Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
e-mail: etnowww@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Wiadomości

Zapraszamy na spotkanie pt. „Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym”

barwy flagi Ukrainy

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z Renatą Lesner-Szwarc pt. „Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym”, które odbędzie się dnia 24 maja 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prowadząca podda namysłowi możliwości skutecznej pomocy oraz działań aktywistycznych i wolontaryjnych, szczególnie istotnych i przekształcanych w wyniku konsekwencji toczącej się wojny w Ukrainie. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.

Od kilkudziesięciu miesięcy staliśmy się świadkami zmiany, zapoczątkowanej pandemią koronawirusa. Doświadczamy, pośrednio lub bezpośrednio, sytuacji wcześniej nieznanych, trudnych i niezrozumiałych. Od sierpnia 2021 roku obserwujemy kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, a od 24 lutego 2022 roku – następstwa wojny w Ukrainie. Uczymy się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Organizacje pozarządowe, samorządy, wolontariusze i wolontariuszki, aktywiści i aktywistki, społecznicy i społeczniczki stoją przed wyzwaniami działań bez doświadczenia. Jak skutecznie pomagać? Jakie zadania wybierać? Jak zwracać uwagę na potrzeby migrantów i migrantek, uchodźców i uchodźczyń? Jak zadbać o własne potrzeby i dobrostan?

Renata Lesner-Szwarc – antropolożka kultury, indonezjanistka, aktywistka społeczna, edukatorka i trenerka organizacji pozarządowych. Od 2002 roku prowadzi autorskie zajęcia i warsztaty z zakresu edukacji międzykulturowej, globalnej i regionalnej, w tym między innymi na Uniwersytecie Dziecięcym w Toruniu. Od 7 lat szkoli obcokrajowców przebywających w Polsce, w tym studentów programu Erasmus, a także Polaków wyjeżdżających zagranicę z zakresu komunikacji międzykulturowej, szoku kulturowego i popowrotowego. Prowadzi doradztwo kulturowe dla osób chcących rozwijać swoje biznesy w środowiskach obcych kulturowo. Współzałożycielka Stowarzyszenia Polsko-Indonezyjskiego „Sahabat” oraz Fundacji VERDA, gdzie koordynuje projekty międzynarodowe (m.in. „Razem możemy więcej” współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „polska pomoc rozwojowa” i projekty realizowane w Gruzji i w Rosji współfinansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu RITA) oraz edukacyjne, w tym „Modową dekonstrukcję. Nie wyrzucaj! Przerób!” z zakresu edukacji globalnej. Organizuje prace wolontariuszy zagranicznych. Uczestniczka Programu Liderzy PAFW. Członkini oddolnej toruńskiej grupy Refugees Welcome, od listopada 2021 roku czynnie działa w strukturach Grupy Granica.

Czytaj więcej na stronie wydarzenia Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym

pozostałe wiadomości