Eugeniusz L. Słuszkiewicz, Dzieła zebrane. Tom 1. Studia nad Ramajaną

Marcin Lisiecki (redakcja, wstęp, opracowanie)
Eugeniusz L. Słuszkiewicz, Dzieła zebrane. Tom 1. Studia nad Ramajaną
ISBN: 978-83-231-4788-6, eISBN: 978-83-231-4789-3, Toruń 2022, ss. 652
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
seria: Klasyka Polskiej Orientalistyki

Klasyka Polskiej Orientalistyki to seria wydawnicza, mająca przypomnieć i przybliżyć Czytelnikom sylwetki oraz dorobek naukowy wybitnych badaczy, którzy kształtowali zręby polskiej i światowej orientalistyki. W kolejnych tomach zamierzamy prezentować rozprawy naukowe, artykuły, tłumaczenia, szkice, egodokumenty i nieznane dotąd materiały archiwalne. Przedstawimy też historię przedwojennej i powojennej polskiej orientalistki oraz specyfikę podejmowanych przez badaczy tematów dotyczących kultur, religii, filozofii, sztuki, literatury, polityki i społeczeństw Azji.

W niniejszym tomie, pierwszym z serii, przedstawiamy prace Eugeniusza L. Słuszkiewicza (1901−1981), polskiego indologa, armenisty, językoznawcy i tłumacza związanego z Uniwersytetami: Jana Kazimierza we Lwowie, Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Warszawskim. W książce znajdziemy rozprawę Przyczynki do badań nad dziejami redakcji Rāmāyaṇy (1938), kilka artykułów w języku francuskim i polskim, które dotyczą językoznawczych analiz treści Ramajany i jej miejsca w kulturze dawnych Indii, a także niepublikowane dotąd materiały archiwalne.

publikacja na stronie wydawnictwa