Synchronia i diachronia – zbliżenia i dialogi
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konferencji pt.
Tradycja i nowoczesność w badaniach języków słowiańskich,
która odbędzie się 5 i 6 września 2019 roku w Toruniu.
Jest to ósme spotkanie z cyklu:
Synchronia i diachronia – zbliżenia i dialogi.
Konferencje mają na celu wymianę doświadczeń oraz wzmocnienie współpracy między badaczami z ośrodków w Polsce i poza jej granicami, a także promowanie badań języków słowiańskich.
Dotychczasowe spotkania naukowe były poświęcone leksykologii i leksykografii, wpływom obcym, pragmatyce, opisowi zjawisk gramatycznych, odmianom polszczyzny oraz relacjom języka i kultury. Konferencja, na którą Państwa zapraszamy, będzie natomiast okazją do przedstawienia dorobku współczesnego językoznawstwa slawistycznego z perspektywy jego zanurzenia w tradycji, jak i ukierunkowania na wykorzystanie we współczesnym świecie. Proponujemy, by przedstawiane na konferencji referaty mieściły się w następujących blokach tematycznych:
- Praktyczny wymiar badań językoznawczych: tradycyjne (np. leksykografia, translatoryka, kultura języka, polityka językowa, logopedia) i nowsze obszary zastosowania badań językoznawczych (np. inżynieria lingwistyczna, infolingwistyka, językoznawstwo sądowe);
- Tradycyjne i nowoczesne metody gromadzenia danych i ich przetwarzania: dyskusja na temat możliwości i ograniczeń stosowanych metod i narzędzi badawczych, analizy tradycyjne i wspomagane narzędziami informatycznymi;
- Nasze inspiracje, nasi mistrzowie: prezentacja źródeł współcześnie prowadzonych badań językoznawczych, inspirujących koncepcji i myśli badawczych.
W ramach tego bloku zostanie przypomniana sylwetka i dorobek profesor Haliny Turskiej, wieloletniej wykładowczyni na UMK i organizatorki życia naukowego, z okazji 40-lecia Jej śmierci.
Konferencja odbędzie się w Toruniu, w Collegium Maius, ul. Fosa Staromiejska 3, w dniach 5-6 września 2019 roku. Językami obrad będą języki słowiańskie. Zgłoszenia na dołączonym formularzu prosimy przesyłać na adres synchronia2013@umk.pl do 30 kwietnia 2019 r. O przyjęciu referatu na konferencję poinformujemy zaś najpóźniej do 15 maja 2019 r.
Koszt konferencji wynosi 450 zł (dla doktorantów – 350 zł). Kwota ta obejmuje koszty organizacji konferencji, posiłki, uroczystą kolację oraz program kulturalny i publikację. Druk artykułów, które pozytywnie przejdą proces recenzyjny, przewidujemy w monografii wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK.
Uprzejmie informujemy, że ze względów organizacyjnych opłata nie będzie podlegała zwrotowi.
Serdecznie zapraszamy i czekamy na Państwa zgłoszenia!
Komitet organizacyjny:
dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak
dr hab. Joanna Kamper-Warejko
dr hab. Iwona Kaproń-Charzyńska
dr hab. Joanna Kulwicka-Kamińska