Wydarzenia
W dniu 3 marca br. na Wydziale Humanistycznym UMK uroczyście obchodzono 80-tą rocznicę urodzin zasłużonego dla Wydziału i całej Uczelni Profesora Czesława Łapicza
W spotkaniu zorganizowanym przez Instytut Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego UMK, w tym kierowników i pracowników katedr Języków Słowiańskich, Bałkanistyki i Języka Polskiego, uczestniczyło kilkadziesiąt osób – uczniów, współpracowników, przyjaciół i kolegów Profesora. Wśród gości byli przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. Nadto napłynęły liczne życzenia z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych oraz związków i społeczności Tatarów polskich.
W tracie spotkania przywołano funkcje, które Profesor pełnił w Uniwersytecie – dziekańskie i rektorskie oraz wymieniono szereg inicjatyw organizacyjnych, których był pomysłodawcą bądź głównym koordynatorem i realizatorem, jak: pierwsza promocja edukacyjna UMK, Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, Gimnazjum i Liceum Akademickie, Klub Profesora, Letnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, żeby wspomnieć tylko te najważniejsze…
Podkreślono też działania na rzecz mniejszości tatarskiej w Polsce i za granicą.
Dziękując za ogrom pracy, ale i pokłady zwykłej ludzkiej życzliwości, składamy serdeczne życzenia
AD MULTOS ANNOS!
Pracowniczka Centrum Badań Kitabistycznych UMK laureatką prestiżowego Stypendium Rządu Francuskiego “France Excellence”

Pobyt badawczy umożliwi jej realizację projektu naukowego poświęconego literaturze polemiczno-antyislamistycznej XVII wieku w Europie. W trakcie pobytu mgr Woźniak będzie włączona do zespołu badawczego „Anthropologie du Religieux”, co pozwoli jej na współpracę z międzynarodowymi badaczami zajmującymi się podobną tematyką. W ramach swoich badań mgr Woźniak będzie korzystać z zasobów naukowych i infrastruktury jednego z najważniejszych ośrodków humanistycznych we Francji.
Mgr Maria Woźniak jest pracowniczką Centrum Badań Kitabistycznych UMK, a promotorką jej rozprawy doktorskiej jest dr hab. Joanna Kulwicka-Kamińska, prof. UMK, która wspiera jej badania nad historią idei i kulturą tekstu w Europie XVII wieku.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!
Promujemy wydanie książki Turkologia we wschodniej Europie i jej znaczenie dla mniejszości turkijskich. W 50. rocznicę śmierci prof. Ananiasza Zajączkowskiego i w 80. rocznicę śmierci Leona Kryczyńskiego w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie, 12 listopada 2024.
W spotkaniu udział wzięli: Tomasz Szymański – Sekretarz Stanu w MSWiA, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Ksenia Alhaug – wicedyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWIA, Sekretarz KWRiMNiE, Józef Zalewski – Dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku, Karolina Krzywicka – kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku, Mariola Abkowicz – Przewodnicząca Zarządu Związku Karaimów Polskich, Joanna Kulwicka-Kamińska – Dyrektor CBK UMK
Promujemy wydanie tatarskiego Tefsiru na X Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim, Toruń, 16-18 maja 2023 r.
Panel: Pierwszy na świecie przekład Koranu na język słowiański. Tefsir Tatarów polskich
https://kongresazja.pl/pl/
Po raz kolejny uczestniczymy w międzynarodowych warsztatach naukowych w ramach EuQu Project (ERC Synergy Grant) pn. ”Cataloguing Multilingual Manuscripts by the Examples of European Qurans and Tafsirs”. 26-27 kwietnia 2023 Naples – Italy, Università degli Studi di Napoli “L’Orientale”.
Plakat (4,26 MB)
Rok Historii i Kultury Tatarów Litewskich, 2021, Centrum Badań Kitabistycznych jest współorganizatorem obchodów 700-lecia osadnictwa Tatarów na Litwie.
Tatarzy jako nieodłączny element Litwy w „Kurierze wileńskim”
XXII Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich, 25-26 września 2020 r., audycja telewizyjna Program mniejszości etnicznej.
Prace paleograficzne, Tatar Community of Vilnius County, 26-28 września 2020 r., Wilno: prace nad Tefsirem z Olity, Warszawa: prace nad XIX-wiecznymi rękopisami.
Audycja radiowa: „Ja z tatarskich hrabiów pochodzę…”. O filomackim przekładzie Koranu: 10 września 2020 r., Program Drugi Polskiego Radia, link do audycji.
Wystawa „Złota epoka Jagiellonów”: 2020 – opracowanie modułu Tefsir Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego, www.zlotaepoka.ossolineum.pl.
Projekt „Tefsir” wśród wiodących projektów europejskich
W dniach 16-18 października 2019 r. na Università degli Studi di Napoli “L’Orientale” odbyło się międzynarodowe spotkanie ERC Synergy project “The European Qur’an” (EuQu). Jego uczestnikami byli kierownicy naukowych projektów badawczych związanych z Koranem w Europie. Wśród grona prelegentów znaleźli się prof. Joanna Kulwicka-Kamińska i prof. Czesław Łapicz z Centrum Badań Kitabistycznych UMK. Prezentowany przez prelegentów grant „Tefsir” jest jedynym w Europie projektem obejmującym swym zakresem badania nad rękopiśmienną literaturą przekładową Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego (współcześnie Polski, Litwy i Białorusi), w tym nad XVI-wiecznym tłumaczeniem Koranu na język polski. Prezentacja zakresu badań toruńskiego Centrum spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i zaowocowała zaproszeniem do kilku ośrodków naukowych m.in. w Niemczech, Hiszpanii i Rosji, celem wygłoszenia specjalistycznych wykładów.
Program
Promocja najnowszego przekładu Koranu na język polski: 6 marca 2019 r., Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
Wydaliśmy Koran filomatów:
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-10-03/najstarsza-nieznana-wersje-polskiego-przekladu-koranu-wydadza-filolodzy-z-torunia/
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/582418,koran-po-polsku-islam-muzulmanie-polski-przeklad-filolodzy-torun.html
https://www.dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/najstarsza-nieznana-wersje-polskiego-przekladu-koranu-wydadza-filolodzy-z-torunia
https://polandin.com/39302855/oldest-known-polish-translation-of-quran-to-be-published
https://www.wprost.pl/historia/10158311/koran-po-polsku-wydadza-najstarszy-nieznany-dotad-przeklad.html
IX Toruńska Noc Naukowców: 28 września 2018 r., TEFSIRY, KITABY, CHAMAIŁY, CZYLI … ISLAM PO POLSKU!
https://www.youtube.com/watch?v=50YO55OgKH4
VIII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki: 22 kwietnia 2017 r., WIELOJĘZYCZNOŚĆ W KRAJU NAD WISŁĄ. MULTLINGVECO EN LANDO ĈE VISTULO
https://www.youtube.com/watch?v=aKl89kNXUh8