Wiadomości
Między rewolucją a katastrofą. Szóste "Nowe Okoliczności"
Zapraszamy do lektury szóstego już numeru zina etnograficznego “Nowe Okoliczności”. Tym razem w temacie: "Między rewolucją a katastrofą". Czym różnią się te pojęcia? Co oznaczają? Gdzie można znaleźć rewolucje, a gdzie doszukiwać się kolejnych katastrof? Temat połączony jest z tematyką konferencji Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego “Między rewolucją a katastrofą. Jak z wyzwaniami współczesności radzą sobie badania antropologiczne?”, która odbyła się na UMK we wrześniu 2024. Kontynuujemy więc rozważania i oddajemy głos osobom studenckim, które podeszły do sprawy bardzo refleksyjnie i artystycznie. W imieniu redakcji "Nowych Okoliczności" polecamy: Nowe Okoliczności 06/2024
Etnokolędowanie 2024
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, zatem wracamy z Etnokolędowaniem. Studenci, pracownicy, Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK tradycyjnie organizują spotkanie poświęcone wspólnemu kolędowaniu. Zapraszamy wszystkich pracowników naukowych Katedry, studentów etnologii - antropologii kulturowej, absolwentów, przyjaciół oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się 16 grudnia 2024 r. (poniedziałek), od godz. 18.30, w hallu Collegium Humanisticum.
Studiuj etnologię - antropologię kulturową
Zapraszamy na studia na kierunku „etnologia – antropologia kulturowa”. Warunkiem przyjęcia na studia I stopnia (licencjackie) jest świadectwo maturalne. Rejestracja następuje przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Polecamy znakomite studia zasadnicze, kształcące kompetencje ułatwiające poruszanie się w świecie otwartym na różnorodność kulturową, w świecie szybkiego rozwoju technologicznego i zmian kulturowych, społecznych, religijnych i politycznych. Są to też przydatne studia uzupełniające, podejmowane jako drugi kierunek i ułatwiające przygotowanie do pracy w instytucjach kultury o różnorodnym profilu, w organizacjach rządowych i pozarządowych, instytucjach kulturalno-oświatowych i mediach.
Spotkajmy się na uroczystości ukończenia studiów!
Dziekan Wydziału Humanistycznego UMK zaprasza absolwentów roku akademickiego 2023/2024 na uroczystość ukończenia studiów. Dyplomatorium odbędzie się dnia 30 listopada 2024 r. (sobota) o godz. 10.00 w Auli UMK (ul. Gagarina 11). W trakcie uroczystości zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najlepsze prace dyplomowe napisane w roku akademickim 2023/2024 oraz wyróżnione zostaną najlepsza studentka i najlepsza absolwentka Wydziału Humanistycznego.
Nabór tekstów - nowe, szóste, "Nowe Okoliczności"
Do 19 listopada 2024 r. czekamy na teksty do naszego szóstego już numeru ZINa etnograficznego "Nowe Okoliczności". Eseje, reportaże, poezja, rysunki - interesuje nas każda forma twórczości i przemyśleń. Tym razem proponujemy numer tematyczny "Między rewolucją a katastrofą". Czym różnią się te pojęcia? Co dla Was oznaczają? Gdzie można znaleźć rewolucje, a gdzie doszukiwać się kolejnych katastrof? Nie możemy doczekać się Waszych interpretacji. Temat przewodni połączony jest z konferencją „Między rewolucją a katastrofą. Jak z wyzwaniami współczesności radzą sobie badania antropologiczne?”, która odbyła się we wrześniu bieżącego roku w Toruniu i towarzyszyła 99. Walnemu Zgromadzeniu Delegatów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Kontynuujemy więc rozważania i oddajemy głos osobom studenckim. Równocześnie zapraszamy do współpracy grafików i graficzki chętnych do stworzenia okładki. Na teksty czekamy pod adresem maja.dobiasz-krysiak@umk.pl Zapraszamy studentów i studentki, wykładowców, pracowników i wszystkich zainteresowanych tematem oraz etnologią i antropologią kulturową. Zina redaguje Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej pod opieką dr Mai Dobiasz-Krysiak.
MOST do innego miasta
Od 1 do 30 listopada 2024 r. potrwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr letni roku akademickiego 2024/2025.
Nabór na studia etnologia – antropologia kulturowa
Od czerwca 2025 r. potrwa nabór na studia etnologia – antropologia kulturowa. Możesz podjąć naukę na tym wyjątkowym kierunku. Wystarczy zarejestrować się w uczelnianym systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz dopilnować złożenia kompletu dokumentów w odpowiednim terminie. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie). Zapraszamy zarówno tych, którzy zaczynają swoją studencką drogę i dokonują wyboru kierunku studiów, jak i tych, którzy chcieliby studiować etnologię - antropologię kulturową jako drugi kierunek.
Zapraszamy na konferencję naukową „Relacje wzajemności: przyroda – człowiek – kultura”
W dniach 14-15 listopada 2024 roku w Toruniu odbędzie się konferencja z cyklu Natura, Homines, Historia pod tytułem Relacje wzajemności: przyroda – człowiek – kultura. Jest to już piąte tego rodzaju spotkanie w ramach rozpoczętej dziesięć lat temu inicjatywy. Celem konferencji jest rozwijanie nowoczesnych badań nad środowiskiem przyrodniczym w perspektywie historycznej i antropologicznej, integrowanie badaczy zajmujących się historią środowiskową w Polsce w ramach różnych dyscyplin, zwł. historii i antropologii, rozwijanie badań interdyscyplinarnych. Obecna edycja konferencji skupia się na relacji między ludźmi a zwierzętami, podejmując między innymi wątek mutalizmu, który jest jednym z oddziaływań nieantagonistycznych zachodzących pomiędzy dwoma różnymi gatunkami, charakteryzujący się obopólnymi korzyściami o takim stopniu, który praktycznie wzajemnie uzależnia istnienie obu populacji. W konferencji biorą udział i wygłaszają swoje referaty pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK: prof. Krzysztof Abriszewski, Pojęcie uogólnionej symetrii w studiach nad nauką; dr Rafał Beszterda, Pszczeli interes; dr Rafał Kleśta-Nawrocki, Historia i antropologia mutualizmu. Dr Rafał Kleśta-Nawrocki jest także jednym ze współorganizatorów konferencji.
Zapraszamy na Immatrykulację 2024
Uniwersytecka Inauguracja nowego roku akademickiego 2024/25 na UMK odbędzie się we wtorek 1 października 2024 r. o godz. 11:00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11 i będzie transmitowana na stronie UMK TV. We wtorek 1 października 2024 r., o godz. 13.00 w sali C 2.45 w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, II piętro) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla studentów I roku kierunku etnologia – antropologia kulturowa z częścią kadry naukowo-dydaktycznej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym z koordynatorem kierunku dr. Rafałem Beszterdą oraz opiekunem nowego roku dr. Tomaszem Kalniukiem. Wydziałowa Immatrykulacja dla studentów I roku studiów etnologii – antropologii kulturowej wraz z wszystkimi nowymi studentami Wydziału Humanistycznego odbędzie się w piątek 4 października br. o godz. 09.00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11. Wszystkich studentów pierwszego roku serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy na konferencję naukową „Między rewolucją a katastrofą. Jak z wyzwaniami współczesności radzą sobie badania antropologiczne?”
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – Zarząd Główny i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu wraz z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej i Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową, Między rewolucją a katastrofą. Jak z wyzwaniami współczesności radzą sobie badania antropologiczne?, która odbędzie się w dniach 19-22 września 2024 r. w ramach XCIX Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Toruniu.
Konkurs na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii, V edycja (2023)
Zapraszamy do udziału w Konkursie na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii im. Bronisława Geremka (V edycja, 2023). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia pierwszego i drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace magisterskie i licencjackie z szeroko rozumianej antropologii historii oraz pokrewnych perspektyw podejmujących analogiczną problematykę (historii codzienności, historii życia prywatnego, historii mentalności, historii pamięci, historii kulturowej, mikrohistorii, historii mówionej, etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa, socjologii, literaturoznawstwa, folklorystyki, etc.) napisane w języku polskim oraz obronione w roku 2021, 2022, 2023. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 października 2024 r.
Zapraszamy na pokaz filmu "Bulion i inne namiętności"
Polecamy pokaz filmu "Bulion i inne namiętności" (reż. Anh Hung Tran, melodramat, Francja, 2023, 145′) oraz dyskusję po nim, które odbędą się w dniu 04 września 2024 r., o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Organizatorami pokazu i dyskusji w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem są Kino Centrum oraz Gutek Film. W dyskusji weźmie udział prof. Krzysztof Abriszewski stały ekspert cyklu i kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.
Tura uzupełniająca naboru na studia etnologia - antropologia kulturowa
Od 8 sierpnia do 16 września 2024 r. potrwa tura uzupełniająca naboru na studia etnologia – antropologia kulturowa. Wciąż możesz podjąć naukę na tym wyjątkowym kierunku. Wystarczy zarejestrować się w uczelnianym systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz dopilnować złożenia kompletu dokumentów w odpowiednim terminie. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie). Zapraszamy zarówno tych, którzy zaczynają swoją studencką drogę i dokonują wyboru kierunku studiów, jak i tych, którzy chcieliby studiować etnologię - antropologię kulturową jako drugi kierunek.
Karnawały i Juwenalia. Piąty numer zina "Nowe Okoliczności"
Temat numeru - Juwenalia i karnawały, czyli świat na opak - zainspirował sporą grupę autorek i autorów. Obok stałych współpracowników i współpracowniczek, w tym numerze mamy też niemałą reprezentację nowych felietonistów i felietonistek. Spieszymy się więc, by jeszcze przed końcem letniej sesji egzaminacyjnej zdążyć z piątym numerem naszego zina etnograficznego "Nowe Okoliczności". Za nami Juwenalia, z nami egzaminacyjna gorączka, a przed nami wakacje - czyli całkiem sporo okazji do tego, by świat wywrócił się nieco na opak. Czas płynie inaczej - zarywamy noce w sesji, świętujemy tak, że potem przesypiamy całe dnie, pracujemy za dużo, albo prokrastynujemy bez umiaru. A przed nami wakacje, przynajmniej w teorii słodki czas nicnierobienia, włóczęgostwa, trwonienia czasu, przelewania go przez palce bez wyrzutów sumienia. W imieniu redakcji "Nowych Okoliczności" zapraszamy do lektury Nowe Okoliczności 05/2024
Zmarła prof. Teresa Dunin-Karwicka
2 czerwca 2024 roku zmarła prof. Teresa Dunin-Karwicka, etnografka i etnolożka, emerytowana nauczycielka akademicka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletnia pracowniczka i kierowniczka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Wydział Nauk Historycznych, od 2019 r. Wydział Humanistyczny). Była wnikliwą uczoną, cenioną dydaktyczką i wychowawczynią studentów. Miała 93 lata.
Dr Joanna Książek na spotkaniu inaugurującym nowy projekt YUFE
Dr Joanna Książek wystąpiła na spotkaniu inaugurującym Sieć Zaangażowania Społeczności YUFE (Young Universities for the Future of Europe), która ma ułatwić podejmowanie wspólnych działań na rzecz społeczności lokalnych, transfer wiedzy i dobrych praktyk między społeczeństwem a środowiskiem akademickim. Pilotażowa edycja projektu realizowanego przez UMK i inne uczelnie partnerskie YUFE jest skupiona na zagadnieniach związanych z wymuszoną migracją. W ramach inauguracyjnego wydarzenia w dniu 23 maja 2024 r. odbyły się dwa wystąpienia oraz dyskusje online wokół tematu „Wartime refugees: legal aspects of protection and cultural background of integration”. Dr Piotr Sadowski z Wydziału Prawa i Administracji odniósł się do prawnych aspektów ochrony i integracji ukraińskich uchodźców w Polsce, a dr Joanna Książek opowiadała o kulturowych aspektach kształtujących społeczne relacje między społeczeństwem przyjmującym a uchodźcami z Ukrainy w wystąpieniu pt. “Cultural background of relationships and attitudes towards wartime Ukrainian refugees in Poland". Spotkanie zostało zarejestrowane w studio TV UMK i zostanie niebawem udostępnione na platformie YT na kanale UMK.
Nabór tekstów - nowe, piąte, "Nowe Okoliczności"
Otwieramy nabór tekstów do kolejnego, piątego już, numeru zina etnograficznego "Nowe Okoliczności"! Do 2 czerwca 2024 r. czekamy na teksty, artykuły, eseje, wiersze, fotoreportaże, rysunki, kolaże itp. Tematem przewodnim tego numeru są JUWENALIA/KARNAWAŁY, życie studenckie, juwenalia jako karnawał, organizacje studenckie, przestrzeń kampusu, życie społeczności UMK, ale również karnawał rozumiany antropologicznie, jako zawieszenie dotychczasowego porządku, święto, odwrócenie ról. Na teksty czekamy pod adresem maja.dobiasz-krysiak@umk.pl. Zapraszamy studentów i studentki, wykładowców, pracowników i wszystkich zainteresowanych tematem oraz etnologią i antropologią kulturową. Zina redaguje Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej pod opieką dr Mai Dobiasz-Krysiak.
Trwa współpraca z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Andalas w Padangu
Nasza Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Andalas w Padangu na Sumatrze Zachodniej. W tej chwili, w maju 2024 r. prof. Marcin Lisiecki w ramach programu Erasmus+ pełnił funkcję profesora wizytującego w tej jednostce. W trakcie pobytu wygłosił wykłady, dotyczące polskich mitów politycznych (m.in. „Capitals of Poland. National identity and political myths”, „Polish myths from the earliest times to the present day” i „The idea of the king in Polish popular culture”), przeprowadził także warsztaty metodologiczne dla doktorantów oraz pracowników wydziału. W lutym 2023 dr Rafał Beszterda przebywał również na Sumatrze w ramach wymiany wykładowców Erasmus+, odbył rozmowy na szczeblu dziekańskim i rektorskim z władzami UNAND, wygłosił także wykłady, dotyczące korzeni polskiej tożsamości narodowej i przemian struktury społecznej (m.in. „Polish Culture Within Europe. In Search of Idenity”). Natomiast w czasie pandemii, w październiku 2021 r. dr Joanna Książek w formule on-line wygłosiła wykład "Traditional Polish Folk Culture", który stanowił wprowadzenie w zagadnienie polskiej tradycyjnej kultury ludowej i ukazywał jej inspiracje we współczesnej sztuce, rzemiośle, turystyce i marketingu.
Prof. Marcin Lisiecki z wykładami w Uniwersytecie Andalas w Padangu
Prof. Marcin Lisiecki w maju 2024 r. w ramach programu Erasmus+ pełnił funkcję profesora wizytującego na Wydziale Humanistycznym Andalas University w Padangu (Zachodnia Sumatra, Indonezja). W trakcie pobytu wygłosił serię wykładów dla studentów wydziału, dotyczących polskich mitów politycznych, mianowicie: „Capitals of Poland. National identity and political myths”, „Polish myths from the earliest times to the present day” i „The idea of the king in Polish popular culture”. Prof. Lisiecki przeprowadził także warsztaty metodologiczne dla doktorantów oraz pracowników Wydziału Humanistycznego Andalas University. Wyjazd oraz wykłady i warsztaty naszego pracownika wpisują się w wieloletnią współpracę Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK z Uniwersytetem Andalas w Padangu.
Zapraszamy na wykłady Rasy Pranskevičiūtė-Amoson
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykłady gościnne dr Rasy Pranskevičiūtė-Amoson z Instytutu Studiów Azjatyckich i Transkulturowych Uniwersytetu w Wilnie. Wykład "Alternative Religiosities in the Communist Regime and Post-Communist East-Central European Countries", odbędzie się dnia 6 maja 2024 r., (poniedziałek), godz. 13.15-14.45 w Collegium Humanisticum, w sali AB.2.13, kolejny wykład konwersatoryjny na temat ruchów okultystycznych, odbędzie się 7 maja 2024 r. , (wtorek), godz. 13.15-14.45, w Collegium Humanisticum, w sali AB.1.09.
Prof. Krzysztof Abriszewski o teorii kultury w PR Podcast #100
Zachęcamy do odsłuchania podcastu pt. „PR Podcast #100: prof. Krzysztof Abriszewski - Teoria kultury, Kino współczesne, Możliwa przyszłość” czyli setnego odcinka „Piotr Rutkowski Podcast”, w którym prowadzący rozmawia z dr. hab. Krzysztofem Abriszewskim, prof. UMK o teorii kultury, zajęciach prowadzonych na uczelni, fantastyce, analizie filmów, seriali i innych popkulturowych artefaktów, a także o współczesności i przyszłości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co może być przedmiotem teorii kultury i co można robić na tego rodzaju zajęciach, które także prowadzimy na etnologii – antropologii kulturowej, to zapraszamy do czujnego odsłuchu, najlepiej podczas spaceru. Podcastu możesz odsłuchać tutaj.
Nowa publikacja o Tytusie
Z nieukrywaną przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się praca zbiorowa Tytus, Romek i A’Tomek i twórczość komiksowa Henryka J. Chmielewskiego, pod redakcją naszego pracownika Marcina Lisieckiego oraz Marka Jezińskiego. Publikacja zawiera 13 artykułów naukowych poświęconych analizom serii komiksów, pt. Tytus, Romek i A’Tomek autorstwa Henryka J, Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Atutem książki jest wieloaspektowe i interdyscyplinarne ujęcie pojawiających się w poszczególnych komiksach wątków dotyczących m.in. kultury, społeczeństwa, historii, muzealnictwa, pedagogiki, etc.
Dziwny, dziwny. Czwarty numer zina "Nowe Okoliczności"
Zapraszamy do lektury czwartego numeru zina etnograficznego "Nowe Okoliczności", dla którego hasłem wywoławczym jest global weirding. To termin Thomasa Friedmana z "New York Times'a" będący grą słów z global warming i odnoszący się do niecodzienności i dziwności zjawisk pogodowych, które ono powoduje. W "Nowych Okolicznościach" jednak rozszerzamy ten termin. Zastanawiamy się nie tylko nad przedwczesną wiosną, ale też nad dziwną sytuacją na świecie związaną z wojną i dezinformacją, która nas wszystkich dotyka. Piszemy też nieco o dziwnych zwyczajach wiosennych i wielkanocnych, a także o przemianach obyczajów, które skłaniają nas, etnologów i etnolożki do niecodziennych zachowań. Świat się zrobił dziwny, a pisanie o globalnych dziwnościach jest jednym ze sposobów oswajania go. Zapraszamy w "Nowe Okoliczności", 2024/04.
Otwarcie 22. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Od 20 do 22 kwietnia 2024 r. potrwa 22. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. W programie tegorocznej edycji, której hasłem przewodnim jest OTWARTOŚĆ, znajdzie się ponad 130 imprez.
Rekrutacja do Programu MOST
15 kwietnia 2024 r. rozpoczyna się nabór do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr zimowy i cały rok akademicki 2024/2025. Rekrutacja trwa do 15 maja.
Zapraszamy na pokaz filmu "Perfect Days"
Polecamy pokaz filmu "Perfect Days" (reż. Wim Wenders, dramat, Japonia, Niemcy, 2023, 123′) oraz dyskusję po nim, które odbędą się w dniu 10 kwietnia 2024 r., o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Organizatorami pokazu i dyskusji w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem są Kino Centrum oraz Gutek Film. W dyskusji weźmie udział prof. Krzysztof Abriszewski stały ekspert cyklu i kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.
Zajęcia po europejsku
Do 24 maja 2024 r. potrwa wiosenna rekrutacja do programu YUFE Student Journey. Dzięki niemu studia w Paryżu, w Madrycie czy w Antwerpii są na wyciągnięcie ręki, można skorzystać również z oferty zajęć online.
Etnoszkoła o jedzeniu na Tygodniu zdrowia w II LO w Świeciu
W dniu 27 marca 2024 r. dr Joanna Książek i dr Rafał Kleśta-Nawrocki gościli w II Liceum Ogólnokształcącym i Technikum nr 2 w Świeciu na odbywającym się tam Tygodniu zdrowia i aktywności fizycznej. Program wydarzenia promującego zdrowy styl życia i odżywiania, na który złożyły się konkursy, stoiska z samodzielnie przygotowanym jedzeniem, warsztaty i pokazy, wzbogacił wykład dra Rafała Kleśty-Nawrockiego pt. "Kultura na talerzu - dlaczego jemy to, co jemy". Prezentacja dotyczyła współczesnych zagrożeń wiązanych z jedzeniem, tych o wymiarze indywidulanym, lokalnym, ale i globalnym. Ukazywała także kulturowy wymiar praktyk jedzeniowych i możliwości badawczych antropologii kulturowej w tym zakresie. Dziękujemy za spotkanie dyrekcji, nauczycielom i uczniom, szczególnie dziękujemy za zaproszenie Pani Natalii Rezmer-Mrówczyńskiej, zapraszamy do skorzystania z oferty Etnoszkoły, kierowanej przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK do szkół średnich w regionie i koordynowanej przez dr Joannę Książek.
Nowy przewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN
Prof. dr hab. Dariusz Brzostek został wybrany na przewodniczącego Komitetu Nauk o Kulturze przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027. Funkcje wiceprzewodniczącej pełnić będzie dr hab. Marianna Michałowska, prof. UAM, a wiceprzewodniczącego - dr hab. Włodzimierz Pessel, prof. UW.
Prace doktorskie mgr Sary Orzechowskiej i dr. Roberta Piotrowskiego docenione
Z przyjemnością informujemy, że mgr Sara Orzechowska i dr Robert Piotrowski zostali laureatami XV edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” imienia prof. Jerzego Wilkina. Kapituła Konkursowa zdecydowała o przyznaniu w kategorii pierwszej nagrody głównej - wydanie publikacji w Wydawnictwie Naukowym Scholar i nagroda pieniężna w wysokości 10 000 zł - mgr Sarze Orzechowskiej za pracę doktorską pt. ,,Tyś mnie tu nie sadził, ty mnie nie będziesz zżynał”. Relacje kobiet z roślinami w folklorze polskim. Wyróżnienie drugie otrzymał dr Robert Piotrowski za pracę doktorską ,,Diabeł tkwi w szczegółach”. Znaki świata nadprzyrodzonego w życiu codziennym wsi polskiej XIX i początku XX wieku w świetle przekazów folklorystycznych i etnograficznych. Prace zostały napisane pod kierunkiem dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK.
Chłopiec i czapla, Miyazaki i prof. Marcin Lisiecki
Pokaz filmu „Chłopiec i czapla" (reż. Hayao Miyazaki. Japonia, 2023) w Kinie Studenckim "Niebieski Kocyk", który odbył się 11 marca 2024 r., o godz. 19:00, zakończyła prelekcja dr. hab. Marcina Lisieckiego, prof. UMK, która dotyczyła twórczości filmowej Hayao Miyazakiego oraz odniesień do kultury japońskiej zawartych w jego najnowszym dziele. Film i prelekcja wzbudziły dyskusję, która dotykała w głównej mierze merytorycznego i symbolicznego odczytania pełnego znaczeń i skomplikowanego dzieła japońskiego reżysera. Zachęcamy wszystkich studentów i pracowników do śledzenia repertuaru i oglądania filmów w naszym akademickim Kino Studenckie "Niebieski Kocyk".
Zapraszamy na spotkanie pt. "Płyniemy. Fundacja Wolna Wisła"
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z Jakubem Gołębiewskim z Fundacji Wolna Wisła pt. “Płyniemy. Fundacja Wolna Wisła”, które odbędzie się dnia 12 marca 2024 r., godz. 11:30 w Collegium Humanisticum, sala AB.1.07 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas seminarium prelegent przedstawi perspektywę własnej Fundacji i podejmowane przez nią projekty, służące rekonstrukcji tradycyjnej żeglugi i wykorzystania drewnianych łodzi w działaniach turystycznych i ekologicznych. Porozmawiamy także o tym czym jest i jak wygląda praca wiślanych flisaków obecnie. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane.
Zapraszamy na pokaz filmu „Chłopiec i czapla” oraz prelekcję prof. Marcina Lisieckiego
Polecamy pokaz filmu "Chłopiec i czapla"(reż. Hayao Miyazaki. Japonia, 2023) w Kinie Studenckim "Niebieski Kocyk", który odbędzie się 11 marca 2024 r. (poniedziałek), o godz. 19:00. Pokaz zostanie wzbogacony o prelekcję dra hab. Marcina Lisieckiego, prof. UMK, pracownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK i dotyczyć będzie twórczości filmowej Hayao Miyazakiego oraz odniesień do kultury japońskiej zawartych w jego najnowszym dziele. Prelegent w 2012 r. (razem z dr Joanną Zarembą-Penk) wydał książkę pt. „Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze” oraz kilka artykułów na ten temat. Na kierunku studiów etnologia – antropologia kulturowa prowadzi wykłady monograficzne poświęcone japońskiej animacji i Studiu Ghibli.
Nabór tekstów - nowe, czwarte, "Nowe Okoliczności"
Otwieramy nabór tekstów do kolejnego, już czwartego, numeru zina etnograficznego "Nowe Okoliczności"! Zapraszamy, do 20 marca 2024 r. czekamy na krótkie teksty, eseje, reportaże, notki terenowe, fotografie, rysunki itp. pod adresem maja.dobiasz-krysiak@umk.pl Tym razem hasłem wywoławczym jest global weirding, termin Thomasa Friedmana z "New York Times'a" będący grą słów z global warming i odnoszący się do niecodzienności i dziwności zjawisk pogodowych, które ono powoduje. W "Nowych Okolicznościach" rozszerzamy ten termin. Zastanawiamy się nie tylko nad przedwczesną wiosną, ale też nad dziwną sytuacją na świecie, która nas wszystkich dotyka - wojny, dezinformacja, inflacja, AI, polityczne afery. Robimy też miejsce na nienormatywne zjawiska, queerowanie rzeczywistości czy też refleksję nad poszerzaniem dotychczasowych kanonów. Świat się zrobił dziwny, a pisanie o globalnych dziwnościach jest jednym ze sposobów oswajania go. Zapraszamy studentów i studentki, wykładowców, pracowników i wszystkich zainteresowanych tematem oraz etnologią i antropologią kulturową. Zina redaguje Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej pod opieką dr Mai Dobiasz-Krysiak.
Zapraszamy na pokaz filmu "Strefa interesów"
Polecamy pokaz filmu "Strefa interesów" (reż. Jonathan Glazer, dramat/wojenny, Wielka Brytania, Polska, USA, 2023, 106′) oraz dyskusję po nim, które odbędą się w dniu 28 lutego 2024 r., o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Organizatorami pokazu i dyskusji w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem są Kino Centrum oraz Gutek Film. W dyskusji weźmie udział prof. Krzysztof Abriszewski stały ekspert cyklu i kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.
Zapraszamy na seminarium „Antropo(nie)logia”
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Oddział w Toruniu zapraszają na seminarium "Antropo(nie)logia", które odbędzie się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w dniu 9 lutego 2024 r., o godz. 17:00, Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB 3.18. Seminarium będzie dotyczyć problematyki miejsc, sytuacji i zjawisk, których nie rozumiemy, które są dla nas niezrozumiałe i nielogiczne, które nie poddają się z łatwością interpretacji. Seminarium będzie miało formę otwartą, każdy może zaprezentować wybrane przez siebie zjawisko. Zapraszamy studentów, pracowników i wszystkich zainteresowanych. Prowadzenie: dr Rafał Kleśta-Nawrocki.
Nicolas Cage i prof. Marcin Lisiecki oraz prof. Krzysztof Abriszewski
Pokaz filmu "Dream Scenario" (reż. Kristoffer Borgli. USA, 2023) w Kinie Studenckim "Niebieski Kocyk", który odbył się 30 stycznia 2024 r., o godz. 19:00, zakończyła dyskusja wokół filmu, w której wzięli udział pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK: dr. hab. Marcin Lisiecki, prof. UMK oraz dr. hab. Krzysztof Abriszewski, prof. UMK. Spotkanie moderował Kajetan Szmul. Dyskusja dotyczyła wizji sennych, ich kulturowych znaczeń, zjawiska cancel culture, życia akademickiego oraz wielu innych elementów. Zachęcamy wszystkich studentów i pracowników do śledzenia repertuaru i oglądania filmów w naszym akademickim Kino Studenckie "Niebieski Kocyk".
Nowe! Trzeci numer zina "Nowe Okoliczności"
Zapraszamy do lektury trzeciego numeru zina etnograficznego "Nowe Okoliczności", pod hasłem Idzie nowe! To numer noworoczny, liminalny, karnawałowy, pełen tekstów o nowych początkach. Znajdziecie tu więc artykuły o przesądach noworocznych (Marta Krawczyk), o przesileniu (Filip Bukowski) czy karnawale (Teodora Walawska), a także - po raz pierwszy na naszych łamach - wiersze Miłosza Kuchnickiego. Pozostając w tym klimacie, Adam Berliński opisuje zwyczaje związane z obchodami dnia Matki Boskiej Gromnicznej, zamykającym okres świąteczny. W dziale tekstów terenowych, Agata Zamorowska publikuje tekst z badań etnograficznych w Zgonie, miejscu o również liminalnym charakterze. Do tego polecajki - Olga Fisz pisze o herstoriach dla dziewczyn, a Agata Zamorowska o spotkaniu w Muzeum Etnograficznym i książce Zbigniewa Rokity. Numer zdobi odpowiednio odrealniona grafika Eli Janusz, z której sylwetką możecie zapoznać się na tyle okładki. Zapraszamy w "Nowe Okoliczności", 2024/03.
Zapraszamy na pokaz filmu "Bracia ze stali"
Polecamy pokaz filmu "Bracia ze stali" (reż. Sean Durkin, dramat, USA/Wielka Brytania, 2023, 130′) oraz dyskusję po nim, które odbędą się w dniu 31 stycznia 2024 r., o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Organizatorami pokazu i dyskusji w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem są Kino Centrum oraz Gutek Film. W dyskusji weźmie udział prof. Krzysztof Abriszewski stały ekspert cyklu i kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.
Ocena zajęć dydaktycznych 2023/24
29 stycznia 2024 r. w systemie USOS otwarte zostały kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych. Wypełnienie ankiety zajmuje tylko kilka minut.
Dzień na UMK
"Stąd trafisz wszędzie!" – to hasło przewodnie Dnia na UMK, czyli drzwi otwartych, w czasie których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o rekrutacji na studia, poznać bliżej nasz Uniwersytet i perspektywy, które stwarza, a także ciekawie spędzić czas w kilku strefach tematycznych. Wydarzenie odbędzie się 6 marca w godz. 9:00-15:00 w Auli UMK. Zapisy już trwają.
Zapraszamy na wykład Agnieszki Pawłowskiej-Mainville
Instytut Nauk o Kulturze UMK w Toruniu zaprasza na wykład Agnieszki Pawłowskiej-Mainville "Indianie” w Amerykach/ ‘Indians’ in North America, który odbędzie się dnia 16 stycznia 2024 r. (wtorek), godz. 16:45, w Collegium Maius, w sali 203.
Studia w ramach Erasmusa+
Zachęcamy do skorzystania z możliwości wyjazdu na studia w ramach programu Erasmus+! Rekrutacja trwa od 5 lutego do 15 marca 2024 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.umk.pl/wspolpraca/erasmus-plus-2021-2027/studenci-studia/rekrutacja/.
Zapraszamy na studia podyplomowe w zakresie etnologii
Jeśli interesujesz się człowiekiem i jego światem – kulturą, pracujesz w instytucjach kultury bądź podróżujesz i kontaktujesz się z obcokrajowcami, zapraszamy Cię na studia podyplomowe w zakresie etnologii. Zajęcia w trakcie studium to spotkania ze specjalistami: antropologami kulturowymi, etnologami, folklorystami, animatorami kultury, muzealnikami, którzy potrafią dzielić się ze słuchaczami swoją naukową pasją. Przekazywana przez nich wiedza pomaga odkrywać kulturowe dziedzictwo Polski i świata, dostarcza narzędzi do konfrontowania się z wieloetniczną i wieloreligijną rzeczywistością naszych czasów. Podyplomowe studium w zakresie etnologii jest prowadzone nieprzerwanie od ponad półwiecza przez pracowników i współpracowników Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK na obecnym Wydziale Humanistycznym. To tradycja, która zobowiązuje i bogactwo doświadczeń do wykorzystania przez wszystkich, którzy chcą czegoś więcej. Studia obejmują dwa semestry, a ich koszt nie jest wysoki. Nabór na studia podyplomowe w zakresie etnologii trwa, Dokumenty w nadchodzącej edycji można składać do końca 2023 r. Dowiedz się więcej o rekrutacji.
Tam i tu - drugi numer studenckiego zina "Nowe Okoliczności"
Prezentujemy drugi numer zina etnograficznego "Nowe Okoliczności", prowadzonego przez Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To wydanie stoi na dwóch badawczych nogach - pierwsza z nich to podróże, a więc tytułowe “tam”, a druga to współczesność i tradycje, czyli “tu”. Ponieważ numer ma jednak nieco zaduszny, jesienno-zimowy charakter, “tam i tu” można też interpretować inaczej, jako świat i zaświat. A w numerze - wyprawy na Warmię, do Kanady i do USA, Wszystkich Świętych i Halloween, Kącik Ludowiedztwa, badania polskiego metalu oraz odpowiedź na odwieczne pytanie - gdzie po Etnologii? Kilka polecajek i mroczna, etnograficzna okładka. Zapraszamy w "Nowe Okoliczności", 02/2023
Etnokolędowanie 2023
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, zatem wracamy z Etnokolędowaniem. Studenci, pracownicy, Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK tradycyjnie organizują spotkanie poświęcone wspólnemu kolędowaniu. Zapraszamy wszystkich pracowników naukowych Katedry, studentów etnologii - antropologii kulturowej, absolwentów, przyjaciół oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się 18 grudnia 2023 r. (poniedziałek), od godz. 18.30, w hallu Collegium Humanisticum.
Nabór tekstów - nowe, trzecie, "Nowe Okoliczności"
Otwieramy nabór tekstów tekstów do trzeciego numeru zina etnograficznego "Nowe Okoliczności"! Zapraszamy studentów i studentki, wykładowców, pracowników i wszystkich zainteresowanych etnologią i antropologią kulturową. Na teksty czekamy do 8 stycznia 2024 r. pod adresem maja.dobiasz-krysiak@umk.pl Przyjmujemy eseje, wiersze, fotoreportaże, recenzje, wywiady, artykuły, polecajki, efekty sond ulicznych, krótkie notki antropologiczne, formy niegotowe, brudnopisy... Zapraszamy też osoby chętne do zapojektowania nowej okładki! Poszukujemy, stawiamy pytania badawcze, jesteśmy otwarci na Nowe Okoliczności! Zina redaguje Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej pod opieką dr Mai Dobiasz-Krysiak.
Dr Maja Dobiasz-Krysiak na konferencji Sztuka Uczy - Pomaga
Dr Maja Dobiasz-Krysiak opowiadała o swoim projekcie badawczym na Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Sztuka Uczy ‒ Pomaga", zorganizowanej przez Instytut Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie w dniach 23-24 listopada 2023 r. W wystąpieniu "Animacja kultury jako badanie siebie i świata na przykładzie olsztyńskiej 'Pracowni' i projektu 'Pracownia otwarta'” przedstawiła swoje działania podejmowane w ramach realizowanego grantu NCN: "Na drodze do animacji kultury. Interdyscyplinarne studium Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej 'Pracownia'”.
Prof. Marcin Lisiecki na konferencji Japan’s Imperial Mythology w Tybindze
Prof. Marcin Lisiecki wziął udział w konferencji „Japan’s Imperial Mythology. De/Sacralization in the Context of Exegesis, Politics and Folklore”, organizowanej w dniach 23-25 listopada 2023 r. przez Eberhard Karls Universität w Tybindze w Niemczech, gdzie przedstawił prezentację "Sacralization of Polital Power in Japan: Mythological Threads in Kokutai-no hongi". Konferencja zorganizowana została przez prof. Klausa Antoniego z Asien-Orient-Institut z Eberhard Karls Universität w Tybindze, który jest wybitnym badaczem kultury Japonii oraz tłumaczem na język niemiecki Kojiki, czyli najstarszego zabytku piśmiennictwa japońskiego. W spotkaniu wzięło udział kilkunastu badaczy Japonii z Europy, USA oraz z Japonii, którzy dyskutowali o kulturowych, literackich, historycznych i politycznych aspektach japońskiej mitologii.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o programie Erasmus+ | Spotkania z pracowniczkami DMPiME
Zapraszamy na spotkania z Pracowniczkami Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej. Spotkania będą dotyczyły możliwości wyjazdów na studia i praktyki w ramach programu Erasmus+ i nowych możliwości wyjazdu w ramach tego programu.
Dr Maja Dobiasz-Krysiak na Bazarze Projektów
Dr Maja Dobiasz-Krysiak opowiadała o swoim projekcie badawczo-artystycznym "Pracownia Otwarta" podczas Bazaru Projektów "Zaangażowanie", który miał miejsce w gdańskim NOMUS (Nowe Muzeum Sztuki, Muzeum Narodowe w Gdańsku) w dniach 26-27 października 2023 r. Latem tego roku 10 zaproszonych przez nią osób realizowało rezydencję badawcze na Warmii, inspirując się działalnością Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej "Pracownia", której to przygląda się dr Dobiasz-Krysiak. Działania miały na celu wypracowanie zaangażowanych metod badań terenowych oraz badań przez sztukę.
Mobilne studiowanie
Do 30 listopada 2023 r. potrwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr letni roku akademickiego 2023/2024. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej uczelni polskiej przez jeden lub dwa semestry.
Dr Rafał Beszterda z wykładami w Univerity of Malta
Dr Rafał Beszterda w październiku 2023 r. w ramach programu wymiany kadry Erasmus+ przebywał na Malcie na zaproszenie Katedry Nauk Antropologicznych tamtejszego uniwersytetu. Wygłosił między innymi wykład „Anthropology of Apiculture” oraz poprowadził zajęcia dla studentów „Language and Culture in Asia”. W dniu 18 października 2023 r. zaprezentował swoje badania na publicznym seminarium antropologicznym dla magistrantów, studentów i absolwentów pt. „Apiculture as an Anthropological Study or Interdisciplinarity in Practice”.
Nabór tekstów - nowe, drugie, "Nowe Okoliczności"
Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej ogłasza nabór tekstów do drugiego numeru zina etnograficznego "Nowe Okoliczności". Na teksty czekamy do 10.11.2023 r. pod adresem maja.dobiasz-krysiak@umk.pl. „Nowe Okoliczności” to zin etnograficzny tworzony przez studentki i studentów etnologii – antropologii kulturowej UMK w Toruniu. Jest on mniej naukowy niż „Okolice”, a bardziej natychmiastowy, aktualny, terenowy. Piszemy na tematy związane z pracą etnografów i etnografek.
Agata Zamorowska najlepszą studentką WH UMK
Komisja konkursowa przyznała tytuły najlepszych na Wydziale Humanistycznym w roku akademickim 2022/2023. Tytuł najlepszej studentki trafił do studentki etnologii - antropologii kulturowej Agaty Zamorowskiej. Gratulujemy laureatce prestiżowego konkursu i nagrody!
Dr Joanna Książek z wykładami w University College Cork
Dr Joanna Książek w dniach 02-06 października 2023 r. realizowała program mobilności edukacyjnej w ramach projektu Erasmus+, w mieście Cork w Irlandii. Na uczelni partnerskiej – University College Cork prowadziła zajęcia dla studentów antropologii kulturowej w tematyce czynników kształtujących relacje polsko-ukraińskie w sytuacji migracji wojennej. W ramach realizowanego pobytu wygłosiła między innymi wykład: "Cultural aspects of understanding and misunderstanding in relations between Poles and Ukrainian refugees".
Zapraszamy na pokaz filmu "Przejścia"
Polecamy pokaz filmu "Przejścia" (reż. Ira Sachs, dramat, Francja, Niemcy, 2023, 91′) oraz dyskusję po nim, które odbędą się w dniu 25 października 2023 r., o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Organizatorami pokazu i dyskusji w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem są Kino Centrum oraz Gutek Film. W dyskusji weźmie udział prof. Krzysztof Abriszewski stały ekspert cyklu i kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.
Zapraszamy na wykład François Jacquesson
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład: François Jacquesson (Centre National de la Recherche Scientifique/French National Centre for Scientific Research), "How to investigate village maps?", który odbędzie się dnia 25 października 2023 r. (środa), godz. 13:15 -14:45, w Collegium Humanisticum, w sali AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1).
Zapraszamy na wykład Pascale Dollfus
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład: Pascale Dollfus (Centre National de la Recherche Scientifique/French National Centre for Scientific Research; Université Paris Nanterre), "The House: Mirror of a society and its changes", który odbędzie się dnia 24 października 2023 r. (wtorek), godz. 13:15 -14:45, w Collegium Humanisticum, w sali AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1).
Nasi i Pan Samochodzik
Prof. Marcin Lisiecki i prof. Krzysztof Abriszewski zaprezentowali swoje referaty w ramach konferencji „Pan Samochodzik i...” - wokół fenomenu kulturowego, która odbyła się w Malborku w dniach 20-21 października 2023 r. Prof. Marcin Lisiecki przedstawił prezentację "Ralf Dawson i Ziggy Stardust. Pan Tomasz wobec dyskursu prawdziwościowego w opowieściach o kontaktach pozaziemskich"; a prof. Krzysztof Abriszewski "Struktury wiedzy w opowieściach o Panu Samochodziku".
Zebranie KNSEiAK - październik 2023
Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK zaprasza na pierwsze w tym roku zebranie, które odbędzie się 20 października 2023 r. (piątek), godz. 11:00-12:30 w formule on-line (tutaj). Zapraszamy chętnych, starych aktywistów koła i wszystkie osoby, które mają pomysł na jego działanie w nadchodzącym roku akademickim. Wszyscy są mile widziani! Porozmawiamy o członkostwie, przydzielimy nowe funkcje, będziemy rozmawiać o kolejnych wydaniach studenckiego zina "Nowe Okoliczności" oraz o innych przyszłych działaniach koła.
Zapraszamy na Immatrykulację 2023
Uniwersytecka Inauguracja nowego roku akademickiego 2023/24 na UMK odbędzie się w poniedziałek 2 października 2023 r. o godz. 11:00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11 i będzie transmitowana na stronie UMK TV. W poniedziałek 2 października 2023 r., o godz. 13.00 w sali AB 3.16 w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, III piętro) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla studentów I roku kierunku etnologia – antropologia kulturowa z częścią kadry naukowo-dydaktycznej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym z koordynatorem kierunku dr. Rafałem Beszterdą oraz opiekunem nowego roku dr. Rafałem Kleśtą-Nawrockim. Wydziałowa Immatrykulacja dla studentów I roku studiów etnologii – antropologii kulturowej wraz z wszystkimi nowymi studentami Wydziału Humanistycznego odbędzie się również w poniedziałek 2 października br. o godz. 15.00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11. Wszystkich studentów pierwszego roku serdecznie zapraszamy!
Stypendia ministra 2023/2024
Od 1 października 2023 r. studentki i studenci będą mogli składać wnioski o przyznanie stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.
Nasi na Światowym Kongresie Kopernikańskim
Dr Rafał Kleśta-Nawrocki i dr Radosław Sierocki zaprezentowali 14 września 2023 r. swój referat "Kopernik – pamięć i marketing miejsc. Między Toruniem a Olsztynem" w ramach panelu antropologicznego w sekcji kulturoznawczej pod hasłem "Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci" na Światowym Kongresie Kopernikański - World Copernican Congress. Prelegenci są związani z naszą etnologią - antropologia kulturową; Rafał Kleśta-Nawrocki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) to na co dzień pracownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu; a Radosław Sierocki (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) to absolwent etnologii na UMK i obecnie pracownik Katedry Socjologii UWM w Olsztynie. W swoim wystąpieniu autorzy skupili się na powiązaniu pamięci o Koperniku z działaniami o charakterze marketingowym, ukazującymi obecność „Kopernika” we współczesnej przestrzeni miast Torunia i Olsztyna oraz w praktykach społeczno-kulturowych mieszkańców tych miast.
Fantastyczny "Copernicon"
Od 15 do 17 września 2023 r. potrwa w Toruniu Festiwal Gier i Fantastyki “Copernicon", jedna z największych imprez tego typu w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Wyrzuciło nas w kosmos". Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest partnerem wydarzenia.
Dr Maja Dobiasz-Krysiak na ECER 2023 w Glasgow
Dr Maja Dobiasz-Krysiak wraz z międzynarodowym zespołem badającym reputację i dyskurs wokół szkół waldorfskich w Europie i na świecie, wystąpi 24 sierpnia 2023 r. na największej europejskiej konferencji poświęconej badaniom edukacyjnym European Conference on Educational Research (ECER), która odbywa się w dniach 22-25 sierpnia 2023 r. na Uniwersytecie w Glasgow. Zespół opowie podczas 90 minutowego panelu o badaniach, współpracy i przygotowanych książkach (wyd. Routledge, 2024), a nasza pracowniczka będzie przedstawiać wyniki badań, dotyczących szkół waldorfskich w Polsce. Udział w konferencji zagranicznej został sfinansowany w ramach konkursu mini-grantów w grupie KNOW Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości IMSErt (UCD IMSErt), w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB).
Zgłoszenia kandydatów na najlepszego studenta i absolwenta
Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur do:
- tytułu najlepszego absolwenta Wydziału Humanistycznego;
- tytułu najlepszego studenta Wydziału Humanistycznego;
- wyróżnienia za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej.
Wnioski należy przesłać do dnia 23 września 2023 r. na adres e-mail prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenny Cyzman-Eid, prof. UMK (mcyzman@umk.pl). Do wniosku należy załączyć zeskanowane potwierdzenia uzyskanych osiągnięć.
Wielki finał Kongresu
Przed nami ostatnia część obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego kroczącego po Polsce, a także po mapie życia i profesji Mikołaja Kopernika. Od 12 do 16 września 2023 r. miejscem kongresowych wydarzeń naukowych i kulturalnych ponownie będzie Toruń.
Zaszły zupełnie "Nowe Okoliczności"
Pierwszy numer etnologicznego zina "Nowe Okoliczności" zredagowany w całości przez Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej pod opieką dr Mai Dobiasz-Krysiak właśnie ujrzał światło dzienne! Znajdziecie w nim to, co nas dotyczy: artykuły terenowe po badaniach w Brodnicy, notki antropologiczne, kącik religioznawczy, kącik ukraiński, fotoreportaż z Bożego Ciała w Złotorii i Kaszczorku oraz polecajki. Obejrzyjcie też świetną okładkę wykonaną przez zaprzyjaźnioną z redakcją młodą artystkę. Zapraszamy w "Nowe Okoliczności", 01/2023 lipiec
Konkurs na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii, IV edycja (2022)
Zapraszamy do udziału w Konkursie na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii im. Bronisława Geremka (IV edycja, 2022). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia pierwszego i drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace magisterskie i licencjackie z szeroko rozumianej antropologii historii oraz pokrewnych perspektyw podejmujących analogiczną problematykę (historii codzienności, historii życia prywatnego, historii mentalności, historii pamięci, historii kulturowej, mikrohistorii, historii mówionej, etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa, socjologii, literaturoznawstwa, folklorystyki, etc.) napisane w języku polskim oraz obronione w roku 2020, 2021, 2022. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 sierpnia 2023 r.
Językowy wolontariat w YUFE
Rozpoczął się nabór studentek i studentów chętnych do poprowadzenia zajęć w Wirtualnej Kawiarni Językowej YUFE. Za wolontariat w charakterze językowego tutora można otrzymać YUFE Civic Star.
Tydzień Różnorodności na UMK
Tolerancja, równość i inkluzywność to idee tegorocznego Tygodnia Różnorodności na UMK. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-30 czerwca 2023 r., a w programie przewidziano szereg spotkań o charakterze naukowym i integracyjnym, których celem jest budowa otwartej, wielokulturowej wspólnoty Uniwersytetu.
Dr Joanna Książek o zwierzętach w Kamienicy Inicjatyw
W dniu 6 czerwca 2023 r. dr Joanna Książek z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu po raz kolejny gościła w Kamienicy Inicjatyw w ramach Kawiarenki dla Seniorów. Tym razem przygotowała prezentację pt. „Czy świnia jest świńska, a pies ma pieskie życie? O zwierzętach w języku”. Podczas spotkania analizowano utarte zwroty językowe i związki frazeologiczne odnoszące się do zwierząt próbując dotrzeć do ich genezy i kulturowego podłoża, które dostarczają nam informacji na temat dawnych relacji między ludźmi i zwierzętami. Przykłady językowe pochodziły z dawnego i współczesnego języka potocznego oraz słownego folkloru polskiego. Zastanawiano się także w jaki sposób zmiany zachodzące w obszarze języka odzwierciedlają ewolucję w relacjach ludzko-zwierzęcych.
Ocena zajęć dydaktycznych 2022/23
21 czerwca 2023 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze letnim i całym roku akademickim 2022/2023. Zebrane podczas ewaluacji wyniki pomogą wykładowcom ulepszać ich pracę, a władzom poszczególnych jednostek uczelni doskonalić proces kształcenia.
Zapraszamy na konferencję naukową „W świecie komiksów Janusza Christy”
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK oraz Katedra Komunikacji, Mediów i Dziennikarstwa UMK wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Odział w Toruniu i Faktorią, Pruszcz Gdański zapraszają na czwartą odsłonę konferencji poświęconych polskiej kulturze popularnej. Bohaterem naszego spotkania będzie Janusz Christa (1934-2008), który zapisał się w świadomości czytelników niezapomnianymi seriami komiksowymi o przygodach Kajtka i Koka, Gucka i Rocha, czy wreszcie Kajka i Kokosza. Konferencja pt. „W świecie komiksów Janusza Christy. Wokół fenomenu kulturowego” odbędzie się w dniach 25-26 maja 2023 r. w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.
125. rocznica urodzin Pani Profesor Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
13 maja 2023 r. (sobota) obchodzimy 125. rocznicę urodzin Pani Profesor Marii Znamierowskiej-Prüfferowej (13 maja 1898 – 20 sierpnia 1990) współzałożycielki i organizatorki naszej toruńskiej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Zapraszamy do wspólnego świętowania! Polecamy współorganizowaną przez nas przejażdżkę tramwajem imienia Pani Profesor, o który tak bardzo walczyliśmy (Głosujemy na tramwaj im. Prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej), i który jest bodaj jedynym tramwajem nazwanym na cześć etnolożki na świecie! Wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, MZK w Toruniu Sp. z o.o. i Polskim Towarzystwem Ludoznawczym - Oddział w Toruniu będziemy w ten nietuzinkowy sposób obchodzić urodziny Pani Profesor, wspominać ją i popularyzować jej postać. Spotkacie nas tam w sobotę 13 maja 2023 r., tramwaj linii nr 1 od godziny 15:00 do 18:00.
Nowy numer czasopisma "Okolice" pt. „Obcy we wsi? Migracje, tożsamości, relacje”
Zapraszamy do lektury artykułów z badań terenowych studentek i studentów Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Kolejny tom studenckiego czasopisma „Okolice” zatytułowany „Obcy we wsi? Migracje, tożsamości, relacje”, zorganizowany jest wokół pytań o tożsamość miejsc i osób mieszkających w nowoosiedleńczych wioskach koło Olsztyna. Jest on efektem warmińskich warsztatów terenowych i obejmuje siedem tekstów o różnorodnym charakterze – od krótkich artykułów antropologicznych, poprzez eseje badawcze, fotoreportaż, aż po poezję etnograficzną. Wszystkie one są debiutanckimi próbami zmierzenia się z terenową materią i ujęcia w tekstowe karby rozległego doświadczenia badawczego, biograficznego i edukacyjnego, które przebyli studenccy badacze i badaczki na Warmii, również stając się na chwilę „obcymi we wsi”. Redaktorami tomu są dr Joanna Książek - redaktor naczelna "Okolic" oraz dr Maja Dobiasz-Krysiak - prowadząca badania i obóz szkoleniowo-badawczy pod hasłem „Obcy we wsi?” w kwietniu 2022 r.
Zebranie KNSEiAK - maj 2023
Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK zaprasza na zebranie, które odbędzie się 10 maja 2023 r. (środa), godz. 15:00-16:00 w sali C.2.40. Zapraszamy chętnych, wszyscy są mile widziani! Porozmawiamy o możliwych obszarach badawczych, grantach na badania terenowe, pomyśle na prowadzenie studenckiego zina oraz o innych przyszłych działaniach koła. Spotkanie odbędzie się w nowych okolicznościach, z dr Mają Dobiasz-Krysiak w roli nowej opiekunki koła.
Ogólnopolski tydzień z biblioteką
Drugi tydzień maja upłynie pod znakiem XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W programie znajdzie się wiele wydarzeń związanych z hasłem przewodnim "Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA".
Rekrutacja do Programu MOST 2023/2024
Do 15 maja 2023 r. potrwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na semestr zimowy i cały rok akademicki 2023/2024. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej uczelni polskiej przez jeden lub dwa semestry.
Darmowe studia na europejskich uniwersytetach
Rozpoczyna się kolejny nabór do programu otwartego YUFE Student Journey. Dzięki temu przedsięwzięciu można uczęszczać na zajęcia online lub wyjechać do partnerskiej uczelni YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Rekrutacja trwa do 26 maja 2023 r.
Dr Rafał Beszterda z wykładami w Uniwersytecie Andalas w Padangu
Dr Rafał Beszterda w lutym 2023 r. wyjechał na Sumatrę w ramach wymiany wykładowców Erasmus+, na zaproszenie Wydziału Humanistycznego Andalas University w Padangu. We wtorek 07.02.2023 r. wygłosił publiczny wykład pt. „Polish Culture Within Europe. In Search of Idenity”, w którym uczestniczyło sto kilkadziesiąt osób. Wykład dotyczył korzeni polskiej tożsamości narodowej i przemian struktury społecznej. Dr Rafał Beszterda przedstawił na tle przemian historycznych sytuację polskiego chłopstwa i źródła rodzimego folkloru. Wyjazd i wykład naszego pracownika jest między innymi efektem wieloletniej współpracy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK z Uniwersytetem Andalas w Padangu na Sumatrze Zachodniej.
Podsumowanie zajęć dydaktycznych
27 stycznia 2023 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023. Kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych pozostaną otwarte do 15 października 2023 r.
Współpraca z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Andalas w Padangu
Nasza Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Andalas w Padangu na Sumatrze Zachodniej. Czas pandemii nieco przygasił tę kooperację, ale mamy nadzieję, że odrodzi się ona w nowych warunkach. W lutym 2023 dr Rafał Beszterda wyjechał na Sumatrę w ramach wymiany wykładowców Erasmus+, odbył już rozmowy na szczeblu dziekańskim i rektorskim z władzami UNAND. Propozycje zacieśnienia współpracy naukowo-badawczej, a także wymiany studenckiej wyglądają obiecująco. Czekamy na szczegóły po Jego powrocie. Z pewnością podzieli się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w trakcie kierunkowych zajęć, ale też zaproponuje osobne spotkanie okraszone zdjęciami z wyjazdu. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w dalszych eksploracjach, które będą trwały niemal do końca lutego.
Święto Uniwersytetu 2023
19 lutego 2023 r., z okazji urodzin swojego patrona, UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. Tego dnia odbędzie się inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, a podczas uroczystości dzień później prof. Jan Reedijk odbierze godność doktora honoris causa naszej uczelni, wręczone zostaną również odznaczenia państwowe i uniwersyteckie oraz dyplomy dla doktorów habilitowanych i doktorów.
Świętowanie na ekranie
Wydarzenia związane z obchodami 550. rocznicy Mikołaja Kopernika, Świętem Uniwersytetu oraz inauguracją Światowego Kongresu Kopernikańskiego będą transmitowane on-line. Zapraszamy do wirtualnego udziału w uroczystościach.
Agata Zamorowska z Grants4NCUstudents
Pani Agata Zamorowska, studentka II roku etnologii – antropologii kulturowej UMK, została laureatką V edycji konkursu „Grants4NCUstudents”, organizowanego w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB). Zgłoszony przez nią projekt zespołowy „Living in the shadow of communication exclusion - anthropological research in the warmian-masurian voivodeship” otrzymał finasowanie i będzie realizowany w 2023 r. Pani Agata Zamorowska jest kierowniczką projektu, członkiem jej zespołu jest Pan Maciej Susarski, również student II roku etnologii – antropologii kulturowej UMK. Opiekunką projektu jest dr Maja Dobiasz-Krysiak. Pani Agacie i zespołowi, serdecznie gratulujemy! (wyniki konkursu Grants4NCUStudents V edycja 2022)
Nadchodzi Światowy Kongres Kopernikański
Uroczystościami w Auli UMK rozpocznie się 19 lutego 2023 r. Światowy Kongres Kopernikański, organizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 9 lutego 2023
9 lutego 2023 r. obchodzimy już po raz czwarty Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. W tym roku odbędzie się on pod hasłem ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych. Celem tegorocznej akcji jest promowanie bibliotek posiadających w swoich zasobach pozycje z zakresu etnografii, etnologii i antropologii kulturowej oraz dyscyplin pokrewnych. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zaprasza do udziału biblioteki, instytucje kultury i nauki, szkoły oraz organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne, które zechcą podzielić się historiami swoich zbiorów.
Dr Maja Dobiasz-Krysiak o „Pracowni” w Radiu Olsztyn
Radio Olsztyn wyemitowało reportaż Alicji Kulik pt. „Pracownia. Reaktywacja”, w którym wzięła udział dr Maja Dobiasz-Krysiak z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Interdyscyplinarna Placówka Twórczo-Badawcza „Pracownia” z Olsztyna działała na przełomie lat 70. i 80. Była zjawiskiem prekursorskim, kształtującym polską szkołę animacji kultury. Stanowiła pomost między teatrem alternatywnym tworzonym przez grupy twórcze a profesjonalizacją animacji w organizacjach pozarządowych w latach 90. Dr Maja Dobiasz-Krysiak w swoich naukowych poszukiwaniach podejmuje problematykę związaną z badaniami w działaniu i przez sztukę, czyni to m.in. w ramach projektu: Na drodze do animacji kultury. Interdyscyplinarne studium badawcze Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej "Pracownia" (grant Narodowego Centrum Nauki, Sonatina, 15.12.2021 - 15.12.2024). W reportażu badaczka jest narratorem, która prowadzi nas przez zadziwiającą historię pracowni i podkreśla jej znaczenie jako formy wspólnoty i ruchu społecznego. Reportaż do odsłuchania na stronach Radia Olsztyn (tutaj).
Zapraszamy na debatę "Oblicza tożsamości lokalnej"
Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu zaprasza na debatę „Oblicza tożsamości lokalnej“ organizowanej w ramach cyklu spotkań "Stąd/Dokąd. Dyskusje o dziedzictwie". Pierwsza debata, która odbędzie się 26 stycznia 2023 r., o godz. 17:00 w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu (ul. Czerwona Droga 8) będzie dotyczyć problematyki tożsamości lokalnej. W trakcie dyskusji poruszone zostaną kwestie: Czym jest tożsamość lokalna i co wpływa na jej kształtowanie? Z czym utożsamiają się mieszkańcy naszego regionu? Jak współcześnie badać tożsamość lokalną? W debacie wezmą udział eksperci: dr Rafał Kleśta-Nawrocki – Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu, Agnieszka Kowalkowska – Dyrektor Biura Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Andrzej Szalkowski – Dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Moderatorem debaty będzie dr Michał Antonowicz z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!
Zapraszamy na spotkanie z artystą wizualnym Arkiem Pasożytem
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z artystą wizualnym i społecznym Arkiem Pasożytem pt. „Ekonomie niezależności”, które odbędzie się dnia 19 stycznia 2023 r., godz. 17:00. Spotkanie odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Artysta opowie o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu swojej sztuki – obrazach strajkujących, głodówce oraz ostatnim projekcie “Tu się nie liczy”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnością sztuki w przestrzeni publicznej oraz związkami sztuki i antropologii kulturowej, jako możliwymi wspólnymi obszarami działań i badań. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Spotkanie poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak.
Zapraszamy na Noc kultury w Maiusie
Zapraszamy po raz drugi do wyjątkowego budynku Collegium Maius na Noc kultury w Maiusie, która odbędzie się 19 stycznia 2023 r., godz. 18:00-22:00. Gra terenowa, warsztaty, pokoje twórcze i prelekcje i inne atrakcje fermentu pozwolą spróbować nowych umiejętności, rozwinąć talenty i poznać kulturalne ciekawostki. Program i klimat tego wydarzenia współtworzyć będą studenci kulturoznawstwa i koła naukowe działające na Wydziale Humanistycznym w budynku Collegium Maius. W programie między innymi prelekcja pracownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej: Dr hab. Krzysztof Abriszewski, prof. UMK, Solidarność i tolerancja. Rozważania o dwóch wartościach z krótką wizytą u Avengersów i „Władcy pierścieni”.
Etnokolędowanie 2022
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, wracamy z Etnokolędowaniem. Studenci, pracownicy, Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK tradycyjnie organizują spotkanie poświęcone wspólnemu kolędowaniu. Zapraszamy wszystkich pracowników naukowych Katedry, studentów etnologii - antropologii kulturowej, absolwentów, przyjaciół oraz wszystkich zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się 19 grudnia 2022 r. (poniedziałek), od godz. 18.30, w hallu Collegium Humanisticum.
Etnoszkoła o antropologicznych badaniach jedzenia w V LO w Toruniu
W dniu 13 grudnia 2022 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu w klasie lingwistycznej gościł dr Rafał Kleśta-Nawrocki z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Wygłosił wykład „Kultura na stole, czyli dlaczego jemy to co jemy?" Prezentacja dotyczyła wzajemnych związków kultury i jedzenia, niegdysiejszych i obecnych praktyk jedzeniowych, które kształtują nasze życie i naszą kulturę. Prelegent zaprezentował antropologiczne podejście i możliwości badawcze naukowych poszukiwań w tym zakresie oraz konsekwencje aplikacyjne pozyskanej w ten sposób wiedzy. Dziękujemy za spotkanie i za zaproszenie Pani Beacie Tomaszewskiej, zachęcamy jednocześnie inne szkoły i klasy do skorzystania z naszej oferty Etnoszkoły kierowanej do szkół średnich w regionie.
Zapraszamy na spotkanie z prof. Elżbietą Jabłońską
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. Elżbietą Jabłońską, pt. "Chcemy całego życia", które odbędzie się dnia 7 grudnia 2022 r., godz. 17:00 w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie dotyczyć zarówno sztuki, jak i życia Elżbiety Jabłońskiej, niezwykłej artystki, malarki, performerki i pracowniczki Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Poprowadzone przez dr Maję Dobiasz-Krysiak seminarium będzie także okazją do dyskusji o sztuce podejmującej kwestie społeczne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych etnografią sztuki zaangażowanej społecznie i sztuką w przestrzeni publicznej. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej.
Zapraszamy na pokaz filmu "Nitram"
Polecamy pokaz filmu "Nitram" w reżyserii Justina Kurzela oraz dyskusję po nim, które odbędą się w 7 grudnia 2022 r. o godz. 18.30 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Organizatorami pokazu i dyskusji w ramach cyklu Spotkań filozoficznych z filmem są Kino Centrum oraz Gutek Film. W dyskusji weźmie udział prof. Krzysztof Abriszewski stały ekspert cyklu i kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.
Etnoszkoła o zwierzętach w języku we włocławskim Długoszu
W dniu 28 listopada 2022 r. dr Joanna Książek z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu wygłosiła wykład dla uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku, pt. „Co język mówi nam o naszym stosunku do zwierząt?” Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób niektóre utarte i wciąż funkcjonujące w języku zwroty i wyrażenia, odzwierciedlają idee i przekonania determinujące postrzeganie zwierząt w rodzimej kulturze i kształtujące relacje między ludźmi i zwierzętami. Posługując się danymi etnograficznymi i analizami z zakresu antropologii kulturowej autorka wykładu wyjaśniła, co tak naprawdę kryje się za zwrotami takimi jak „zrobić kogoś w konia”, „zejść na psy”, czy „pijany jak świnia” i co te zwroty mówią nam o dawnych praktykach z udziałem zwierząt. Dziękujemy szkole, a w szczególności Pani Katarzynie Kwiatkowskiej, za zaproszenie i organizację spotkania. Zapraszamy do skorzystania z oferty Etnoszkoły, kierowanej przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK do szkół średnich w regionie. Wydarzenie i galeria na stronie szkoły: Etnolekcje w Długoszu.
Zaproszenie do wzięcia udziału w Toruńskiej Konferencji Groznawczej
Zapraszamy do wzięcia udziału w Toruńskiej Konferencji Groznawczej, organizowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniu 18 listopada 2022 r. Głównym tematem konferencji naukowej są gry wideo. Zachęcamy również do tworzenia prac oraz dyskusji na temat różnic między platformami oraz ich wpływów na gry i graczy, a także statusu dzisiejszego gracza i jego praktyk.
Etnoszkoła o propagandzie i mediach w V LO w Toruniu
W dniu 8 listopada 2022 r. dr Maja Dobiasz-Krysiak z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu poprowadziła etnolekcję: "Jak rozpoznawać medialną propagandę?" w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu. Spotkanie odbyło się z uczniami klasy matematyczno-fizycznej pod opieką Pani Izabeli Szabelskiej. Lekcja w oparciu o technikę Mind over Media miała na celu rozpoznanie typowych technik propagandy i przekazów wywierających na nas wpływ. W szczególności skupialiśmy się na temacie przekazów propagandowych związanych z wojną w Ukrainie. Interpretowaliśmy filmy i zdobywaliśmy kompetencje pozwalające nie popadać w medialną panikę. Dziękujemy za zaproszenie do szkoły i zachęcamy jednocześnie inne szkoły i klasy do skorzystania z naszej oferty Etnoszkoły kierowanej do szkół średnich w regionie.
Zaproszenie na konferencję: Bajki Słowian w Polsce
Pracownia Badań nad Folklorem, Instytut Nauk o Kulturze (Wydział Humanistyczny UMK) oraz Komisja Folklorystyczna Międzynarodowego Towarzystwa Slawistów zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową Bajki Słowian w Polsce, która odbędzie się 3-4 listopada 2022 r. w Collegium Maius, UMK, Fosa Staromiejska 3, Toruń. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Folklorystyczna Komitetu Nauk Etnologicznych PAN.
Etnoszkoła o kulturze na stole we FLO w Toruniu
W dniu 27 października 2022 r. dr Rafał Kleśta-Nawrocki z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu wygłosił wykład dla uczniów zebranych w auli szkoły Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Spotkanie dotyczyło tematyki „Kultura na stole, czyli dlaczego jemy to co jemy?", a w jego trakcie poruszono zagadnienia wpływu niegdysiejszych i obecnych praktyk jedzeniowych na stan współczesnego globalnego świata. Omówiono związki jedzenia z kulturą oraz antropologią kulturową. Nie zabrakło akcentów franciszkańskich. Dziękujemy za zaproszenie i organizację spotkania całej szkole, a w szczególności Pani Agnieszce Goliasz. Zapraszamy do skorzystania z oferty Etnoszkoły, kierowanej przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK do szkół średnich w regionie.
Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania
Zapraszamy do uczestniczenia w konferencji Polskie badania antropologicznoliterackie (1990-2020) – próba podsumowania. Konferencja odbędzie się w dniach 26 – 27 października 2022 roku na Wydziale Humanistycznym w Collegium Maius.
Plenarne wystąpienia:
- Prof. dr hab. Hanna Gosk – Literackie „raporty” z codzienności potransformacyjnej, czyli „antropocen” po polsku. Próba lektury antropologizującej
- Prof. dr hab. Ryszard Nycz – O co chodzi w antropologii literatury i dlaczego to jest ważne dla wszystkich uprawiających badania literackie (perspektywa subiektywna)?
Studiuj po europejsku!
12 września 2022 r. rozpocznie się rejestracja do kolejnej edycji YUFE Student Journey – programu, który daje możliwość jednoczesnego studiowania na 10 europejskich uniwersytetach.
Zajęcia skrojone dla Ciebie!
Jak założyć firmę? Czy tylko człowiek przeżywa burzę hormonów? Kto kształtował życie polityczne w czasach II RP? Te i wiele innych tematów poruszą wykładowcy i wykładowczynie podczas wykładów ogólnouniwersyteckich. Z bogatej oferty zajęć proponowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu można wybrać wykłady w języku polskim i angielskim.
Zapraszamy na Immatrykulację 2022
Uniwersytecka Inauguracja nowego roku akademickiego 2022/23 na UMK odbędzie się w poniedziałek 3 października 2022 r. o godz. 11:00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11 i będzie transmitowana na stronie UMK TV. W poniedziałek 3 października 2022 r., o godz. 12.00 w sali AB 2.11 w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, II piętro) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla studentów I roku kierunku etnologia – antropologia kulturowa z częścią kadry naukowo-dydaktycznej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym z koordynatorem kierunku i jednocześnie opiekunem nowego roku dr. Rafałem Beszterdą. Wydziałowa Immatrykulacja dla studentów I roku studiów etnologii – antropologii kulturowej wraz z wszystkimi nowymi studentami Wydziału Humanistycznego odbędzie się również w poniedziałek 3 października br. o godz. 15.00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11. Wszystkich studentów pierwszego roku serdecznie zapraszamy!
Nasi na IV Zjeździe PTK
W dniach 15-17 września 2022 r. odbywa się IV Zjazd Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego pod hasłem „Przyszłości kultury. Genealogie, imaginaria, działania”. Uczestniczą w nim także pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Prof. Krzysztof Abriszewski, który jest członkiem rady programowej Zjazdu, zaprezentuje referat "Wyobraźnia kulturoznawcza i epistemologia drugiego świata". Natomiast dr Maja Dobiasz-Krysiak przygotowała dwa wystąpienia: "Animacja kultury – szansa na stosowaną naukę społeczną?" oraz "Ruchome palimpsesty, czyli między widmem a miejscem wspólnym".
Wyższa jakość kształcenia
Kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych, prowadzonych w semestrze letnim oraz w całym roku akademickim 2021/2022, są wciąż otwarte. W badaniu mogą wziąć udział studenci i studentki oraz uczestnicy i uczestniczki studiów podyplomowych.
Zgłoszenia kandydatów na najlepszego studenta i absolwenta
Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur do:
- tytułu najlepszego absolwenta Wydziału Humanistycznego;
- tytułu najlepszego studenta Wydziału Humanistycznego;
- tytułu najlepszego studenta-sportowca Wydziału Humanistycznego;
- wyróżnienia za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej.
Wnioski należy przesłać do dnia 9 września 2022 r. na adres e-mail prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenny Cyzman-Eid, prof. UMK (mcyzman@umk.pl). Do wniosku należy załączyć zeskanowane potwierdzenia uzyskanych osiągnięć.
Konkurs na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii im. Bronisława Geremka, III edycja (2021)
Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii im. Bronisława Geremka, III edycja (2021). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Przedmiotem konkursu są oryginalne prace magisterskie z zakresu antropologii historii, napisane w języku polskim. W III edycji brane są pod uwagę prace obronione w roku 2019, 2020 i 2021. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 sierpnia 2022 r.
Zapraszamy na wykład i warsztat z prof. Lidią Guzy
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i warsztat prowadzone przez Prof. Lidię Guzy z University College Cork, (MA Anthropology Program Director), które odbędą się w środę, 25 maja 2022 r. od 11:30 do 15:00 w Collegium Humanisticum, sala AB.1.07 (ul. Władysława Bojarskiego 1). W trakcie spotkania zostanie wygłoszony wykład pt. „Music, Marginalisation, Religion and Politics. Examples of sustainable documentation and fieldwork from western Odisha, India” oraz odbędzie się warsztat pt. „Workshop Methodologies Revisited”. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim.
Zapraszamy na cykl seminariów „Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania”
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na cykl seminariów pod wspólnym tytułem "Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania". W sytuacji trwającego ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę i pogłębiającego się kryzysu wojennego oraz towarzyszących nam wszystkim niezrozumienia, gniewu i poczucia bezradności, chcielibyśmy spotkać się wspólnie i porozmawiać. Celem naszych spotkań jest w głównej mierze próba zrozumienia tego, co i dlaczego dzieje się w sąsiadującym z nami państwie i jakie to rodzi zobowiązania wobec nas. Chcielibyśmy także zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z zaistniałym kryzysem wojennym i jego konsekwencjami. Jednocześnie pragniemy, aby nasze rozmowy toczyły się z uwzględnieniem nie tylko procesów geopolitycznych, ale potrzeb i działań realnych ludzi rozpatrywanych przede wszystkim w antropologicznej perspektywie. Zapraszamy studentów, pracowników i wszystkich zainteresowanych. Bądźmy solidarni z Ukrainą, bądźmy razem. Pozostajemy otwarci na propozycje studentów i innych osób, zachęcamy do kontaktu.
Zapraszamy na spotkanie pt. „Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym”
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z Renatą Lesner-Szwarc pt. „Wolontariat i aktywizm w kryzysie wojennym i humanitarnym”, które odbędzie się dnia 24 maja 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prowadząca podda namysłowi możliwości skutecznej pomocy oraz działań aktywistycznych i wolontaryjnych, szczególnie istotnych i przekształcanych w wyniku konsekwencji toczącej się wojny w Ukrainie. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.
MOST do innego miasta
Od 15 kwietnia do 15 maja 2022 r. potrwa rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na rok akademicki 2023/2023. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej polskiej uczelni przez jeden lub dwa semestry.
Etnoszkoła o Himalajach w V LO w Toruniu
W dniu 13 maja 2022 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu w klasie 3Cp gościł dr Rafał Beszterda z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Zaprezentował rozmaite aspekty współczesnych wyzwań klimatycznych, gospodarczych i politycznych, z którymi mierzą się mieszkańcy Zachodnich Himalajów indyjskich. Swoją opowieść wzbogacił slajdami z własnych wypraw badawczych na tym obszarze. Uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi o wzrastającej presji militaryzacji pasa himalajskiego, sadownictwie owoców strefy klimatu umiarkowanego, rozwoju sieci drogowej i związanych z tym wyzwaniach inżynieryjnych, oswajaniu przestrzeni, tradycyjnym budownictwie i lokalnych wierzeniach. Dziękujemy za możliwość spotkania Pani Aleksandrze Alfut. To z pewnością nie było nasze ostatnie spotkanie. Zachęcamy inne placówki do skorzystania z naszej oferty Etnoszkoły kierowanej do szkół średnich w regionie.
Obcy we wsi? Studenckie badania terenowe na Warmii
W dniach 23-30 kwietnia 2022 r. studentki i studenci etnologii – antropologii kulturowej UMK brali udział w badaniach terenowych na Warmii we wsiach Godki, Pupki, Węgajty i Nowe Kawkowo. Badania pod hasłem „Obcy we wsi?” dotyczyły tożsamości ludzi i miejsc, w których niemal wszyscy mieszkańcy są przyjezdni. Dla wielu wyruszających w teren była to pierwsza okazja wypróbowania swych sił w roli badaczy terenowych po okresie pandemicznych utrudnień. Obóz szkoleniowo-badawczy poprowadziła dr Maja Dobiasz-Krysiak.
Zaprogramuj swój Festiwal
Znamy program 20. jubileuszowej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Znalazło się w nim ponad 80 imprez podzielonych na czternaście bloków tematycznych, a dzięki nowej stronie internetowej goście Festiwalu mogą komponować własny plan wydarzeń i zapisywać się na nie on-line.
Wielkanoc 2022
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, siły i nadziei oraz radości ze świąt i wiosny.
pracownice i pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu
Zapraszamy na spotkanie pt. „Społeczna integracja uchodźców – pomoc w dłuższej perspektywie”
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie dr Joanną Książek, pt. „Społeczna integracja uchodźców – pomoc w dłuższej perspektywie”, które odbędzie się dnia 12 kwietnia 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prowadząca podda namysłowi przebieg i potencjalne konsekwencje procesu adaptacyjnego oraz wymiar społecznej akceptacji, związanych z przyjmowaniem uchodźców. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.
Studiuj po europejsku
Od 4 do 24 kwietnia 2022 r. potrwa rekrutacja do kolejnej edycji YUFE Student Journey – programu, który pozwala studiować jednocześnie na kilku europejskich uczelniach.
Etnoszkoła o migrantach w ZS nr 2 w Rypinie
W dniu 28 marca 2022 r. dr Joanna Książek z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu odwiedziła Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie, w którym poprowadziła lekcję pt. "Wyzwania wielokulturowości – migranci i uchodźcy". Spotkanie dotyczyło społecznych i kulturowych mechanizmów obchodzenia się z odmiennością reprezentowaną przez imigrantów. Podczas dwóch godzin lekcyjnych uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę uchodźczą z punktu widzenia antropologii kulturowej. Dowiedzieli się jak przebiega integracja cudzoziemców w Polsce i jakie niesie ze sobą wyzwania, do których należą m. in.: strach i obawy ze strony społeczeństwa przyjmującego, problemy z akceptacją, funkcjonowanie stereotypów czy praktyki medialne. Zapoznali się także z koncepcją na temat roli „innych” w kształtowaniu własnej tożsamości zbiorowej. Lekcja została przeprowadzone w ramach propozycji Etnoszkoła, którą Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK kieruje do szkół średnich w regionie.
Otwieramy drzwi do wirtualnego kampusu
Tegoroczna edycja targów edukacyjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się na platformie Gather.Town. Wirtualny kampusu UMK, odwzorowany z milionów pikseli, będzie można odwiedzić 29 marca 2022 r. w godz. 12:00–18:00.
Etnoszkoła o jedzeniu w V LO w Toruniu
W dniu 25 marca 2022 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu w klasie 3Cp gościł dr Rafał Kleśta-Nawrocki z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Wygłosił wykład „Kultura na stole, czyli dlaczego jemy to co jemy?", prezentując szeroki zakres badań antropologa kulturowego, które mogą dotyczyć także jedzenia i praktyk z nim związanych. Omawiając antropologiczne zainteresowania jedzeniem, zaprezentował przykłady globalnych problemów związanych z wpływem na nasz świat choćby spożywania cukru czy hamburgerów. Dziękujemy za spotkanie i za zaproszenie Pani Aleksandrze Alfut, zapraszamy do skorzystania z oferty Etnoszkoły, kierowanej przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK do szkół średnich w regionie.
Zapraszamy na spotkanie pt. "Jak skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie? Perspektywa organizacji pozarządowej"
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z dr Sylwią Antonowicz i Katarzyną Margalską-Sędziak – pracowniczkami Fundacji Emic, pt. "Jak skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie? Perspektywa organizacji pozarządowej", które odbędzie się dnia 29 marca 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium prelegentki przedstawią perspektywę własnej Fundacji i podejmowane przez nią działania służące pomocy osobom z Ukrainy. Porozmawiamy także o tym czym jest i jak wygląda praca na rzecz osób z doświadczeniem migracji. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.
Etnoszkoła o medialnej propagandzie w V LO w Toruniu
W dniu 22 marca 2022 r. uczniowie i uczennice klasy 1d i 2e w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu spotkali się z dr Mają Dobiasz-Krysiak z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu, która w ramach prelekcji „Jak rozpoznać medialną propagandę? Krótki kurs krytycznego myślenia”, zaprezentowała słuchaczom metody rozpoznawania medialnej propagandy wypracowane w programie Mind Over Media w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dyskusja z uczniami dotyczyła pięciu podstawowych pytań, które powinniśmy sobie zadawać czytając newsa, komentarz w social mediach czy choćby oglądając filmik: Kto do nas mówi i w jakim celu? Jakie techniki stosuje by przyciągnąć i utrzymać naszą uwagę? Jakie wartości przekazuje? Jak różni ludzie mogą to interpretować? Co zostało tu pominięte? Interpretacja i analiza świata, w którym żyjemy to jedno z zadań antropologów kultury. Ich praca pomaga lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość, dlatego warto propagować antropologiczne spojrzenie na świat i zachęcać młodych ludzi do wyboru tego kierunku studiów. Dziękujemy Panu Mariuszowi Wiśniewskiemu za zaproszenie do szkoły i zachęcamy wszystkich do skorzystania z oferty Etnoszkoły, w ramach której odbyło się spotkanie.
Dr Rafał Beszterda z wykładami w University College Cork
W dniach 07-11.03.2022 r. dr Rafał Beszterda przebywał w Irlandii, na zaproszenie University College Cork, na zaprzyjaźnionym Wydziale Religioznawstwa (Study of Religions Department, University College Cork). Dr Rafał Beszterda wygłosił wykłady „Tensions in the Himalayas” i „Anthropology of Apiculture”, dotyczące sytuacji w indyjskich Himalajach oraz apikultury w ujęciu antropologicznym. Przekazał także nasze zaproszenie dla uczestników prowadzonych w tamtejszym ośrodku studiów magisterskich z antropologii do odwiedzenia Torunia. Mamy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje tych planów i za około dwa miesiące będziemy gościć studentów z Cork w Katedrze.
Zapraszamy na spotkanie pt. "Jak rozpoznawać medialną propagandę"
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na spotkanie z dr Mają Dobiasz-Krysiak, pt. "Jak rozpoznawać medialną propagandę", które odbędzie się dnia 15 marca 2022 r., godz. 09:45 w Collegium Humanisticum, sala AB.0.09 (ul. Władysława Bojarskiego 1). Podczas 1,5 godzinnego seminarium-warsztatu prowadząca omówi i wskaże metody Mind Over Media, służące rozpoznawaniu i neutralizowaniu medialnej propagandy, szczególnie przydatne w warunkach toczącej się wojny w Ukrainie. Zapraszamy wszystkich studentów i osoby zainteresowane. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu seminariów Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania.
Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią
W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o zaprzestaniu współpracy pomiędzy Polską a Rosją w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i technologii zawartego 25 sierpnia 1993 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesza do odwołania współpracę naukową i dydaktyczną ze wszystkimi rosyjskimi i białoruskimi uczelniami, instytucjami naukowymi, wydawnictwami i naukowcami.
Wszystkie ręce na pokład
Społeczność akademicka czynnie angażuje się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Dary można zostawiać w specjalnie oznaczonych miejscach na wydziałach, w Uniwersyteckim Centrum Sportowym i w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Pomoc dla Ukrainy
Szanowni Państwo,
informujemy o działaniach, które władze Uniwersytetu podjęły w związku z wojną w Ukrainie.
Podjęliśmy następujące decyzje dotyczące pomocy materialnej dla naszych ukraińskich studentek, studentów, doktorantek i doktorantów:
- zwolnienie z opłaty za studia w semestrze letnim
- zwolnienie z opłaty za akademik
- zapomogi w związku z sytuacją losową.
Wiadomość dla studentów z Ukrainy
Drogie Studentki, Drodzy Studenci z Ukrainy!
Wiemy, w jak dramatycznej sytuacji znaleźliście się Wy oraz Wasze rodziny. Chcemy Wam pomóc.
Zgłaszajcie nam wszystkie swoje potrzeby i problemy. Zrobimy wszystko, co jest w granicach naszych możliwości, by Wam pomóc.
KEiAK UMK solidarnie z Ukrainą
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK solidarnie z Ukrainą
Przyłączając się do stanowiska Rektora, prorektorów i całej społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wyrażamy stanowczy sprzeciw, ból i niezrozumienie wobec zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na suwerenną Ukrainę.
UMK solidarnie z Ukrainą
Z niedowierzaniem i wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o zaatakowaniu przez wojska rosyjskie Ukrainy. Każda wojna stanowi czarną kartę w historii ludzkości i zaprzecza uniwersalnym wartościom właściwym środowisku akademickiemu.
Europa czeka na Ciebie! Rekrutacja do programu Erasmus+ w roku 2022/2023
Rozpoczęła się rekrutacja na wyjazdy w ramach programu ERASMUS+ na studia w roku 2022/2023. Nabór trwa do 15 marca 2022 r. Zachęcamy do wyjazdów!
Rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie
11 lutego 2022 r. o godz. 12:00 zostanie uruchomiona rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022.
Ocena zajęć dydaktycznych
24 stycznia 2022 r. w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022. Uniwersytet zaprasza wszystkie osoby studiujące do wzięcia udziału w badaniu. Zachęcamy wszystkich studentów etnologii - antropologii kulturowej do wypełnienia anonimowych i pomocnych w dydaktyce ankiet.
Święto Uniwersytetu
Nadanie profesorowi Martinowi Kramerowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetni obchody Święta Uniwersytetu, które uczelnia celebruje 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona. Tegoroczne uroczystości odbędą się w formule hybrydowej.
Harmonogram egzaminów w sesji zimowej 2021/2022 dla kierunku etnologia - antropologia kulturowa
Drodzy studenci, życzymy powodzenia w sesji zimowej. Zajęcia dydaktyczne w semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 odbywają się w formie zdalnej do 30 stycznia 2022 r. Egzaminacyjna sesja zimowa trwa od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. Egzaminacyjna sesja zimowa – poprawkowa rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 27 lutego 2022 r. Termin uzyskania zaliczeń zajęć i zdania wszystkich egzaminów objętych planem studiów w semestrze zimowym upływa 28 lutego 2022 r. Egzaminy, które macie do zdania w tym semestrze wyglądają następująco: Harmonogram egzaminów w sesji zimowej 2021/2022 dla kierunku etnologia - antropologia kulturowa
Nowa publikacja o kulturowej różnorodności regionu himalajskiego Indii: "New Perspectives on Modern Ladakh"
Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK ukazała się monografia zbiorowa New Perspectives on Modern Ladakh. Fresh Discoveries and Continuing Conversations in the Indian Himalaya, pod redakcją naszego pracownika Rafała Beszterdy oraz Johna Braya i Elizabeth Williams-Oerberg, Zawiera ona 12 artykułów naukowych, dotyczących rozmaitych zagadnień związanych z kulturową różnorodnością regionu himalajskiego Indii, przede wszystkim Zjednoczonego Terytorium Ladakhu oraz okręgu Kinnaur w stanie Himaćal Pradeś. Zachęcamy do lektury!
Głosujemy na tramwaj im. Prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Na swoich patronów w Toruniu czeka jeszcze trzynaście tramwajów. Od 10 stycznia do 10 lutego 2022 r. każdy torunianin może wziąć udział w plebiscycie i wskazać najlepsze jego zdaniem nazwiska. Na liście jest Prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, zasłużony pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, założycielka i była kierownik obecnej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, założycielka i patronka obecnego Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, inicjatorka powstania i wieloletnia Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Oddział w Toruniu. To bez wątpienia aktywna i nietuzinkowa kobieta, której wiele zawdzięczamy, i która zaznaczyła swoją obecność w obrębie etnologii - antropologii kulturowej oraz miasta Toruń. Jeśli chcesz jeździć tramwajem im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej głosuj: https://www.torun.pl/pl/wybierzpatrona/
Zapraszamy na seminarium „Plątaniny rzeczy(wistości)”
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze) wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Oddział w Toruniu zapraszają na seminarium "Plątaniny rzeczy(wistości)", które odbędzie się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w dniu 9 lutego 2022 r., o godz. 19:00, spotkanie w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Wprowadzenie do seminarium i miniwykład wygłosi dr hab. prof. UMK Krzysztof Abriszewski. Seminarium będzie dotyczyć problematyki rzeczy, przedmiotów i artefaktów, ich statusu i roli wobec dokonujących się zwrotów i przekształceń we współczesnej humanistyce i kulturze. Wokół tych zagadnień podejmiemy dyskusję w oparciu o wykład wprowadzający, własne doświadczenia i oczekiwania. Pozostajemy otwarci na głosy uczestników. Zapraszamy studentów, pracowników i wszystkich zainteresowanych.
Zapraszamy na seminarium otwarte „Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa”.
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na seminarium pt. „Fenomen Galerii Rusz, czyli jak tworzyć sztukę publiczną, która działa”, które odbędzie się dnia 25 stycznia 2022 r., godz. 17:00. Spotkanie odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Gościem specjalnym seminarium będzie Galeria Rusz, czyli damsko-męski duet (Joanna Górska i Rafał Góralski). Artyści opowiedzą o historii Galerii Rusz, o swoich działaniach i strategiach, o motywach i zaangażowaniu własnych prac w to, co dzieje się dookoła nas. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych obecnością sztuki w przestrzeni publicznej oraz związkami sztuki i antropologii kulturowej, jako możliwymi wspólnymi obszarami działań i badań. Spotkanie odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Seminarium poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak.
Zmiany w organizacji kształcenia na Wydziale Humanistycznym
Informacje Dziekana Wydziału Humanistycznego w sprawie szczegółowej organizacji zajęć na Wydziale od 10 do 30 stycznia 2022 roku.
Zapraszamy na wystawę "Nasza etnologia - nasza antropologia"
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy "Nasza etnologia - nasza antropologia", która zostanie udostępniona od czwartku 18 listopada 2021 r. w holu głównym Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Wystawa stanowi jedną z atrakcji obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Jej ekspozycja będzie trwała w dniach 18 listopada 2021 – 10 stycznia 2022 r. Zapraszamy do oglądania.
Zapraszamy na wykład dr Weroniki Plińskiej
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład dr Weroniki Plińskiej (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), pt. "Sprawczość sztuki", który odbędzie się dnia 14 grudnia 2021 r., godz. 15:00. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie także okazją do dyskusji wokół książki autorstwa dr Weroniki Plińskiej, pt. "Sprawczość sztuki", którą poprowadzi dr Maja Dobiasz-Krysiak. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych etnografią działań animacyjnych, sztuką w działaniu oraz funkcjonowaniem sztuki w przestrzeni publicznej i społecznościach lokalnych.
Indonesian Camp 2021
Uniwersytet Padjadjaran w Bandungu (Zachodnia Jawa) zaprasza na Indonesian Camp 2021, który odbędzie się w dniach od 5 do 13 grudnia 2021 r. Udział w kursie jest bezpłatny i odbędzie się w formie on-line, na platformie Zoom. Aby móc uczestniczyć w spotkaniach należy zarejestrować się korzystając z linku: https://bit.ly/lndonesianCamp2021 Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Indonezją i jej wewnętrznym zróżnicowaniem kulturowym. Polecamy skorzystanie z zaproszenia naszych indonezyjskich przyjaciół. Program szkolenia wygląda interesująco, obejmuje trzy moduły: wstęp do języka indonezyjskiego, literatury i kultury, w ramach których omawiane będą choćby film, muzyka, zwyczaje kulinarne czy inne aspekty indonezyjskich kultur.
Zapraszamy na wykład prof. Tomasza Wiślicza
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze), wraz z toruńskimi oddziałami Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, zaprasza na wykład dra hab. Tomasza Wiślicza, profesora Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, pt. "Jedzie jedzie Zelman", czyli Zelman Wolfowicz między historią a etnografią, który odbędzie się dnia 2 grudnia 2021 r., godz. 17:30. Wykład odbędzie się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Spotkanie będzie także okazją do dyskusji wokół książki autorstwa prof. Tomasza Wiślicza, pt. "Zelman Wolfowicz i jego rządy w starostwie drohobyckim w połowie XVIII w." Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką antropologii historii, związków etnografii i historii oraz tworzenia w tym kontekście legendarnych historii, wyobrażonych rzeczywistości i etnograficznych fikcji.
Miesiąc zdalnej nauki
Od 11 grudnia do 9 stycznia zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu co do zasady będą odbywały się zdalnie. Zmiany wprowadza Zarządzenie nr 242 Rektora w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie organizacji kształcenia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zapraszamy na Jubileusz 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Uroczystość odbędzie się 18 listopada 2021 r. w Collegium Humanisticum. Obchodom towarzyszyć będą odbywające się w tym dniu w naszej siedzibie Zebranie Prezydium Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, sesja naukowa “Viva etnologia”, wystawa i koncert. Uczestnictwo w Jubileuszu będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy pragną uczcić nasz jubileusz. Zachęcamy do wspólnego świętowania.
Na Jubileusz 75-lecia zapraszamy również on-line
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu, także w formie on-line. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach będzie możliwe w formie zdalnego spotkania on-line (MS Teams), w dniu 18 listopada 2021 r., od godz. 11:00. Aby móc w ten sposób uczestniczyć w jubileuszu, należy skorzystać z linku (tutaj). Chcielibyśmy spotkać się z Wami wszystkim w formie tradycyjnej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ze względu na stan epidemiczny, zagrożenie rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2 i obowiązki, wielu z Was nie będzie mogło dotrzeć na naszą uroczystość. Wszystkich, którzy pragną uczcić nasz jubileusz, także w takiej formie, zapraszamy serdecznie. Zachęcamy do wspólnego świętowania.
Zapraszamy na sesję naukową „Viva etnologia”
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do udziału w sesji naukowej pt. „Viva Etnologia”, która odbędzie się w czwartek 18 listopada 2021 r. o godz. 13:30 w Collegium Humanisticum, sala C.0.39 (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Sesja będzie stanowić jeden z głównych punktów obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych etnologią – antropologia kulturową, obecnych i dawnych pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół. W sesji wystąpią z referatami: prof. Michał Buchowski, prof. Katarzyna Kaniowska, dr hab. Katarzyna Majbroda, dr hab. Anna Niedźwiedź, prof. UJ, prof. Aleksander Posern-Zieliński. Uczestnictwo w sesji będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj).
Zapraszamy na koncert „Antropologia gra”
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK serdecznie zaprasza do uczestnictwa i wysłuchania koncertu Antropologia gra, który rozpocznie się w czwartek 18 listopada 2021 r. o godz. 18:00 w holu głównym Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń). Koncert będzie stanowić jedną z atrakcji obchodów Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu. Wystąpią Jazz Friends – kwintet jazzowy w repertuarze Standards in Anthropology, Standards in Jazz, Marta Domachowska i Katarzyna Rosik wykonają jubileuszową wiązankę pieśni tradycyjnych Dobry wieczór. Na koniec zaprezentuje się zespół HATI z projektem Rytuały dźwięku i rytmu. We wszystkich składach wystąpią nasi absolwenci etnologii – antropologii kulturowej z Torunia. Antropologia gra! Uczestnictwo w jubileuszowym koncercie będzie także możliwe w formie spotkania on-line (MS Teams). Aby móc wysłuchać koncertu, należy skorzystać z linku (tutaj).
After party w NRD
Ze względu na wysoki stan epidemiczny oraz zagrożenie rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2 nie możemy zaprosić gości Jubileuszu 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu na wieczorne spotkanie i party z prawdziwego zdarzenia. Tym wszystkim jednak, którzy czują się w pełni zdrowi i nie mają obaw, polecamy wieczorne spotkanie w klubie NRD, w dniu 18 listopada 2021 r., od godz. 21:00 (Browarna 6, Toruń). Lokal będzie dla nas gościnny, także przez wzgląd na jego właściciela, absolwenta etnologii, Krzysztofa Wachowiaka.
Złóżmy życzenia Jubilatce
Minęło 75 lat od chwili powstania etnologii akademickiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. My wszyscy, pracownicy, współpracownicy, absolwenci, studenci, przyjaciele i znajomi Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK będziemy obchodzić w dniu 18 listopada 2021 r. Jubileusz 75-lecia etnologii akademickiej w Toruniu, będziemy obchodzić urodziny. Z tej okazji złóżmy Szanownej Jubilatce Etnologii/Katedrze życzenia. Prosimy o nadsyłanie krótkich życzeń w formie filmiku (maks. do 1 minuty), nagranego choćby telefonem komórkowym. Prosimy jedynie o złożenie życzeń i przedstawienie się w dowolnej formule. Poszczególne nadesłane życzenia zastaną zmontowane w jeden film, który zostanie upubliczniony. Nagrania wysyłamy na adres etnoarchiwum@umk.pl do 16 listopada 2021 r.
Zbieramy zdjęcia
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK przystąpiła do systematycznego zbierania i porządkowania zdjęć z różnych okresów funkcjonowania toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej. Interesują nas w tej chwili w szczególności fotografie dotyczące życia studenckiego, wycieczek, objazdów, badań terenowych, praktyk, staży, imprez okazjonalnych, etc. Pragniemy, by studenckie i absolwenckie zbiory prywatne wzbogaciły zasoby naszego Etnoarchiwum. Prosimy o podzielenie się tego rodzaju materiałami oraz o kontakt na adres: etnoarchiwum@umk.pl. Zdjęcia można przekazać w wygodnej formie on-line lub bezpośrednio, osobiście po umówieniu spotkania z pracownikiem Katedry. Chcielibyśmy, by Wasze fotograficzne rejestracje czasu studiów stały się stałym i trwałym depozytem archiwum przydatnym badawczo, historycznie i sentymentalnie. Zapraszamy do kontaktu, czekamy.
Dziwaczność, potworność, niesamowitość
Polecamy dyskusję "Dziwaczność, potworność, niesamowitość" z dr. hab., prof. UMK, Krzysztofem Abriszewskim, kierownikiem Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Spotkanie odbędzie się w dniu 15 listopada 2021 r. o godz. 17:45, w ramach 29. EnergaCAMERIMAGE w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Prowadzenie dr Radosław Osiński. Dyskusję poprzedzi rozpoczynająca się o godz. 16:30 projekcja filmu Dziwolągi (Freaks) z 1932 r. w reżyserii Toda Browninga.
Godziny rektorskie 12 listopada 2021 r.
Decyzją JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali 12 listopada 2021 r. obowiązują godziny rektorskie.
Rekrutacja do programu Erasmus+ na semestr wiosenny 2022
Otwarta rekrutacja do programu Erasmus+ na semestr wiosenny 2022 na Wydziale Humanistycznym. Rekrutacja będzie trwała do 5 listopada 2021 r. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt z właściwym koordynatorem kierunkowym programu. Przydatne informacje dla studentów z naszego Wydziału, którzy chcą skorzystać z programu, znajdują się pod tym linkiem. Zachęcamy do wyjazdów!
Godziny rektorskie 2 listopada 2021 r.
Decyzją Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali, 2 listopada 2021 r. obowiązują godziny rektorskie.
Muzyka ludowa i polityka
Instytut Nauk o Kulturze UMK wraz z Polskim Towarzystwem Ludoznawcze Oddział w Toruniu oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na spotkanie „Muzyka ludowa i polityka”, które odbędzie się w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 18.00 w Kinie Centrum w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13). Spotkanie będzie okazją do promocji najnowszego tomu czasopisma „Literatura Ludowa. Journal of Folklore and Popular Culture", poświęconego muzyce ludowej i polityce. Wydarzeniu będzie towarzyszyć pokaz filmu „Agonia", w którym weźmie udział Adam Strug - scenarzysta i narrator filmu. Wstęp wolny, polecamy wszystkim studentom i zainteresowanym.
W trosce o bezpieczeństwo
List Pełnomocniczki Rektora ds. bezpieczeństwa dr Magdaleny Kalińskiej. "Dlatego apeluję, abyśmy dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wzajemnie się o siebie troszczyli, wspierali, abyśmy odłożyli partykularne interesy czy przekonania w imię dobra Wspólnoty. Zaufajmy nauce. Wykażmy się odpowiedzialnością społeczną. Szczepmy się i nośmy maseczki ochronne".
Traditional Polish Folk Culture
The Department of Ethnology and Cultural Anthropology of the Nicolaus Copernicus University in Toruń (Institute of Culture Studies) invites you to a lecture and meeting with Dr. Joanna Książek on "Traditional Polish Folk Culture", which will take place on October 20, 2021, at 3:00 p.m. (Indonesian time). The lecture and meeting will be on-line (MS Teams). To participate in the event, please follow the link (here). The event is addressed to students and lecturers of the Faculty of Humanities of Andalas University in Padang, Western Sumatra, with whom our Department has been cooperating for many years.
Konkurs na najlepszą pracę licencjacką i magisterską napisaną na Wydziale Humanistycznym UMK w roku akademickim 2020/2021
Do 15 października 2021 r. można nadsyłać zgłoszenia do konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską napisaną na Wydziale Humanistycznym UMK w roku akademickim 2020/2021. Prace do konkursu zgłaszają Kierownicy poszczególnych katedr w obrębie trzech Instytutów Wydziału Humanistycznego: Instytutu Literaturoznawstwa, Instytutu Językoznawstwa i Instytutu Nauk o Kulturze. Każda Katedra ma prawo zgłosić maksymalnie dwie prace licencjackie i dwie prace magisterskie. Wydział Humanistyczny przyznaje łącznie sześć nagród: za najlepszą pracę magisterską i najlepszą pracę licencjacką w trzech dyscyplinach: literaturoznawstwa, językoznawstwa i nauk o kulturze i religii. Wybór jest zatwierdzany przez Radę Dziekańską. Prace zgłasza Kierownik Katedry na adres prodziekan ds. studenckich (mcyzman@umk.pl).
Zapraszamy na Immatrykulację 2021
Uniwersytecka Inauguracja nowego roku akademickiego 2021/22 na UMK odbędzie się w formule hybrydowej w piątek 1 października 2021 r. o godz. 11:00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11 i będzie transmitowana na stronie UMK TV. Organizacja tegorocznej uroczystości będzie dostosowana do ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Wstęp do Auli tylko z zaproszeniem. Członków społeczności akademickiej i wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do udziału w uroczystości zdalnie. W piątek 1 października 2021 r., o godz. 13.00 w sali AB 1.07 AB w Collegium Humanisticum (ul. Bojarskiego 1, I piętro) odbędzie się spotkanie organizacyjne dla studentów I roku kierunku etnologia – antropologia kulturowa z częścią kadry naukowo-dydaktycznej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym z koordynatorem kierunku dr. Rafałem Beszterdą oraz opiekunem nowego roku dr Joanną Książek. Wydziałowa Immatrykulacja dla studentów I roku studiów etnologii – antropologii kulturowej wraz z wszystkimi nowymi studentami Wydziału Humanistycznego odbędzie się również w piątek 1 października br. o godz. 15.00 w Auli UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 11. Wszystkich studentów pierwszego roku serdecznie zapraszamy!
Nabór do YUFE Student Journey
Żegnamy dra Andrzeja Bokińca
W dniu 18 września 2021 roku zmarł w wieku 59 lat dr Andrzej Bokiniec. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Odchodzi od nas człowiek mądry, życzliwy, zainteresowany drugim człowiekiem, skromy i z poczuciem humoru. Był nie tylko wykładowcą i prowadzącym zajęcia na toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej, był przyjacielem dla wielu z nas. Zawsze ciepły i przychylny, uczestniczył od 1999 we współtworzeniu wznowionych studiów na kierunku etnologia w ówczesnym Instytucie Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu. Pamiętamy jego kompetentne wykłady, prowadzone z niezwykłym rozmachem i elokwencją, choćby te z historii kultury. Zawsze miał dla nas czas, był towarzyski, otaczał serdecznością i opieką, niekiedy karmił. Niektórzy z nas nazywali go ojcem.
List w sprawie zajęć ogólnouniwersyteckich
Komunikat w sprawie legitymacji
Studenci, którzy mają wpisane wszystkie oceny z zaliczeń i egzaminów, są stopniowo awansowani przez pracowników dziekanatu na wyższy rok studiów. Studenci, którzy zostali w systemie USOS awansowani na wyższy rok, mogą w okresie do 17 września 2021 r. przedłużać legitymacje. W tym celu zapraszamy studentów do dziekanatu (Collegium Maius, Fosa Staromiejska 3) w godzinach obsługi studentów (poniedziałek, środa, piątek - 8.00 - 13.00, czwartek - 9.30 - 14.30). Studenci, którzy nie przedłużą legitymacji do 17 września 2021 r., będą mogli to zrobić po 6 października 2021 r. Zgodnie z nowymi przepisami legitymacje zachowują ważność do 14 października 2021 r. Przed przyjściem do dziekanatu prosimy o sprawdzenie, czy są Państwo awansowani w systemie USOS na wyższy rok.
Żegnamy Pawła Rudzińskiego
W dniu 29 sierpnia 2021 roku zmarł nasz student, absolwent i kolega Paweł Rudziński. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego przedwczesnej śmierci. Paweł miał zaledwie 28 lat, urodził się w 1993 r. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na toruńskiej etnologii - antropologii kulturowej. Będziemy go wspominać jako pogodnego, pomocnego, inteligentnego i aktywnego człowieka, osobę otwartą, odważną i łatwo nawiązującą kontakty. Paweł w trakcie studiów zainteresował się Indonezją, do której wyjeżdżał na długie pobyty już od roku 2015 w ramach programu Darmasiswa i Humanista - Stażysta - Menadżer! Zarządzanie dziedzictwem kulturowym.
Zgłoszenia kandydatów na najlepszego studenta i absolwenta
Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur do: tytułu najlepszego absolwenta Wydziału Humanistycznego, tytułu najlepszego studenta Wydziału Humanistycznego, tytułu najlepszego studenta-sportowca Wydziału Humanistycznego, wyróżnienia za rozsławienie imienia Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. Wnioski należy przesłać do dnia 18 września 2021 r. na adres e-mail prodziekan ds. studenckich dr hab. Marzenny Cyzman, prof. UMK (mcyzman@umk.pl). Do wniosku należy załączyć zeskanowane potwierdzenia uzyskanych osiągnięć.
MOST do innego miasta
1 września rozpocznie się rekrutacja do Programu Mobilności Studentów i Doktorantów MOST na rok akademicki 2021/2022. Program pozwala na uczestniczenie w studiach na wybranej polskiej uczelni przez jeden lub dwa semestry. Nabór potrwa do 10 września 2021 r.
Nagrody rektora UMK dla pracowników Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej
W dniu 25 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie. JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wręczył nagrody. Osobami nagrodzonymi są także pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Nagrodę indywidualną III stopnia za całokształt pracy na Uniwersytecie otrzymała dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska, prof. UMK. Wyróżnienie indywidualne za osiągnięcia w działalności naukowej w roku 2020 otrzymał dr Rafał Kleśta-Nawrocki. Wszystkim wyróżnionym składamy GRATULACJE!
Zapraszamy na wykład prof. Jacka Łapotta
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i spotkanie z dr. hab. Jackiem Łapottem, prof. US, pt. "Dogonowie – kim są i jak do nich dotrzeć", które odbędzie się dnia 8 czerwca 2021 r., godz. 17:30. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams). Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką badań nad kulturą Dogonów, a także tych, którzy chcieliby się z nami spotkać, posłuchać i porozmawiać.
Konkurs Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego im. Antoniego Kaliny - II edycja
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze ogłasza drugą edycję Nagrody im. Antoniego Kaliny, która przyznawana będzie w trzech kategoriach. Kategoria I: najciekawsza książka o tematyce etnologicznej/antropologicznej; Kategoria II: najciekawsza wystawa o tematyce etnologicznej/antropologicznej; Kategoria III: najciekawsze wydarzenie o tematyce etnologicznej/antropologicznej. Do konkursu można zgłaszać książkę, która została opublikowana w roku poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody oraz wystawę i wydarzenie, które rozpoczęły się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody. Termin nadsyłania zgłoszeń do 30 maja 2021 r.
Konkurs Komitetu Nauk Etnologicznych PAN im. Bronisława Malinowskiego
Komitet Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs na najlepszą książkę naukową z zakresu etnologii, antropologii społeczno-kulturowej, folklorystyki i etnomuzykologii opublikowaną w latach 2019-2020. Komitet pragnie w ten sposób zaznaczyć unikatowy wkład tych dyscyplin w rozwój nauk humanistycznych i społecznych. Termin zgłoszeń upływa 15 maja 2021 r.
Konkurs im. Zofii Sokolewicz na najlepsze prace doktorskie i magisterskie z etnologii
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Polski Instytut Antropologii, Komitet Nauk Etnologicznych PAN i Komisja Etnograficzna Polskiej Akademii Umiejętności ogłaszają wspólny Konkurs im. Zofii Sokolewicz na najbardziej interesujące, prezentujące wysoki poziom merytoryczny oraz metodologiczny prace: doktorską z zakresu nauk etnologicznych oraz magisterską z zakresu etnologii i antropologii społeczno-kulturowej. Nabór prac do 30 kwietnia 2021 r.
Wielkanoc 2021
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia: ZDROWIA, SIŁY I POGODY DUCHA W TYCH NIEŁATWYCH CZASACH, NADZIEI NA LEPSZE DNI ORAZ RADOŚCI ZE ŚWIĄT I WIOSNY.
Pracownicy i Studenci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK
Konkurs na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii - II edycja
Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii (II edycja). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Przedmiotem konkursu są oryginalne prace magisterskie z zakresu antropologii historii, napisane w języku polskim. W II edycji brane są pod uwagę prace obronione w roku 2018, 2019 i 2020. Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 31 marca 2021 r.
Święto Uniwersytetu - list JM Rektora
W dniu urodzin naszego patrona, 19 lutego, obchodzimy Święto Uniwersytetu. To dzień, w którym szczególnie mocno podkreślamy nasze osiągnięcia i dzielimy się nimi z naszym otoczeniem, wskazujemy na rolę, jaką Uniwersytet odgrywa w mieście i regionie oraz coraz wyższą pozycję w europejskiej i światowej nauce.
Żegnamy prof. dra hab. Wojciecha Józefa Bursztę
W dniu 05 lutego 2021 roku zmarł prof. dr hab. Wojciech Józef Burszta. Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Odchodzi od nas wybitny polski antropolog kultury, przenikliwy obserwator współczesności. Nie wszyscy wiedzą i pamiętają, że Profesor rozpoczynał swoją akademicką drogę, także jako pracownik obecnej Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (ówczesny Zakład Etnografii, Instytut Archeologii i Etnografii), zatrudniony w Toruniu w latach 1983-84.
Zajęcia dydaktyczne do oceny
Od 25 stycznia 2021 r. w systemie USOS pozostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych, prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. Zachęcamy wszystkich studentów etnologii - antropologii kulturowej do wypełnienia anonimowych i pomocnych w dydaktyce ankiet.
Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – 9 lutego 2021
Dzień 9 lutego 2021 będzie już po raz drugi Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zachęca do włączenia się w organizację i świętowanie. W tegorocznej edycji będzie miała miejsce wspólna akcja zatytułowana Wielkie Czytanie Kolberga. My oczywiście włączamy się w obchody i zachęcamy wszystkich do aktywności i uczestnictwa.
Zapraszamy na wykład prof. Michaela Abdalli
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu (Instytut Nauk o Kulturze) zaprasza na wykład i spotkanie z dr. hab. Michaelem Abdallą, prof. UAM, pt. "Asyryjczycy na Bliskim Wschodzie. Pozostać czy odejść?", które odbędzie się dnia 27 października 2020 r., godz. 18:00. Wykład i spotkanie odbędą się w formie on-line (MS Teams) w ramach zebrań naukowych Instytutu Nauk o Kulturze. Aby móc uczestniczyć w wydarzeniu, należy skorzystać z linku (tutaj). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką Bliskiego Wschodu, a także tych, którzy chcieliby się z nami spotkać, posłuchać i porozmawiać.
Zmarła prof. dr hab. Swietłana Czerwonnaja
W dniu 9 listopada 2020 roku zmarła w wieku 84 lat prof. dr hab. Swietłana Czerwonnaja, emerytowana profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wieloletni pracownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Pracowała w naszej Katedrze ponad 16 lat, prowadząc wykłady, konwersatoria i seminaria. Będziemy Ją wspominać jako barwną, natychmiast rozpoznawalną postać, osobę otwartą i bezpośrednią, o wielkim potencjale badawczym, wielkiej pracowitości i aktywności.
Zapraszamy na wystawę Misjonarz ze Śląska o. Paul Joachim Schebesta SVD
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zaprasza na wystawę Misjonarz ze Śląska o. Paul Joachim Schebesta SVD (1887-1967) – pionier badań wśród Pigmejów i Negrytów, która będzie miała miejsce w dniach 15 stycznia – 13 lutego 2018 r. w Toruniu, ul. Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, hol główny. Otwarcia wystawy 15 stycznia, godz. 16:30 dokona sprawujący opiekę merytoryczną dr hab. Jacek Pawlik SVD, profesor UWM.