „raporty” z codzienności potransformacyjnej, czyli „antropocen” po polsku. Próba lektury antropologizującej
- Prof. dr hab. Ryszard Nycz – O co chodzi w antropologii literatury i dlaczego to jest ważne dla wszystkich uprawiających badania literackie (perspektywa subiektywna)?
Jeszcze do niedawna obecność antropologii literatury w polskich badaniach literackich była bardzo wyraźna (zastanawiano się nawet, czy nie zastąpi teorii literatury!). Z dzisiejszej perspektywy zdaje się być najważniejszym spośród wielu różnych zwrotów, których doświadczyło polskie literaturoznawstwo w ostatnich latach. Sam fakt jednak, że o antropologii literatury mówimy właśnie z pewnej perspektywy zdaje się świadczyć o dość zasadniczej zmianie: o jej końcu? Kryzysie? A może zmianie formy funkcjonowania? Na te i na liczne inne pytania na pewno odpowiedzą uczestnicy konferencji „Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania”. Pełna ich lista znajduje się w programie konferencji.
Organizatorzy:
Maciej Wróblewski (matej@umk.pl)
Paweł Bohuszewicz (bohusz@umk.pl)
Katedra Antropologii Literatury i Nowych Mediów
Wydział Humanistyczny
Strona konferencji
Wydarzenie na Facebooku